شما اینجا هستید
اخبار عمومی » اصفهان، نخستین کلان‌شهر کشور در دریافت اوراق مشارکت توسعه حمل و نقل شهری

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از جوان آنلاین ،شهردار اصفهان با بیان اینکه خبرنگاران در شرایط همه‌ گیری کرونا در کنار کادر درمانی، اخبار مربوطه را به خوبی اطلاع ‌رسانی کردند، افزود: حتی در این مسیر تعدادی از خبرنگاران نیز به این بیماری مبتلا شدند. خبرنگاران و رسانه‌ ها در این دوره تعامل خوبی با مدیریت شهری اصفهان داشتند و توانستند به خوبی اطلاعات لازم از اقدامات انجام شده در شهر را به مردم منتقل کنند.

شهردار اصفهان برای کاظم قانع عکاس خبرگزاری ایرنا در اصفهان که از چندی پیش دچار بیماری شده، آرزوی سلامتی و بهبودی کرد و گفت: امیدواریم تمام فعالان عرصه رسانه سلامت باشند و با خبرهای خوب مردم را شاد کنند.

وی در ادامه با اشاره به تغییر رویکرد اجرای برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاح»، تاکید کرد: به دلیل موج جدید ویروس کرونا و به وجود آمدن محدودیت تجمعات در افتتاحیه ها و کلنگ ‌زنی پروژه‌ های شهری و به دلیل حفظ سلامت شهروندان برنامه های هفتگی افتتاح پروژه های عمرانی و خدماتی شهرداری از طریق فضای مجازی به صورت آنلاین برگزارمی شود.

نوروزی با بیان اینکه یکشنبه هفته گذشته افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌ های منطقه ۱۵ به صورت آنلاین برگزار شد، تصریح کرد: در این برنامه شاهد افتتاح بوستان ۱۵ هزار متری الهیه و آغاز عملیات اجرایی پروژه ‌های خیابان‌ سازی ضلع غربی خیابان مقداد برای کاهش بار ترافیکی جاده خاتون‌آباد همچنین زیرگذر قهجاورستان به عنوان یکی از پروژه ‌های حلقه حفاظتی شهر بودیم.

وی با بیان اینکه در ۹ هفته اخیر شاهد چندین کلنگ‌زنی و در واقع آغاز عملیات جدید در کنار افتتاح طرح های مختلف در شهر بودیم، تاکید کرد: در رینگ چهارم، پل آفتاب احداث شده و مجموعه پل‌ ها و تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی نیز در دست اقدام است، حدفاصل پل سردار شهید سلیمانی تا پل آفتاب و زیرگذر قهجاورستان پلی برای عبور از کانال آب بهاران احداث می ‌شود.

*اصفهان، نخستین کلان ‌شهر کشور در دریافت اوراق مشارکت حمل و نقل شهری

شهردار اصفهان با بیان اینکه تاکنون در حوزه اتوبوسرانی، تاکسیرانی و مطالعات تراموا شاهد تحولات زیادی بودیم، افزود: سال گذشته شهرداری اصفهان به عنوان نخستین کلان ‌شهر کشور موفق به دریافت ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای توسعه حمل و نقل شهری در عرصه اتوبوس شد.

وی با بیان اینکه در هیچ کارخانه سازنده ‌ای اتوبوس برای فروش وجود نداشت، اضافه کرد: با این وجود با تلاش‌های انجام شده موفق به خرید ۱۰۰ دستگاه اتوبوس تازه نفس و دارای استاندارد یورو ۴ با موتور شرکت سوئدی اسکانیا شدیم که ۸۰ دستگاه آن به مناسب عید سعید غدیر خم با حضور وزیر راه و شهرسازی وارد چرخه حمل و نقل شهر خواهد شد.

*خرید ۸۰ دستگاه اتوبوس به ارزش ۲۲۵ میلیارد تومان

شهردار اصفهان ادامه داد: ۸۰ دستگاه اتوبوس به ارزش ۲۲۵ میلیارد تومان خریداری شده است، اقدام شهرداری برای خرید اتوبوس‌ ها در پایان سال گذشته بسیار خوب و به موقع بود زیرا در شرایط فعلی نه تنها اتوبوس نو وجود ندارد، بلکه باید ۱۰۰ میلیارد تومان بیشتر هزینه پرداخت می‌ کردیم زیر اتوبوس‌ ها در زمان خریداری شده یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان قیمت داشت و در حال حاضر قیمت آن به حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است.

وی ضمن تاکید بر توزیع عادلانه اتوبوس های جدید در تمامی خطوط شهر، گفت: سال گذشته اصفهان پایلوت بازسازی اتوبوس‌های شهری شد، همچنین قرار است بازسازی ۷۰۰ دستگاه اتوبوس در اصفهان انجام شود، از این رو قراردادی با سازمان برنامه و بودجه منعقد شد و ۱۵۰ اتوبوس به شرکت ‌های مرتبط تحویل داده شده است.

نوروزی افزود: سال گذشته ۵۰ دستگاه اتوبوس بازسازی شده است، با ورود ۸۰ دستگاه اتوبوس جدید و بازسازی و نوسازی ۷۰۰ دستگاه دیگر می ‌توان شاهد تحولات خوبی در حوزه اتوبوسرانی تا پایان سال بود.

وی در ادامه در پاسخ به دغدغه یکی از شهروندان منطقه ۱۳ مبنی بر ورود موتورسیکلت ها به پارک بزرگ شهرک قدس در منطقه و ایجاد مزاحمت برای شهروندان، تصریح کرد: ایجاد فضای سبز برای استفاده عموم مردم و آسایش و راحتی شهروندان است و این درست نیست که موتورسواران از جاهای دیگر وارد پارک ها بشوند زیرا پارک در هیچ کجا محل تردد موتورسیکلت سوارها نیست.

شهردار اصفهان ادامه داد: نرده گذاری های لازم برای جلوگیری از ورود موتورسیکلت سوارها در بوستان ها انجام می شود، در برخی جاها موتورسواران برای ورود به پارک تخریب هایی را انجام می دهند که عملی مجرمانه است و لازم است مکاتبه های لازم با نیروی انتظامی در این خصوص صورت بگیرد و آقای شرفا شهردار منطقه ۱۳ نیز پیگیری های لازم برای رفع دغدغه شهروندان منطقه را داشته باشد.

شهروند دیگری در تماس با این برنامه رادیویی درخواست رسیدگی به ورود کامیون ها، وجود دفاتر باربری و تخلیه و بارگیری این کامیون ها در در کوچه بوستان (جنب پمپ بنزین غرضی) را داشت که باعث مزاحمت های بسیاری برای شهروندان این خیابان شده است که شهردار اصفهان ضمن تاکید بر رسیدگی به این موضوع توسط شهردار منطقه، گفت: به طور حتم هیچ نهادی مجوز چنین چنین دفاتری را در کوچه ها نمی دهد زیرا تخلیه و پارک ماشین های سنگین در کوچه ها عملی ناشایست است و مردم باید در کوچه ها آسایش و آرامش داشته باشند.

نوروزی تاکید کرد: سه دستگاه شهرداری، دادگستری و پلیس راهور متولی این موضوعات هستند، در این راستا پرونده‌های مختلفی تشکیل شده و به شهروندان قول داده شد که برخوردهای لازم انجام می شود، تعدادی از این انبارها هم اکنون تعطیل شده و تعدادی انتقال پیدا کرده است، ورود کامیون و اتوبوس به داخل شهر ممنوع است به طور قطع رضایت مردم در اولویت ماست و تخلفات رانندگان باعث آزردگی مردم می شود.

وی اضافه کرد: لازم است مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری یک گردش کار از مکاتباتی که با دادگستری در این خصوص انجام شده آماده کرده و ارائه دهد تا اگر در ادامه نیاز به پیگیری های بیشتر بود انجام شود.

*گلایه یک شهروند از آوردن قلیان ها در جوار زاینده رود

شهردار اصفهان در پاسخ به سوال یکی دیگر از شهروندان که از عدم توجه به رعایت مسائل بهداشتی توسط برخی شهروندان و آوردن قلیان به بوستان های کنار زاینده رود و اطراف پل خواجو با وجود کرونا گلایه داشت، اظهار کرد: حفاظت از فضای سبز و جلوگیری از تخریب آنها وظیفه شهرداری است اما برخی از شهروندان با بی توجهی به برخی مسائل بهداشتی به ویژه در ایام کرونا اقداماتی از این دست می کنند. در حالیکه فضاهایی مانند بوستان ها و پارک ها متعلق به عموم مردم است و توصیه من به شهروندان این است که چنین کارهایی انجام ندهند یا اگر تخلفی مشاهده کردند موارد را به شهرداری یا نیروی انتظامی اطلاع دهند.

وی افزود: همچنین لازم است دستگاه های دیگر از جمله دانشگاه علوم پزشکی و نیروی انتظامی تدابیری بیندیشند که چنین اتفاقاتی در پارک ها و بوستان ها نیفتد و اجازه عرضه قلیان داده نشود و خانواده های محترم نیز با خودشان قلیان نیاورند زیرا جدای از خطراتی که برای سلامتی شهروندان دارد آوردن قلیان به پارک های حاشیه زاینده رود زیبنده شهری مانند اصفهان نیست و این مسائل با هویت شهر اصفهان در تضاد است.

نوروزی گفت: واحد رفع تخلفات شهری گشت های لازم را در این خصوص انجام می دهد و پرونده های مکرری در خصوص افرادی که اقدام به عرضه قلیان می کنند تشکیل شده است.

وی در پاسخ به درخواست یکی دیگر از شهروندان مبنی بر رسیدگی به خیابان محوری اصفهانی در منطقه ۱۴ به دلیل وجود برخی مشاغل مزاحم، تاکید کرد: این واحدهای صنفی باید در قالب طرح ساماندهی پرنده فروشان از سوی سازمان ساماندهی مشاغل شهری به محل مناسب جا به جا شوند.

وی همچنین در خصوص آزادسازی های خیابان محوری اصفهانی، گفت: مشکلی که در راه آزادسازی این خیابان وجود دارد این است که برخی از پلاک ها در مسیر این خیابان فاقد سند هستند که همین موضوع کار را برای آزادسازی ها دچار مشکل و چالش بزرگی را برای شهرداری ایجاد کرده است. پلاکاردهایی تهیه و در دوطرف این خیابان نصب شده تا شهروندان ساکن در این محدوده همکاری لازم را برای آزادسازی ها با شهرداری داشته باشند.

نوروزی تاکید کرد: این جاده نسبت به جاده فرزانگان مسیر بسیار کمتری برای آزادسازی دارد، کارهای بسیار خوبی در منطقه ۱۴ انجام شده اما آزادسازی هر چه سریعتر این خیابان نیز باید در دستور کار مدیر منطقه قرار بگیرد.

وی در پاسخ به درخواست یکی از شهروندان در خصوص ضرر مالی بهره برداران ورزشگاه های زیر نظر شهرداری به دلیل شرایط کرونا، اظهار کرد: این ورزشگاه ها در سال گذشته درآمدهای خوبی داشته اند اما امسال به دلیل کرونا شرایط برای این عزیزان نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر مشکل شده است و جوابگوی هزینه ها و اجاره ها نیست.

شهردار اصفهان تاکید کرد: علاوه بر این ورزشگاه ها مراکز دیگری مانند ناژوان، مجموعه تفریحی صفه، شهر رویاها، مترو و … نیز که زیرمجموعه شهرداری محسوب می شوند دچار خسارت های مالی شدیدی شده اند که ضرر مالی فراوانی را متوجه شهرداری کرد.

وی اضافه کرد: ورزشگاه ها و کانون های فرهنگی نیز به همین گونه است، تعدادی از این امکانات متعلق به شهرداری و در اجاره مردم است، در برخی از این ورزشگاه ها تصمیم گرفته شد برای مدتی اجاره این اماکن گرفته نشود و بخشی از درآمدهای شهرداری نیز که همین موارد بود از دست رفت.

نوروزی با بیان اینکه پروژه های عمرانی شهرداری فعال است و انقلاب عمرانی شهر به سرعت در حال پیشروی است، افزود: با این وجود راهکارهای دیگری نیز پیش بینی شده و بودجه های خوبی جذب شده که تا پایان سال بتوانیم مسائل را به خوبی جلو ببریم.

وی ضمن تاکید به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی بر مدارا با استفاده کنندگان از اماکن ورزشی شهرداری، افزود: باید شرایط مردم را درک کنیم، دستگاه های خدماتی و عمومی رسالتی دارند که باید این خدمات را ارائه کنند لازم است در این شرایط سخت کسانی که توانمندتر هستند به کسانی که نیاز دارند کمک کنند تا چرخ اقتصادی همه مردم به گردش دربیاید.

شهردار اصفهان در خصوص ورود ۸۰ دستگاه اتوبوس جدید به شهر نیز، گفت: علاقه داشتیم تا فضایی باشد که مردم نیز در این روز در کنار مدیران شهری و کشوری باشند زیرا کار بسیار بزرگی صورت گرفته اما شرایط کرونا اجازه نداد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز