شما اینجا هستید
بین المللی » شبکه ریلی کشور به افغانستان متصل می شود

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

شبکه ریلی کشور به افغانستان متصل می شود

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: شبکه ریلی کشور از طریق طرح خواف – هرات به افغانستان متصل می شود.

خیرالله خادمی روز چهارشنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی خط آهن بستان آباد – سراب اعلام کرد: خط ریلی خواف در خراسان رضوی تا هرات در افغانستان بطول 207 کیلومتر در حال احداث است و عملیات اجرایی آن پیشرفت خوبی دارد. 
وی با اشاره به اینکه 76 کیلومتر این خط ریلی در داخل ایران است، گفت: اجرای 62 کیلومتر از این خط در داخل افغانستان نیز جزو تعهد ایران بوده که عملیات زیرسازی آن پایان یافته و روسازی 60 کیلومتر آن اجرا شده است. 
خادمی گفت: 69 کیلومتر دیگر این خط آهن قرار است توسط دولت افغانستان اجرا شود. 
وی با اشاره به اینکه 9 هزار کیلومتر خط ریلی در کشور طراحی شده و 3297 کیلومتر در دست اجراست، هدف از اتصال راه آهن ایران به کشورهای همسایه را تسهیل ترانزیت، افزایش توان شبکه انتقال بار و مسافر و دسترسی ایمن به بازارهای هدف عنوان کرد.
وی با بیان اینکه با توسعه خطوط ریلی استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل شبکه ریلی شمالغرب کشور تکمیل می شود، خاطرنشان کرد: با افتتاح خط آهن ارومیه – مراغه با حضور رییس جمهوری استان آذربایجان غربی به شبکه ریلی متصل شد.
خادمی با اشاره به پیشرفت فیزیکی 50 درصدی طرح راه آهن اردبیل – میانه، گفت: ریل گذاری طرح دو خطه راه اهن میانه – بستان آباد پایان یافته و با تکمیل ایستگاه بستان آباد بهره برداری می شود.
وی با اعلام اینکه خط آهن بستان آباد – تبریز سال آینده کامل می شود، خاطرنشان کرد: با تکمیل این طرح 5 ساعت زمان سفر ریلی در مسیر تهران – تبریز کاسته می شود. 
خادمی اظهارداشت: طرح راه آهن بستان آباد – سراب جزیی از کریدور شرقی غربی راه اهن آست .
به گزارش ایرنا ، عملیات اجرایی خط آهن بستان آباد- سراب چهارشنبه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و معاون وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.
طرح ریلی بستان آباد – سراب به طول 77 کیلومتر در سه قطعه اجرا می شود.
قطعه اول به طول 15 کیلومتر با اعتبار 450 میلیارد ریال به پیمانکار واگذار شده و قرار است در مدت 48 ماه تکمیل شود.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز