شما اینجا هستید
اخبار عمومی » اتصال مسیر ریلی رشت به آستارا یک مسیر ترانزیتی مهم برای کشور است

رییس جمهوری در مراسم افتتاح ترمینال سلام فرودگاه امام (ره):

اتصال مسیر ریلی رشت به آستارا یک مسیر ترانزیتی مهم برای کشور است

رییس جمهوری در مراسم افتتاح ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی(ره) با اشاره به مزیت استفاده مسافران از قطار در مسیر تهران – رشت در زمان تعطیلات عید فطر گذشته و همچنین تابستان پیش رو گفت: صرفه جویی در سوخت از نقاط مثبت طرح ریلی تهران – رشت است و اگر به آستارا متصل شود به یک مسیر ترانزیتی بسیار مهم برای کشور تبدیل می شود.

به گزارش راه آهن جمهوری اسلامی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی با بیان اینکه این طرح ها نشان می دهد ما می توانیم مسیرهای جدیدی را برای مردم باز کنیم تا آنها بتوانند از ایام تعطیلات خود بهتراستفاده کنند، افزود: تمام کسانی که در زمان تعطیلات عید فطر مسافرت جاده ای به شمال کشور و گیلان داشتند در رفت و آمد از نظر ترافیکی دچار مشکل شدند، اما مسافرانی که با قطار سفر کردند همه تعریف می کردند و خوشحال بودند. اولاً این مسیر ریلی از طبیعت بسیار زیبایی عبور می کند که با هنرمندی ساخته شده است ثانیاً، به جای ۱۰ تا ۱۲ ساعت ترافیک به راحتی با قطار فقط سه چهار ساعت زمان صرف کردند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: قدرت اقتصادی بخشی از قدرت ملی و ترانزیت نیز بخشی از قدرت اقتصادی محسوب می شود که می توانیم ده ها و صدها میلیون تن کالا در طول سال از طرق مختلف در مسیر ایران، از فضای ایران، از خط آهن، از جاده و از بنادر ایران عبور دهیم و زمانی که کشورها از بندرچابهار در آینده ای نزدیک از طریق مسیر ریلی ایران متصل شوند، این اتصال از بین بردنی نخواهد بود؛ چابهار امروز به معنی تعامل سازنده با جهان است.

دکتر روحانی در ادامه گفت: صنعت هوایی به معنی تعامل سازنده با جهان است؛ امروز خوشحالیم که مسیر هوایی ایران یکی از کریدورهای بسیار امن جهانی است و هواپیمای مختلف می توانند از فضای ایران عبور کنند که به معنای قدرت ترانزیت ایران است

رئیس دولت دوازدهم بیان کرد: اینکه شرق و شمال اروپا، منطقه سی آی اس، قفقاز، افغانستان و آسیای مرکزی و دیگر کشورهای همسایه از طریق بنادر جنوبی بتوانند از مسیر ترانزیت ایران استفاده کنند به معنای قدرت اقتصادی ما است. ترانزیت و گردشگری دو امتیاز بزرگ جغرافیای ایران است و از نعمت هایی است که خداوند به کشور ما داده است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: مسیرهای مختلفی برای حرکت و پیشرفت پیش روی کشور قرار دارد تا پایان سال طرح های بسیار مهمی را افتتاح می کنیم، امیدوارم بتوانیم بخش اول آزاد راه تهران – شمال را در تابستان ۹۸ افتتاح کنیم که طرح بسیار مهم و بزرگ کشور در طول سال های گذشته تلاش و پیگیری های مستمر انجام گرفته و می تواند امید و نشاط به مردم بدهد راه مسافرت مردم را کوتاه کند و در زمان سفر مردم برای مسافرت صرفه جویی شود.

روحانی تاکید کرد: ما از جنوب به آب‌های بین المللی متصل هستیم ؛ در شمال کشور به آبهای منطقه ای در دریای خزر متصل هستیم و فضا و جایگاه جغرافیایی ایران برای عبور فیبر نوری، مسیر هوایی و ریلی می تواند جایگاه بسیار خوبی در منطقه ایفا کند که باید از این حق خودمان به خوبی استفاده و بهره برداری کنیم.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز