شما اینجا هستید
اخبار عمومی » نجات کارخانه ۱۷ ساله از تعطیلی

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از فارس،‌چند روز پیش محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که شرکت واگن‌سازی مترو تعطیل شده است و شرکت واگن‌سازی با تحویل آخرین قطارهای خود عملاً قرارداد دیگری ندارد.

خیلی زشت است که کارخانه‌ای با ۵۰۰ نیرو در سال جهش تولید در شهرداری تهران بخوابد

وی در ادامه تأکید کرده بود که قرارداد ساخت ۶۳۰ واگن مدتهاست که در چرخه بروکراسی سیستم بانکی و دولتی مانده است و خیلی زشت است که کارخانه‌ای با ۵۰۰ نیرو در سال جهش تولید در شهرداری تهران بخوابد.

به گفته رئیس شورای شهر تهران این کارخانه هفده سال فعالیت داشته و از شهرداری خواست که به فوریت، ‌منابع ریالی تزریق کند تا حداقل دکوراسیون داخلی ساخته شود تا بعد تجهیزات آورده شود.

 

واگن سازی تهران وضعیت خوبی ندارد

کارخانه واگن‌سازی تهران به اذعان مدیران شهری تاکنون بیش از یک‌هزار واگن برای متروی تهران تولید کرده است و در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد، چرا که هیچ قراردادی برای تولید واگن منعقد نکرده است. البته مدیران شهری وعده‌هایی در این زمینه داده‌اند و گفته‌اند به زودی اتفاقات خوبی در کارخانه واگن‌سازی تهران  رخ می دهد.

پیروز حناچی شهردار تهران در این باره می‌گوید: ظرفیت کارخانه واگن‌سازی تهران و کلان‌شهرها بسیار بالاست و ساخت واگن در کشور باعث کاهش وابستگی به خرید قطعات خارجی مترو می‌شود.

وی ادامه داد: ‌این مسیر راهبردی است که در حال پیگیری آن هستیم.

حناچی با تأکید بر اینکه علاوه بر خرید ۱۰۵ دستگاه واگن که در دستورکار قرار گرفته و ۱۰۵ واگن داخلی در مرداد قطعات آن در داخل آماده شده که به زودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بیکاری در شرکت واگن‌سازی تهران باعث ایجاد نگرانی شده است

وی همچنین در خصوص خرید ۶۳۰ واگن با طرف چینی گفت: ‌با پیگیری‌های سفارت چین در ایران این مسئله نیز مدنظر قرار گرفته و دولت هم اقداماتی در این راستا انجام خواهد داد.

شهردار تهران با تأکید بر این موضوع که بیکاری در شرکت واگن‌سازی تهران باعث ایجاد نگرانی شده است، گفت: تلاش می‌کنیم که بیشتر از قبل سفارشات ساخت واگن را با شرکت‌های داخلی داشته باشیم.

قرارداد  ۶۳۰ واگن بیش از دو سال است که در دستورکار مدیریت شهری قرار گرفته اما به دلیل مشکلاتی هنوز کار اجرایی نشده است.

 

کارفرمای ۶۳۰ دستگاه واگن، وزارت کشور است

علی امام مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه می‌گوید: کارفرمای ۶۳۰ دستگاه واگن، وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌هاست و شهرداری تهران به عنوان بهره‌بردار نهایی خواهد بود.

 

۶۳۰ واگن طی سه مرحله وارد شبکه بهره‌برداری مترو می‌شود

وی با تأکید بر این موضوع که از لحاظ قانونی شهردار تهران جایگاه قانونی برای کارفرمایی پروژه ندارد و تنها اقدام به پیگیری برای به سرانجام رسیدن این واگن‌ها انجام می‌دهد، گفت:‌ این قرارداد با هزینه دولت منعقد شده و قرار است شرکت واگن‌سازی و شرکای چینی ساخت آن را برعهده بگیرند.

به گفته امام، ۶۳۰ واگن طی سه مرحله وارد شبکه بهره‌برداری مترو می‌شود.

 

فرایند بروکراسی پیچیده بود

مدیر عامل شرکت متروی تهران و حومه  در ادامه در خصوص دیر رسیدن واگن‌ها هم گفت:‌ فرایند بروکراسی پیچیده بود، به همین دلیل کار با تأخیر انجام شد و طبق قرارداد به وزارت کشور با چین بعد از گشایش اعتبار اسنادی اولیه، محموله واگن‌ها وارد کشور می‌شود.

 

شهرداری تهران تصمیم گرفته است تا سر و سامانی به وضعیت واگن‌سازی تهران بدهد و قرار است به زودی قراردادهایی با این شرکت منعقد شود.

 

۲ قرارداد جدید با واگن سازی را پیگیری می کنیم

 

سیدمناف هاشمی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در این باره به فارس گفت: دو قرارداد جدی را با واگن‌سازی دنبال می‌کنیم، یکی ۶۳۰ واگن است که با توافق با کشور چین انجام می‌شود و در حال پیگیری موضوع هستیم.

 

تشکیل کارگروه/ ۶۳۰ دستگاه واگن نیاز جدی تهران را تا اندازه‌ای برطرف می‌کند

 

هاشمی  با تأکید بر این موضوع که ۶۳۰ دستگاه واگن نیاز جدی تهران را تا اندازه‌ای برطرف می‌کند، گفت: کارگروهی در این زمینه تشکیل شده  است و هماهنگی‌ها با طرف چینی را دنبال می‌کنیم.

 

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: یک قرارداد ۱۰۵ دستگاه واگنی هم با واگن‌سازی تنظیم می‌کنیم که می‌تواند اشتغال برای ۵۰۰ نفر ایجاد کند.

 

شرکت واگن‌سازی هیچ قراردادی فعلا ندارد

وی در ادامه اضافه کرد: شرکت واگن‌سازی هیچ قراردادی فعلا ندارد و آخرین واگن‌هایش را طی چند روز گذشته وارد خطوط کرد.

 

نیازمند ۴ هزار دستگاه اتوبوس  جدید هستیم

معاون شهردار تهران اضافه کرد: تهران نیازمند ۴ هزار  اتوبوس دستگاه جدید و ۱۴۵۰ واگن است و اگر این واگن‌ها وارد شود، با زیرساخت‌هایی که داریم، میزان جابجایی مسافر در مترو بیش از دو برابر می‌شود و این اتفاق خوبی است که با حمایت دولت و شورا دنبال می‌کنیم.

 

کارخانه واگن سازی رو به تعطیلی است و تولید ۶۳۰ واگن مترو برای تهران در انتظار پیش پرداخت است تا تولید ان اغاز شودو  در حال حاضر در ساعت پیک مترو شلوغ است و رعایت فاصله گذاری اجتماعی شدنی نیست.

 

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در خصوص کارخانه واگن‌سازی تهران به خبرنگار فارس گفت: شرکت واگن‌سازی تعطیل نشده است، اما فعالیتش کمتر شده است. باید قراردادی بسته شود تا کارکنان آن بیکار نشوند.

 

وی در خصوص ورود ۶۳۰ دستگاه واگن گفت: اگر این ۶۳۰ دستگاه واگن اقداماتش صورت می‌گرفت، بخش زیادی از کار در واگن‌سازی انجام می‌شد چرا که شرکای این واگن‌سازی چینی هستند.

 

باید پیش پرداخت ۶۳۰ واگن داده شود

وی در خصوص آخرین وضعیت ۶۳۰ دستگاه واگن گفت: ‌اصل کار انجام شده و باید پیش‌پرداخت و مسائل بانکی انجام شود و شهرداری تهران و معاون حمل و نقل و ترافیک پیگیری موضوع هستند.

 

وی اضافه کرد: توافقات صورت گرفته و باید پیش‌پرداخت داده شود و حدودا پیش‌پرداخت ۲۵ درصد مبلغ قرارداد است و اگر این اقدام صورت گیرد، واگن‌سازی فعال می‌شود.

 

براساس این گزارش، با توجه به اینکه شرکت واگن‌سازی تهران قراردادی جدیدی ندارد،  مدیران شهری در پی بستن قرارداد  جدید در واگن‌سازی هستند تا بتوانند بخشی از واگن‌ها را تولید و این شرکت را از حالت تعطیلی خارج کنند. هنوز تکلیف ۶۳۰ دستگاه واگن مترو تهران مشخص نشده و در صورتی که تعیین تکلیف شود، هم شرکت واگن‌سازی از حالت نیمه تعطیلی خارج و هم بخش عمده‌ای واگن تولید و وارد خطوط مترو می‌شود و با ورود واگن‌های جدید، تردد در مترو آسان‌تر می‌شود.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز