شما اینجا هستید
بین المللی » ازبکستان مقصد اصلی صادرات ریلی سیمان ایران است

ازبکستان مقصد اصلی صادرات ریلی سیمان ایران است

مشهد – مدیرکل راه آهن خراسان گفت: ازبکستان طی هفت ماه امسال سهم ۸۲ درصد از کل سیمان صادراتی ایران را از طریق راه آهن به خود اختصاص داده است.

محمد هادی ضیایی مهر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی این مدت ۲۴۷ هزار تن سیمان از طریق مرز ریلی سرخس به کشورهای آسیای مرکزی صادر شد که مقصد ۲۲۷ هزار تن آن بکستان بوده است.
وی به رشد ۲۴۳ درصدی این صادرات اشاره و بیان کرد: عمده این رشد بواسطه افزایش طرحهای ساخت و ساز در ازبکستان و نیاز آن کشور به سیمان بوده است.
مدیرکل راه آهن خراسان ادامه داد: کاهش مصرف سوخت و افزایش ضریب ایمنی از جمله مزایای حمل و نقل ریلی است که در راستای حمایت از کالای ایرانی، رونق اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی موجب افزایش صادرات سیمان از طریق راه آهن به کشورهای آسیای مرکزی و همچنین جذب بازارهای جدید در آن منطقه ‌شده است. 
وی سهم مرز سرخس در صادرات ریلی سیمان ایران را ۹۰ درصد اعلام و بیان کرد: طی این مدت همچنین چهار هزار تن صادرات سیمان از مرز ریلی لطف آباد خراسان رضوی صورت گرفته که این میزان در مقایسه با مدت مشابه در چهار سال گذشته بی سابقه است.
مدیرکل راه آهن خراسان همچنین گفت: ۸۴ درصد سیمان صادره از مرز سرخس از مبادی خراسان رضوی بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر بیشتر است. 
طی نیمه نخست امسال یک میلیون و ۲۵۴ هزار تن کالای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی با ۲۱ هزار دستگاه واگن از طریق مرز ریلی سرخس با کشورهای آسیای مرکزی مبادله شد که ۲۶ درصد آن صادرات و از این میزان ۶۰ درصد مربوط به سیمان بوده است. 
از مجموع ۱۰ هزار کیلومتر ظرفیت شبکه ریلی کشور هزار و ۴۰۰ کیلومتر آن معادل ۱۴ درصد در خراسان رضوی قرار دارد.
ازبکستان با ۳۱ میلیون نفر جمعیت به عنوان همسایه شمالی ترکمنستان پر جمعیت ترین کشور آسیای مرکزی با پنج عضو است. بر اساس اعلام مقامات ازبکستان مبادلات تجاری این کشور با ایران در سال میلادی ۲۰۱۷ بالغ بر ۳۲۰ میلیون دلار بوده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز