شما اینجا هستید
اخبار عمومی » استفاده حداکثری از ریل در حوزه اقتصاد / همگامی در تدوین سیاست های توزیع بار با سیاست های توسعه ای

مدیرعامل راه آهن تاکید کرد :

استفاده حداکثری از ریل در حوزه اقتصاد / همگامی در تدوین سیاست های توزیع بار با سیاست های توسعه ای

مدیرعامل راه آهن با تاکید بر استفاده حداکثری از ریل در حوزه اقتصاد، گفت: سیاست های توزیع و حمل بار بایستی با سیاست های توسعه ای کشور همگام شود.
به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید محمد زاده در نشست هم اندیشی با نمایندگان و سردبیران مطبوعات با ابراز امیدواری از اینکه این جلسه نقطه آغازی برای تعامل بیشتر صنعت حمل و نقل ریلی و اصحاب رسانه باشد، افزود: حضور ۴ نفر از اعضای هیات مدیره در این جلسه نشان دهنده اهمیت این مسئله برای راه آهن است.
وی یکی از بخشهای جدی ارتباط صنعت ریلی با مردم را بخش مسافری خواند و اظهار داشت: بعد از انقلاب اهمیت ریل در تمام اسناد بالادستی دیده شد و در برنامه ششم توسعه و سیاست هایی که مقام معظم رهبری برای تدوین این سند ابلاغ کرده اند، این موضوع مطرح شده است.
مدیرعامل راه آهن، با یادآوری اهمیت بندهای ۲۴ و ۲۵ سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه مبنای مسیر توسعه حمل و نقل کشور، توسعه حمل و نقل ریلی قرار داده شده است.
وی با بیان پیگیری‌ها و حمایت های دولت از حمل و نقل ریلی گفت: خوشبختانه در مجلس نیز نگاه ها به راه آهن روشن است.
محمد زاده با طرح این مسئله که چرا راه آهن در ایران در نقطه مطلوب نایستاده است، افزود: در سال ۱۳۸۵-۱۳۸۴ سهم راه آهن از بار کشور حدود ۱۸درصد از تن کیلومتر بار کشور بود که قرار بود بر طبق برنامه های تدوینی به ۳۰ درصد در سال ۹۲ برسد اما این اتفاق نیفتاد و سهم بار کشور در سال ۹۲ به زیر ۱۰ درصد رسید.
وی با بیان اینکه در سالهای یاد شده در راه آهن خصوصی سازی نیزانجام شده بود ، اظهار داشت: کل بار حمل شده در تمام سالهای قبل از سال ۹۲ حداکثر ۳۳ میلیون تن و مقدار تن کیلومتر بار حمل شده در راه آهن در سال ۹۲ حدود ۲۲ میلیارد تن کیلومتر بوده است.
مدیرعامل راه آهن با بیان اینکه فراز و نشیب ها در این مسیر ادامه داشت، اضافه کرد: در سال ۹۴ میزان حمل بار به ۳۵ میلیون تن، سال ۹۵ به ۴۰ میلیون تن و ۹۶ به نزدیک ۴۷ میلیون تن افزایش یافت.
وی افزود: همچنین مقدار تن کیلومتر بار حمل شده در راه آهن از ۲۲ میلیارد تن کیلومتر به ۳۰ میلیارد تن کیلومتر در سال ۹۶ رسید که این میزان یک جهش قابل توجه بود .
محمد زاده با تاکید بر اینکه این جهش قابل قبول نیست، تصریح کرد: سهم ما از ریل ، تن کیلومتر کشور نزدیک به ۱۲ درصد شد درحالی که قرار بود که بر اساس برنامه ششم این سهم به ۳۰ درصد افزایش یابد.
وی با بیان اینکه صاحبان رسانه و مطبوعات در کشور بایستی با مسئولان بخشهای اقتصادی تعامل داشته باشند، گفت: بر اساس گزارش های موجود، در ایران وقتی یک تن کیلومتر بار از جاده به ریل منتقل می شود ، حدود ۴۳ تا ۴۷ سی سی صرفه جویی سوخت به دنبال دارد.
مدیرعامل راه آهن میزان مشخص شده از سوی سازمان بهینه سازی سوخت کشور که شامل بند ق می شود را ۳۵ سی سی عنوان کرد و افزود: پتانسیل باری که امروز می تواند روی ریل قرار گیرد بالای ۱۰۰ میلیون تن است.
وی با بیان اینکه لازم است علت اینکه چرا این میزان بار به ریل منتقل نمی شود با کمک رسانه ها مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مشخص شود، اظهار داشت: بسیاری از دولتها برای حمایت از تولید برخی از کالاها سیاست های حمایتی تدوین کرده اند و برای بخشهای اقتصادی کشور سوبسید قائل هستند، این درحالی است که اگر بتوانیم نشان دهیم که حمل و نقل ریلی چه میزان برای کشور صرفه جویی به دنبال دارد، می توانیم به اقتصاد کشور کمک شایان توجهی کنیم.
مدیرعامل راه آهن با تاکید بر اینکه در حال حاضر کشور با جنگ اقتصادی روبروست ، خاطر نشان ساخت: باید در اقتصاد درست بیندیشیم ، در حمل بار ،تناژ می تواند دو برابر شود و به ۶۰ میلیون تن بار برسد و صرفه جویی فراوانی به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: در بخش مسافر نیز در مسیرهای بلند، جایگزینی یک نفر کیلومتر از جاده به ریل ۲۰ سی سی صرفه جویی به دنبال دارد و در مسیرهای کوتاه چون سفرهای حومه ای، نزدیک ۷۸ سی سی صرفه جویی سوخت را شاهد خواهیم بود.
مدیرعامل راه آهن با اشاره به اینکه صرفه جویی سوخت تنها بخشی از مزایای حمل و نقل ریلی محسوب می شود ، گفت: حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از کشتار جاده ای و از دست رفتن زیر ساخت های جاده ای از دیگر مزایای استفاده از حمل و نقل ریلی است .
مدیرعامل راه آهن بابیان اینکه سال ۹۵ بارهای معدنی که در حوزه ایمیدرو جابجا شده، نزدیک ۶۰ میلیون تن بوده است ، تصریح کرد: فقط ۲۰ میلیون تن از این بار روی ریل آمده است و از ۴۰ میلیون تنی که روی جاده رفته است نیز ۲۰ میلیون تن آن موازی با ریل بوده و مابقی در جاهایی بوده که ریل وجود نداشته است .
وی با اشاره به اینکه ۳۵ میلیارد دلار طرح توسعه فولاد در کشور در حال انجام ا

ست، یادآور شد: اگر این طرح اجرایی شود در سال ۱۴۰۴ ، ۶۰ میلیون تن بار سال ۹۵ به ۲۱۰ میلیون تن بار می رسد و اگر یک سوم آن یعنی ۷۰ میلیون تن روی ریل منتقل شود، باز هم ۱۴۰ میلیون تن با روی جاده خواهد رفت و این امر سبب افزایش مصرف سوخت و از بین رفتن زیر ساخت های جاده ای کشور خواهد شد.
وی با انتقاد از اینکه در ۳۵ میلیارد دلار طرح توسعه فولاد ، ۳۵ ریال هم برای حمل و نقل آن اندیشیده نشده است، تاکید کرد: سیاست های توزیع و حمل بار بایستی همگام سیاست های توسعه کشور شود .
مدیرعامل راه آهن با طرح این سوال که چند پالایشگاه و پتروشیمی و … در کشور به ریل متصل هستند و چه مقدار از بار آنها به روی ریل منتقل می شود، اظهار داشت: وقتی قیمت سوخت در کشور رقابت ریل و جاده را بهم می زند این امر موجب استقبال از جاده می شود.
وی همچنین رساندن ریل به مراکز بار را ضروری دانست و تصریح کرد: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید شده است.
محمد زاده با اشاره به اینکه راه آهن تعرفه حمل بار بر ریل را از عدد ۵۷ درصد در سال ۹۲ به ۱۹ درصد در سال جاری رسانده است، تصریح کرد : این درحالی است که تعرفه جاده ۴ درصد است و این موضوع مانع از اقتصادی شدن حمل بار می شود ، مضاف بر اینکه ما در حوزه حمل مسافر نیز یک ریال حق دسترسی نمی گیریم.
مدیر عامل راه آهن با یادآوری اینکه مطابق برنامه ششم توسعه بایستی در پایان برنامه میزان حمل بار بر روی ریل به میزان ۱۸۵ میلیون تن برسد، گفت: ظرفیت های زیادی در زمینه ترانزیت کالا در کشور وجود دارد و وزیر راه و شهر سازی در زمینه ترانزیت ریلی شخصاً جلسات متعددی با کشورهای همسایه برگزار کردند و اقدامات زیادی در زمینه ترانزیت صورت گرفته است. باید توجه داشته باشیم که اگر ترانزیت را فعال نکنیم ممکن است صاحبان کالا جذب مسیرهای دیگر شوند و ترانزیت را از دست دهیم.
وی با بیان اینکه تخلیه و بارگیری بایستی درمبدا و مقصد حمل بار مورد توجه قرار گیرد ، اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته برای مراجعه کامیون ها به پارک لجستیک معافیت مالیاتی قرار داده اند تا باردر مقصد کوتاه با کامیون و در مقصد طولانی با ریل حمل شود.
مدیرعامل راه آهن درادامه با تشریح مشکلات خرید و فروش ناوگان در بخش ریلی گفت: نه فروشنده توان فروش اقساطی و نه خریدار توان خرید نقدی را دارد و در این زمینه نیازمند توسعه مکانیزم های لیزینگ در کشور هستیم.
محمد زاده با تاکید بر ضرورت ریل گذاری مجدد برای تعامل راه آهن و رسانه ها و ایجاد فضای مطالبه برای پاسخگوئی افزود: موضوعات بسیاری در راه آهن برای بررسی و واکاوی وجود دارد که لازم است در فضایی کارشناسی و علمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد تا بتوانیم راهکارهای مناسبی برای آن بیاندیشیم.
توازن در عملکرد کلید تحقق برنامه ششم
از سوی دیگر رئیس شورای اطلاع رسانی راه آهن تاکید کرد: اگر برنامه ششم را یک بسته بدانیم باید تمام بخشهای آن متوازن با یکدیگر عمل کنند تا راه آهن به اهداف خود در این برنامه دست یابد.
سعید رسولی عضو هیات مدیره با اشاره به هدفگذاری ۳۰ و ۲۰ درصدی برای حمل بار و مسافر از سوی راه آهن در انتهای برنامه ششم، افزود: در برنامه ششم الزامات دیگری در بندها و احکام آمده است که تحقق برنامه مستلزم تحقق احکام و اهداف و حمایت ها نیز است.
وی با اشاره اینکه عملکرد نامتوازن در برنامه های پیشین و نرسیدن به اهداف همواره مورد انتقاد و سوال بوده است، تصریح کرد: ضرورت دارد تا اصحاب رسانه این موضوع را مورد سوال قرار دهند تا بتوانیم در پایان برنامه به همه اهداف مورد نظر دست یابیم.
رسولی بابیان اینکه در سال ۹۰ تا ۹۵ مجموعاً ۲۱۱ میلیون تن بار با ریل جابجا شده است ، اظهار داشت: در زمان یاد شده ۲۴۲ میلیون تن بار در جاده و مسیرهای موازی و ریل پسند جابجا شده است که با محاسبه می توان دریافت که در طی این سالها حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان عدم نفع برای اقتصاد ملی داشته ایم.
رئیس شورای اطلاع رسانی راه آهن گفت: اگر اعداد و ارقام بودجه عمرانی کشور را در سالهای مختلف بررسی کنیم ، متوجه می شویم که در سالهای اخیر حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان عدد مصوب است که ۲۰ تا ۵۰ درصد تخصیص می گیرد بنابراین ۲۵ هزار میلیارد تومان می توانست در آن سالها در سایر بخشهای کشور مثمر ثمر باشد و ایجاد تحول کند.
وی با اشاره به اینکه صنعت ریلی می تواند مانند یک قهرمان ملی برای اقتصاد کشور نقش آفرینی کند ، افزود: مزیت های حمل و نقل ریلی جزو بدیهیات است اما با وجود سیاست های غلط توزیع بار، کمبود ظرفیت و ناوگان ، صنعت ریلی نمی تواند نقش شایسته خود را ایفا کند و این موانع نیاز به پرسشگری دارد.
رسولی با بیان اینکه اگر در کشور تنها یک نفر متولی توزیع و سیاست های حمل بار بود، می توانست سهم بار هریک از اشکال حمل و نقل را به تناسب تعیین کند ، اظهار داشت: انجام همزمان طرح های حمل و نقلی در

کشور نشان دهنده نبود استراتژی حمل و نقل است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از تصمیم گیران در کشور از توسعه حمل و نقل ریل حمایت می کنند تصریح کرد: با این حال این عده در عمل هماهنگی لازم را ندارند لذا باید در تدوین و اختصاص اعتبار در کشور به درک مشترکی در مورد اولویت های کشور و منافع ملی دست یابیم.
عضو هیات مدیره راه آهن با یادآوری اینکه دست یابی راه آهن به امکانات، توسعه و تجهیز حمل و نقل ریلی باعث ایجاد ارزش افزوده بیشتری برای کشور خواهد شد، خاطر نشان کرد: در قوانین و مقررات فعلی در کشور، اتصال کارخانجات و مراکز تولیدی به شبکه ریلی دیده نشده است ، لذا طراحان آنها مدل اقتصادی بدون اتصال به شبکه ریلی را در نظر می گیرند. در نتیجه زمانی که ما از آنها مشارکت در اتصال به شبکه را درخواست می کنیم به لحاظ اقتصادی برای آنها مقرون به صرفه نیست .
وی با بیان اینکه این مشکلات به دولت و مراجع ذی صلاح منتقل و برخی از آنها تبدیل به قانون شده است، افزود: برخی دیگر از این مشکلات در دست بررسی است که اگر به کمک رسانه ها ، رفع این نقاط ضعف به عنوان یک گفتمان و مطالبه ملی مطرح شود، حتماً می توانیم اثرات آن را در اقتصاد ملی شاهد باشیم .
تاکید بر ارتباط بیشتر با رسانه ها
همچنین در این مراسم صادق سکری مدیرکل روابط عمومی راه آهن با اشاره به نگاه مثبت و حمایت های دولت در سالهای اخیر از حمل و نقل ریلی گفت: این امر سبب شده است تا شاهد پیشرفت های خوبی در راه آهن کشور باشیم.
وی با اشاره به توسعه حمل و نقل ریلی در قسمت های مختلف شبکه، بخشهای ناوگان، خطوط، قطارهای حومه ای ، پروژه های علائم و … افزود: به دنبال این توسعه ها شاهد اثرات مثبت آن در اقتصاد کشور بودیم.
وی با بیان اینکه رشد فزاینده رسانه ها ، به ویژه رسانه های دیجیتال و الکترونیک، فضای مجازی و خبرگزاری ها موجب دور شدن ما از روزنامه ها و نشریات مکتوب شده است، اظهار داشت: اگر چه با سردبیران و خبرنگاران روزنامه ارتباط داشتیم و از صفحات اقتصادی نیز در برخی از روزنامه ها برخوردار هستیم، اما با تاکید مدیر عامل راه آهن مبنی بر ارتباط بیشتر با رسانه ها تصمیم گرفتیم تا فصل جدیدی را با روزنامه ها آغاز کنیم و شاهد اتفاقات مثبت در راه آهن کشور باشیم.
وی با اشاره به تلاش روابط عمومی راه آهن برای ارتباط با حوزه های مختلف رسانه ها تصریح کرد: تنوع کار راه آهن می طلبد که ما علاوه بر حوزه اقتصادی در سایر حوزه ها نیز فعال باشیم.
سکری از تشکیل میز خبر در بخش رسانه روابط عمومی راه آهن خبر داد و گفت: از حضور خبرنگاران در این مجموعه استقبال و در صورت نیاز خبرنگاران، آنها را به مدیران و کارشناسان را آهن معرفی می کنیم.
طرح صریح چالشها
در این جلسه نمایندگان مطبوعات نیز خواستار طرح صریح و بدون تعارف چالش ها و مشکلات حمل و نقل در کشور شدند و بر ضرورت توسعه ترانزیت ریلی در کشور و تشریح اقدامات انجام شده در این زمینه تاکید کردند.
همچنین نمایندگان مطبوعات در این جلسه خواستار بین المللی کردن خبرنگاران حوزه ریلی و تحمل انتقاد پذیری و ارائه آمار واقعی و جلوگیری از تعدد و تقابل برنامه ها از سوی راه آهن شدند.
مدعوین در این جلسه درعین حال از ارتباط ، تعامل و اطلاع رسانی به موقع راه آهن تشکر کردند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز