شما اینجا هستید
اخبار عمومی » افتتاح راه‌آهن خواف- هرات با حضور رئیس جمهوری

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از پانا، سعید رسولی در آستانه افتتاح مسیر ریلی خواف- هرات که قرار است به زودی افتتاح شود، گفت: عملیات بهره‌برداری از خط ریلی خواف-هرات بلافاصله پس از افتتاح این خط ریلی آغاز خواهد شد.

وی در خصوص همکاری ایران برای آموزش کارکنان شاغل در راه آهن افغانستان، گفت: ما از گذشته با راه‌آهن افغانستان همکاری داشتیم و دوره‌های آموزشی را برای پرسنل راه‌آهن این کشور برگزار کرده‌ایم. اما برای این پروژه ی ریلی عظیم نیز در ٢ فاز نیروهای افغان را آموزش خواهیم داد.

معاون وزیر راه اعلام کرد: تاکنون طی یک دوره آموزشی، مدیران راه آهن افغانستان در ایران مورد آموزش قرار گرفته اند. اکنون نیز قرار است در مرحله نخست ۴۶ پرسنل معرفی شده افغانی در مرکز توسعه و فناوری راه آهن ایران مورد آموزش قرار بگیرند.

به گفته رسولی در فازم دوم نیز گروه دیگری از پرسنل راه آهن افغانستان معرفی و در ایران دوره خواهند دید.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: این آموزش شامل آموزش های تخصصی مشاغل راه آهنی خواهد بود که به هزینه طرف افغان و هم چنین تقاضای آنها از ایران انجام می‌شود.

راه‌آهـن خواف-هرات، به‌طول ۱۳۹ کیلومتر، یک‌خطه ساخته‌شده است و خواف در استان خراسان رضوی را به هرات، دومین شهر پرجمعیت افغانستان متصل می‌کند.

۸۰ کیلومتر از این خط ریلی در خاک ایران و ۱۴۰ کیلومتر آن در کشور افغانستان قرار دارد.

این پروژه از سال‌های ۱۳۸۱ – ۱۳۸۲ کلید خورده است، دارای چهار قطعه بوده که سه قطعه آن از خواف تا ایستگاه شمعتیغ و پس از آن ایستگاه جونو در تعهد ایران است و قطعه چهارم که از این ایستگاه شروع شده و به هرات می‌رسد را افغانستانی‌ها متعهد به ساخت و بهره‌برداری شده‌اند.

این خط ریلی آماده بهره‌برداری است و فردا با حضور رییس جمهوری به مرحله اجرا خواهد رسید.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز