شما اینجا هستید
اخبار عمومی » افزایش ۴۰ درصدی کشف سرقت ها در حوزه ریلی کشور

فرمانده پلیس راه آهن کشور اعلام کرد

افزایش ۴۰ درصدی کشف سرقت ها در حوزه ریلی کشور

افزایش ۴۰ درصدی کشف سرقت ها در حوزه ریلی کشور

فرمانده پلیس راه آهن کشور از کشف بیش از ۴۰۰ تن آهن آلات مسروقه و افزایش ۴۰ درصدی کشف سرقت ها در حوزه ریلی کشور طی ۴ ماهه اول سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ حشمت اله ملکی با اعلام افزایش ۴۰ درصدی کشف سرقت ها در مدت زمان ۴ ماهه اول سال جاری نسبت به سال گذشته اظهار داشت: در سال جاری تلاش کرده ایم تا با تشکیل قرارگاه های مبارزه با سرقت، قاچاق کالا و ارز در یگان های تابعه خود، اهداف انتظامی و امنیتی را در راستای پیشگیری اجتماعی و انتظامی از طریق جلب مشارکت های مردمی و سرمایه های اجتماعی ارتقاء بخشیم.

وی افزود: اقدامات کلیدی و موثری با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و پیمانکاران بهره بردار، برای پیشگیری از سرقت، حذف بسترهای ارتکاب سرقت به ویژه جمع آوری، ساماندهی و نظام بخشی فروش اموال رها شده در حاشیه خطوط ریلی و همچنین تلاش گسترده ای در راستای پیگیری و رسیدگی تخصصی به پرونده های سرقت و قاچاق کالا و ارز  انجام شده است.

فرمانده پلیس راه آهن کشور تصریح کرد: در اجرای تدابیر ابلاغی مبنی بر ارتقاء توان کشف رده های آگاهی و همچنین تمرکز این دوایر بر پیگیری تخصصی جرایم حوزه ریلی، همواره اهتمام لازم براین اصل معمول بوده و اغلب رده ها سعی در کشف علمی جرایم دارند و در این خصوص با توجه به گستردگی حوزه ریلی کشور و میزان تردد قطارها، در چهار ماهه ابتدای سال ۹۸ به نسبت مدت مشابه درسال ۹۷،   ۴۱۹ نفر سارق دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شدند.

این مقام انتظامی در تشریح نرخ جرم به نسبت جمعیت و سایر مؤلفه ها به ترتیب پلیس راه آهن یزد، شمال شرق و کرمان را با بیشترین کشفیات از حیث کیفی و کمی به عنوان سه رده برتر پلیس راه آهن در کشور معرفی کرد.

سرهنگ ملکی یادآور شد: در مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس راه آهن کشور ضمن توجه به فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، همچنین تدابیر ابلاغی مبارزه جدی و قاطع با قاچاقچیان کالا، ارز و سوخت در جهت رسیدن به شاخص ۲۰ درصدی کشف سالیانه از طریق شبکه ریلی اهتمام لازم را  داشته است.

این مقام انتظامی اضافه کرد: در این راستا با بهره گیری از حداکثر توان فیزیکی و استفاده از کارکنان مجرب و زبده نسبت به رصد وکنترل سالن های ایستگاه ها، قطارهای باری و مسافری و انبارهای توشه اقدام کردیم  که ۴ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۱۲۴ درصدی از حیث ارزش ریالی  به موفقیت دست یافتیم.

فرمانده پلیس راه آهن کشور از کشف ۲۶۶ کیلو و ۴۰۷گرم انواع موادمخدر در سطح ماموریت  پلیس راه آهن کشور طی ۴ ماهه سال جاری و افزایش ۲۴۰ درصدی کشفیات مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ خبر داد و گفت: در این راستا ۸۵۵ نفر متهم دستگیر که از این تعداد ۷۹۱ نفر مرد و ۶۴ نفر زن بوده اند که به همراه موادمخدر مکشوفه با تشکیل پرونده قضائی تحویل مراجع ذیصلاح شدند.

وی افزود: در بحث سنگ پرانی به قطارهای عبوری، طی ۴ ماهه نخست سال جاری ۱۴۸ مورد به قطارهای مسافری سنگ پرانی صورت گرفت که با انجام اقدامات پیشگیرانه، شاهد کاهش ۱۴ درصدی  این اقدام  نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و افزایش ۲۰ درصدی دستگیری افراد سنگ پران هستیم.

وی  تصریح کرد: در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، مجموعه پلیس راه آهن نیز خود را از این قاعده مستثنی ندانسته و ضمن نصب بنر و استندهای مربوطه در ایستگاه های راه آهن سراسر کشور و تجهیز کتابخانه های پلیس راه آهن به کتب با موضوع عفاف و حجاب، به صورت نمادین از بانوان محجبه با اهدای شاخه های گل در هفته عفاف و حجاب نیز تقدیر کرد.

سرهنگ ملکی اذعان داشت: در ۴ماهه نخست سال جاری با اجرای طرح های اطلاعاتی ۱۱۷ نفر از اتباع بیگانه غیرمجاز دستگیر و  ۱۰۱لیتر مشروبات الکلی،   ۸۳ دستگاه بیت کوین، ۵ قبضه سلاح جنگی و شکاری، ۱۸تیر فشنگ جنگی، ۲۷عدد افشانه دفاع شخصی، ۱۹دستگاه شوکر برقی، دو رشته دستبند، ۱۲دستگاه بی سیم دستی، دو عدد نارنجک و ۲۴تیغه خشاب غیرمجاز کشف و ضبط شد.

فرمانده پلیس راه آهن کشور در پایان خاطرنشان کرد: پلیس با نظارت، پایش و ارائه هشدارهای لازم برای رفع موانع و محدویت ها و با هدف ارتقاء سطح ایمن سازی مسیر و خطوط ریلی تلاش می کند  که در مسیرهای ریلی، از حوادث، اتفاقات و سوانح ناگوار و ارتکاب هرگونه بزه پیشگیری کند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز