شما اینجا هستید
زیربنایی - زیر ساخت » اتصال بندر آستارا به راه آهن سراسری پیگیری می شود 

اتصال بندر آستارا به راه آهن سراسری پیگیری می شود

به گزارش خبرنگار ایرنا محمد راستاد روز شنبه در آئین بهره برداری از شناورهای لایروب و یدک کش در بندر آستارا افزود: باید از تسهیلات منطقه ویژه اقتصادی برای توسعه این بندر استفاده و از مواد خام وارداتی، ارزش افزوده ایجاد و به صادرات آنها اقدام کنیم.
وی اظهار کرد: ایجاد صنایع تبدیلی در بندر آستارا باید در دستور کار بخش خصوصی باشد و افق های خوبی را برای این بندر به لحاظ نزدیکی به بندرهای حاشیه خزر متصور هستیم و امیدواریم به ظرفیت نهایی ۲ و نیم میلیون تن تخلیه و بارگیری در سال، دست یابد.
به گفته راستاد ، سال گذشته ۱۹۲ هزار تن کالا در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شد و بخش خصوصی، ۱۸ میلیون یورو برای ساخت پایانه غلات این بندر سرمایه گذاری می کند و توسعه آن، نیازمند بازاریابی تاجران و سرمایه گذاران بخش خصوصی است.
وی ادامه داد: بندر آستارا از موقعیت پس کرانه ای خوبی برخوردار است و با حمایت دولت و توسعه زیرساخت های آن، می توان زمینه رقابت آن را با بندرهای حاشیه خزر فراهم کرد.
بندر چند منظوره آستارا با ۶۰ هکتار وسعت، نخستین بندر بخش خصوصی کشور و نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر تجارت و حمل و نقل کالا بین آسیا، آفریقا و اروپاست و برای تخلیه و بارگیری کشتی های ۲ هزار و ۵۰۰ تنی، پیش بینی و طراحی شده و بعد از تکمیل، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت آن با یک اسکله به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی مربوط بوده و ۲ میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص می یابد و ظرفیت پذیرش همزمان پنج کشتی در پنج اسکله اختصاصی را خواهد داشت.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز