شما اینجا هستید
اخبار عمومی » آغاز حرکت قطار کانتینری از چین به ایران با عبور از قزاقستان و ترکمنستان

آغاز حرکت قطار کانتینری از چین به ایران با عبور از قزاقستان و ترکمنستان

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ترکمنستان، با صدور بیانیه مطبوعاتی از آغاز حرکت قطار کانتینری از چین به ایران با عبور از قزاقستان و ترکمنستان به ابتکار طرف ترکمنی خبر داد.

این قطار به ابتکار طرف ترکمنی برای اجرای سیاست خارجی عشق‌آباد، برای تقویت و گسترش همکاری‌های چند جانبه در زمینه حمل و نقل و ترانزیت و اجرای عملی مقررات قطعنامه هفته پیش سازمان ملل به ابتکار ترکمنستان تحت عنوان “تقویت ارتباط بین تمام وسائل حمل و نقل جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار”، راه‌اندازی شده‌ است.

وزارت خارجه ترکمنستان همچنین در این زمینه بر اهمیت راه اندازی راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران نیز تأکید کرده‌ است که پروژه‌های حمل و نقل ریلی مسیر راه آهن چین – قزاقستان – ترکمنستان – ایران، به دالان و کریدور منظمی تبدیل می‌شود.

از تاریخ ۲۹ دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی قطاری از شهر «چانشا» مرکز ایالت «هونان» چین راه افتاده و از طریق خط ریلی آلتین کوی – بولاشاک قزاقستان و خط آهن ترکمنستان به مقصد تهران در حرکت است.

طول مسیر چانشا – تهران از طریق خاک قزاقستان و ترکمنستان بیش از ده هزار و ۲۹۷ کیلومتر است و این قطار آزمایشی قرار است ظرف ۱۴ روز به مقصد برسد که کوتاه ترین مسیر در مقایسه با حمل و نقل دریایی از نظر زمانی به شمار می‌رود.

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز