شما اینجا هستید
مترو » ارزان ترین بلیت جهان متعلق به متروی تهران و حومه

متروی تهران و حومه در میان ۲۰ مترو اول جهان

ارزان ترین بلیت جهان متعلق به متروی تهران و حومه

متروی تهران و حومه از نظر قیمت جزء ارزان ترین بلیت های جهان و بر اساس شاخص طول خطوط در میان ۲۰ مترو برتر جهان معرفی شده است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اموربین الملل شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، علی رغم اینکه ساخت مترو در تهران سال ها بعد از دیگر متروهای جهان آغاز شد اما با تلاش متخصصان توانسته جایگاه خوبی را در میان متروهای جهان و رتبه نخست را در بسیاری از شاخص ها در میان متروی های خاورمیانه از آن خود کند. این در حالیست که هنوز ساخت متروی تهران به پایان نرسیده و بر اساس برنامه توسعه خطوط تا پایان سال ۱۴۰۴ شبکه متروی تهران جمعاً دارای ۱۲خط شامل ۸ خط درون شهری و ۴ خط برون شهری مجموعا به طول ۴۳۰ کیلومتر خواهد بود.

درحال حاضر متروی تهران در خاورمیانه رتبه اول را در طول خطوط، تعداد خطوط، تعداد ایستگاه ها و قیمت به خود اختصاص داده است و در میان ۱۶۳ متروی جهان، نیز از نظر طول خطوط در رتبه ۱۷ در جهان قرار دارد . از نظر شاخص قیمت بلیت نیز متروی تهران ارزان ترین بلیت جهان را داراست.

جایگاه متروی تهران و حومه در خاورمیانه از نظر تعداد خط، تعداد ایستگاه، طول خط و نظافت ایستگاه ها در رتبه نخست است.

گفتنی است ترافیک و آلودگی هوا دو چالش قدیمی پایتخت است. درمان این درد قدیمی تهران توسعه حمل و نقل عمومی است و مترو در میان مدل های حمل و نقل یکی از بهترین ها است چرا که ایمنی بسیار بالا، راحتی و آسایش مسافران، کاهش مصرف انرژی، سرعت مناسب، قیمت پایین از جمله مزیت‌های قطار شهری نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی است. مصرف روزانه چندین میلیون لیتر بنزین و گازوئیل فقط در شهر تهران، خسارت‌های بسیار هنگفتی به اقتصاد ملی وارد می‌کند. مترو به عنوان پاک‌ترین، سالم‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به طور کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل عمومی درون شهری، نقش انکارناپذیری در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی ناشی از معضل ترافیک دارد.

براساس آمار و اطلاعات سفر با مترو در شش ماه نخست سال ۹۷ باعث شده است تا در مصرف ۱۹۵ میلیون لیتر بنزین و ۱۹ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی شود و این میزان صرفه جویی در مجموع سفرهایی که از ابتدای بهره برداری از متروی تهران و حومه تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در این ناوگان انجام شده است به رقم ۴ هزار و ۸۵۹ میلیون لیتر در مصرف بنزین و ۴۸۷ میلیون لیتر در مصرف گازوئیل می رسد.

البته در کنار آن انجام سفرهای شهری با متروی تهران و حومه در شش ماه نخست سال ۱۳۹۷ باعث شده تا ۵۲۰ هزار تن گاز Co2 وارد هوای تهران نشود، ضمن آنکه سفرهای انجام شده با متروی تهران و حومه در این مدت مانع از انتشار ۷۳ هزار تن گازهایCo ، NOX، So2، PM10و HC شده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز