شما اینجا هستید
اخبار عمومی » ۹۵ درصد واردات «بندر کاسپین» مواد اولیه واحدهای تولیدی کشور است

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از تسنیم، امین افقی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی با بهره‌مندی از ظرفیت‌های بندر کاسپین و بندرانزلی که در محدوده این منطقه قرار دارند به عنوان دروازه تجارت دریایی ایران به اورسیا محسوب می‌شود اظهار داشت: ۲ شهرک صنعتی با ۱۴۰ واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی فعال است.

 

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی استفاده از مزیت‌های اوراسیا در شرایط تحریم را فرصتی جهت تأمین مواد اولیه واحد‌های تولیدی و کالا‌های اساسی کشور تلقی کرد و ابراز داشت: با عملیاتی شدن این کار ضمن تأمین نیاز کشور رونق و توسعه مبادلات تجاری با کشور‌های حاشیه خزر حاصل می‌شود.

 

افقی با تأکید بر اینکه محصولات تولید شده در واحدهای تولیدی مستقر در ۲ شهرک صنعتی منطقه آزاد انزلی از توان مناسبی برای صادرات به کشور‌های حوزه خزر برخوردار است عنوان کرد: در حال حاضر بخشی از مواد اولیه این واحد‌ها از بندر کاسپین تأمین می‌شود که از جایگاه و اهمیت ویژه این مجتمع بندری حکایت دارد.

وی برنامه‌ریزی‌های انجام شده در راستای احداث شهرک صنعتی شماره ۳ و پارک لجستیک در پسکرانه پشتیبان این بندر به عنوان یک بندر نسل جدید را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: موارد ذکر شده در دست اقدام قرار دارند از سوی دیگر احداث ‌شهرک شماره ۳ از جمله اولویت‌های سازمان منطقه آزاد انزلی است.

 

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی از مزایای بندر کاسپین را داشتن پسکرانه عملیاتی و پشتیبان مناسب ذکر کرد و گفت: اتصال به خطوط ریلی سراسری، نزدیکی به مراکز اقتصادی و جمعیتی مهم کشور و بهره‌مندی از اسکله رو-رو در حال احداث در آینده نزدیک از دیگر چشم‌اندازهای این سازمان محسوب می‌شود.

 

افقی استقبال تجار و بازرگانان از مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی را نیز مورد تأکید قرار داد و در مورد مهم‌ترین علل این موضوع تصریح کرد: خلق ارزش و ایجاد مزیت‌های رقابتی، کوتاهی مسیر، آبخور بالا و پسکرانه وسیع بندری و کاهش هزینه‌های حمل و نقل کالا از جمله دلایل استقبال بازرگانان از مجتمع بندری کاسپین است.

 

وی فعال کردن مسیرهای ترانزیتی بین‌المللی، تسریع و تسهیل خدمات بندری و ترانزیتی را از دیگر شاخصه‌های پراهمیت مجتمع بندری کاسپین تلقی کرد و اظهار داشت: اجرای تعرفه‌های ترجیحی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ارائه مشوق‌های قانونی متنوع از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی موجبات گرایش تجار را فراهم کرده است.

 

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه در حال حاضر سه پست اسکله در مجتمع بندری کاسپین مشغول خدمات‌رسانی و فعالیت است خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد کالا‌های وارداتی از بندر کاسپین کالا‌های اساسی و مواد اولیه واحد‌های تولیدی منطقه و کشور است.

 

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز