شما اینجا هستید
اخبار نواحی » احداث کمربند سبز حفاظتی در مناطق ماسه گیر راه آهن شرق

در راستای تثبیت شنهای روان صورت گرفت :

احداث کمربند سبز حفاظتی در مناطق ماسه گیر راه آهن شرق

مدیرکل راه آهن شرق گفت: با کاشت بیش از سه هزار اصله نهال توسط این اداره کل ، کمربند حفاظتی در مناطق ماسه گیر جهت تثبیت شنهای روان ایجاد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه آهن شرق، محمد رضا چنگانی گفت: در راستای تثبیت شنهای روان در مناطق ماسه‌گیر راه آهن شرق حدفاصل ایستگاه های یونسی و کالشور که مدتها در معرض هجوم ماسه های بادی و شنهای روان بود تعداد سه هزار اصله نهال مقاوم به شرایط بیابانی در حاشیه خط غرس شد.

وی افزود: در این طرح بیش از ۹۰ هزار مترمکعب خاکبرداری و عملیات خاکی و سنگی شامل: حفاری خندق و تله ماسه گیر با اعتباری بالغ بر ۲۰میلیارد ریال اجرا شد.

مدیرکل راه آهن شرق گفت: هجوم ماسه های روان بر روی ریل و نفوذ در بالاست‌ها باعث کاهش حالت ارتجاعی خط می شود که این امر در دراز مدت سبب استهلاک و فرسوده شدن ادوات روسازی ریل، از بین رفتن تراورس ها و اشکال در سیر ایمن و کاهش سرعت قطارها می شود.

لازم به ذکر است: سال گذشته نیز در منطقه تل حمید بیش از ۲۰۰۰ اصله نهال مقاوم غرس و ۳۱ هزار و ۴۱۵ مترمکعب خاکبرداری و عملیات خاکی و سنگی شامل حفر کانال و تله ماسه گیر اجرا شد و در حال حاضر نیز عملیات حفرکانال و تله ماسه گیر در حال انجام می باشد و تا پایان سال ۵۰۰۰ هزار اصله نهال دیگر با اعتباری بالغ بر ۶۰میلیارد ریال غرس خواهد شد‌ که اجرای این پروژه ها نقش مهمی در بیابان زدایی و احیای اکوسیستم منطقه خواهد داشت.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز