کد خبر : 23731
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 دی 1398 - 0:05
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای بازسازی واحد شستشوی کارخانجات تعمیرات اساسی لکوموتیوها بسته هستند

بازسازی واحد شستشوی کارخانجات تعمیرات اساسی لکوموتیوها

بازسازی واحد شستشوی کارخانجات تعمیرات اساسی لکوموتیوها

کارخانه بازسازی تعمیرات اساسی لکوموتیو ها که با داشتن انواع جرثقیل های سقفی با تناژ های مختلف قابلیت انجام دمونتاژ و مونتاژ کلیه قطعات را از روی لکوموتیو بر عهده دارد تا تعمیرات اساسی و ویژه سنگینی بر روی این لکوموتیوها انجام گردد لذا در این کارخانه ، قابلیت تعمیرات اساسی یا ویژه بر روی

کارخانه بازسازی تعمیرات اساسی لکوموتیو ها که با داشتن انواع جرثقیل های سقفی با تناژ های مختلف قابلیت انجام دمونتاژ و مونتاژ کلیه قطعات را از روی لکوموتیو بر عهده دارد تا تعمیرات اساسی و ویژه سنگینی بر روی این لکوموتیوها انجام گردد لذا در این کارخانه ، قابلیت تعمیرات اساسی یا ویژه بر روی موتور ، ژنراتور ، تراکشن موتور ، و . . . وجود داشته و در حال اجراست.

این مکان اولین کارخانه ای است که در بدو تأسیس راه آهن ، با حضور کارشناسان خارجی مورد بهره برداری قرار رفته و وظیفه تعمیرات اساسی و ویژه لکوموتیو را بعهده داشته است ( خارجی ها کارهای تخصصی را آموزش نمی دادند ) .
آری شهد شیرین عدم وابستگى به غرب ، به مدت مدیدی در اختیار مستشاران آمریکایی و کانادایی بوده و از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی ، در دست کارشناسان و کارگران ایرانی قرار گرفته و شروع تعمیرات اساسی کلید خورده و به منصه ظهور رسیده است که هر ایرانی متعهد با شنیدن آن ، بر خود میبالد که وابستگی در این امر مهم ( تعمیر و نـگهداری اساسی لکوموتیو ) وجود ندارد . نیروهای جان بر کف داخلى در عرصهٔ تعمیرات اساسی لکوموتیوها ، دست اجانب را از هر حیث کوتاه نموده و با تلاش مضاعف به این خودباوری علمی و صنعتی و تولیدی دست یافته اند .

در ضلع غربی این کارخانه، واحدی بنام شستشوی قطعات لکوموتیو وجود دارد که وظیفهٔ بسیار مهمی را عهده دار بوده و با مواد نفتی و شیمیایی و اسیدی سروکار دارند ، وجود همین مواد و عدم تجهیزات لازم ( مانند فن های سانتریفیوژ سقفی و دیواری و هدایت آبهای آلودهٔ سطحی به کانال فاضلاب ) که منجر به بیماریهای تنفسی و ریوی و حساسیت های پوستی و قلبی و . . . شده و فلسفهٔ وجودی این واحد ( شستشو ) شستشوی قطعاتی است که به دلیل سیر لکوموتیوها برای اجزاء داخلی موتور وتراکشن و بوژی ها ایجاد گردیده و حال معیوب شده و در انتظار تعمیر می باشد ، زیرا برای دمونتاژ و مونتاژ بوژی ها و تعمیرات اساسی موتور و تراکشن موتور ، قطعات باید تمیز باشند تا مسیر تعمیرات ، بدرستی انجام پذیرد ، برای این کار نیاز است تا قطعات در وان های مخصوص قرا رفته تا جرم ها و کثیفی ها با مواد کربن بر ، چربی بر ، زنگ بر ، از بین رفته و سپس با آب گرم تحت فشار شسته شده و به مسیر تعمیرات ویا مونتاژ شدن بازگردد . در این بین، کارگران مجبور به استفاده از این مواد شیمیایی و اسیدی در حوضهٔ شستشوی قطعات هستند که همواره خطر ناشی از استنشاق بخارات مواد شیمیایی که بر سیستم تنفسی تأثیرگذار است و خطر پاشیده شدن بر چشم ها و صورتشان ( حتى با وجود ماسک و عینک ) وجود داشته و عدم تجهیزات ( مانند فن های قدرتمند خطر استنشاق گازهای سمی را نیز افزایش خواهد داد.

این وضعیت چه کالبدی و چه عملکردی ، موجب نارضایتی پرسنل شستشو بوده و همواره اداره بهداشت صنعتی به غیر استاندارد بودن نوع عملیات اشاره نموده است . حال با گذشت چند سال ، با درایت و تفکر مدیرعامل و معاون ناوگان راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، طی اولین بازدید از کارخانجات تعمیرات اساسی لکوموتیوها و مشاهده وضعیت نامطلوب کارکران شستشو ، بر این شدند تا به منظور سر و سامان دادن به این وضعیت ، اجرای عملیاتی جهادی را آغاز و به مرحله اجراء درآورند.

لذا از محل قرارداد بهسازی و تجهیز کارخانه تعمیرات اساسی لکوموتیوها، دستور اجرای عملیات عمرانی را صادر و تا حصول نتیجه ، پیگیری مستمر نمودند ( که توجه ویژه مدیرعامل و معاون ناوگان را به حفظ سلامت و رضایت مندی کارکران زحمتکش از وضعیت کالبدی و عملکردی و بصری نشان می‌دهد ) .
با وجود موانع بسیار زیاد بر سر راه بهسازی و نوسازی و در برخی از نقاط بازسازی ، اجرای عملیات عمرانی از آغاز تا پایان ، توسط آنها، رصد گردیده و در موارد مختلفی از راهنمایی هایشان نهایت بهره برداری صورت پذیرفته و دیدگاه های مدیریتی شان ، به منصه ظهور رسیده است .

در ادامه نظرتان را به تصاویری که از قبل و بعد کار تهیه کردیده جلب مینماییم تا ضمن آشنایی بیشتر با این اداره ، تصمیم پیری کلان مدیریتی را برای حفظ سلامت کارکران و بالا بردن ظرفیت ها و افزایش راندمان کاری ملموس تر ملاحظه نماییم .

در انتها از زحمات بیدریغ رسولی، مدیرعامل راه آهن و ضیایی مهر معاون ناوگان تشکر می نماییم بدلیل پیگیری های مستمر و مساعدت هایی که برای رسیدن به آرمان های واحد شستشوی قطعات کارخانهٔ تعمیرات اساسی لکوموتیوها انجام داده اند تا بتوانند سلامت و صلابت کارکران را حفظ و در همان راستا ، ضمن افزایش ضریب ایمنی ، بهره وری و راندمان کار را نیز افزایش دهند و نور امید را که در دل کارکنان سوسو می زد ، روشن نمایند را که به سلامت و درخواست ها به حق بزرگترین سرمایه های کشور یعنی کارگران ارج نهادند و در عمل نیز به اثبات رسانیدند .

تهیه و تنظیم واحد ساختمانی نیروی کشش

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.