شما اینجا هستید
اخبار عمومی » اتصال ایران به افغانستان از طریق راه آهن شرق

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، شرقی مدیرکل راه آهن شرق  در مراسم افتتاح نمایشگاه دفاع مقدس و عملکرد جهادی راه آهن شرق گفت: اتصال خط‌آهن خواف به هرات و متصل شدن به افغانستان نقش بسزایی در تقویت اقتصاد ریلی دارد.

 طول این مسیر در داخل ایران ۷۶٫۸ کیلومتر و دارای چهار ایستگاه در سنگان، میوتک، خوشابه و شمتیغ است که با اتصال این خط ذخایر بزرگ معدنی سنگان از طریق ریل جابجا خواهد شد و از سوی دیگر سبب احیای جاده ابریشم از طریق ریلی و اتصال چین به ایران از طریق افغانستان می شود.

شرقی افزود:  ۱۴ کیلومتر آن تا ایستگاه سنگان مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

مدیرکل راه آهن شرق  ادامه داد: خطوط راه آهن در دوران های مختف در جنگ‌ نقش کلیدی داشته است و راه آهن یکی از مهمترین نقش‌ها را در جنگ در منطقه اندیمشک ایفا کرد و شاید یکی از مهمترین اتفاقات جنگ بمباران بیش از یک ساعته ایستگاه راه آهن اندیمشک بود.

او ادامه داد: انتقال شهدا، زخمی‌ها و اسرا و شن و ماسه در دوران دفاع مقدس با قطار انجام می‌شد.

شرقی با بیان اینکه باید این وقایع را به نسل جدید با زبان خودشان منتقل کنیم و از ظرفیت‌های موجود بهره ببریم افزود: در راه آهن یک لحظه غفلت پذیرفته نیست و به صورت ۲۴ ساعته فعالیت‌ها و اقدامات در حال انجام است.

فلاحی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس در این مراسم بیان کرد: پدافند غیر عامل در راه آهن در حال انجام است و تمام سیستم‌های دولتی در حال خدمت هستند و در حال حاضر به خاطر عداوت‌های دشمن شاهد تحریم‌های گسترده‌ای هستیم  هرچند که این تحریم‌ها در پاره‌ای از موارد منجر به خودسازی ما شده است .

فلاحی افزود: ایران اسلامی در دفاع مقدس با دست خالی مقابل تمام دنیا ایستاد و سربلند شد و اکنون نیز اگر با الگوی زمان دفاع مقدس در تمامی موارد انسجام وجود داشته باشد هر مشکلی قابل حل است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز