شما اینجا هستید
اخبار عمومی » افتتاح سه تقاطع غیر همسطح در شیراز تا پایان سال؛ کمربندی پرمخاطره جنوب غرب امن‌تر می‌شود

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از تسنیم، گویا استانداری فارس، شهرداری و شورای شهر پنجم به ویژه در سال آخر حیات خود بنا دارند از قافله عقب نمانده و با تسریع افتتاح پروژه‌هایی که در میانه دوره پنجم شورا و اغلب از حدود دو سال پیش کلید خورده اما به سبب نبود اعتبارات کافی یا دلایل دیگر هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند، سال آخر حضور اعضا در شورای فعلی را به کمک شهرداری شیراز با  افتتاح این پروژه‌ها تمام کند و کام مردم را در این ایام سخت کرونایی کمی شیرین کند و فرجامی خوش تر برای شهر شعر و ادب و فرهنگ رقم بزند.

به همین سبب استانداری فارس و شهرداری شیراز امسال و در سالی که با هجوم ویروس کووید ۱۹ همه کسب و کارها تا مرز نابودی پیش رفتند با وجود کمبود اعتباراتی که ناشی از کاهش درآمدهای مالیاتی و عوارض بود، تمام همّ و غمّ خود را در تکمیل رینگ‌های پیرامونی شهر و کمربندی‌هایی که به قتلگاه مردم تبدیل شده بودند و همچنین ساخت یا ترمیم آسفالت شهری و بیش از ۲۰ پروژه منظر شهری گذاشت.

با افتتاح تقاطعی غیرهمسطح در منطقه‌ای مهم و نامگذاری آن به نام شهدای نامی یغمور، شهرداری نفس راحتی در این روزهای تلخ کرونایی که نفس‌ها در سینه‌ها حبس شده کشید.

چرا شهدای یغمور؟

خانواده شهید یغمور در دیانت و مهرورزی شهره مردم شهر شیراز هستند. بعد از فتح خرمشهر و شهادت  پسر بزرگ‌تر یعنی محمدرضا در جبهه‌های جنگ، منافقین بارها پدر خانواده یعنی حاج اکبر را تهدید می‌کنند که از ارشاد  مردم دست بردارد و تصویر امام و شهید بهشتی را از روی سر در مغازه خود بردارد. حاجی اما همچنان روی عقایدش می‌ماند. تا اینکه دو منافق کوردل سوار بر موتور پس از اینکه تهدیدهای قبلیشان اثری بر باطن حاج علی اکبر نمی‌گذارد و همچنان مغازه او را محل ارشاد مردم می‌دیدند به در مغازه وی رفته و با شلیک چند تیر به سینه او، پدر را هم به شتابان به بهشت برین و به دیدار پسرشهیدش می‌فرستند.

دیگر فرزند برومند خانواده احمدرضای ۱۳ ساله هم نبود پدر و برادر خود را تاب نیاورده و با  وجود سن اندک اما با اصرار و التماس از مادر خانواده رضایت گرفته و او هم  در عملیات والفجر۱۰ به شهادت می‌رسد.

لزوم همدلی بین مسئو لان در ساخت شهر انسان محور و توسعه یافته

امروز تقاطع غیرهمسطح شهدای یغمور با حضور مسئولان شهری افتتاح شد. در ابتدای مراسم افتتاح پل شهدای یغمور، عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس اظهار داشت: همدلی و هماهنگی بین استانداری، شهرداری و شورای شهر در اجرای چنین پروژه‌هایی زمینه‌ساز سرعت بیشتر پروژه‌ها و خدمات بیشتر به مردم می‌شود که این هماهنگی ناشی از دلبستگی مسئولان به  پبشرفت شهر است.

وی با توصیف ویژگی‌های شهر انسان محور شهر را به مثابه یک سیستم و موجود زنده با تمام  نیازهای آن از جمله تقاطع، خیابان‌ها، فضای سبز، امور فرهنگی و زیست محیطی در کنارهم بر شمرد و گفت: تنها با مدیریت شهری مبتنی بر علم به تمام وجوه و توجه همه جانبه به نیازهای یک شهر می‌توان در مسیر رفع آنها گام برداشت و مدیریت شهری باید برای رفع این نیازها که مدام در حال تغییرند، پویا باشد.

استاندار فارس همچنین با اشاره به مشکلات کمربندی‌های شیراز به  تخصیص میلیاردها تومان اعتبار به رفع مشکلات کمربندی شیراز توسط دولت و گام‌هایی که در جهت کاهش این مشکلات برداشته شده اشاره کرد و گفت: تقاطع‌های وحدت، عدالت و خلیج فارس در سال‌های ۸۸ تا ۹۵ با اعتبارات دولتی  و توسط شهرداری احداث شده است.


وی در  ادامه کلنگ‌زنی تقاطع مهدی آباد با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان، نصب دوربین‌های ثبت سرعت و تامین روشنایی، عملیات احداث چندین دور برگردان، اصلاح مسیرها و پیگیری طرح تراموا را از دیگر اقداماتی دانست که از سوی راهداری و راه و شهرسازی یا در شهرداری در حال پیگیری است.

پیگیری اجرای پروژه بزرگ خط دو مترو  با تلاش شهرداری و کمک استانداری در دولت دوازدهم و شکستن رکورد کشور در زمینه احداث خطوط زیرزمینی حمل و نقل ریلی در شیراز از دیگر نکاتی بود که  نماینده عالی دولت در استان فارس در این آیین به آن اشاره  کرد.

ایمنی حوزه آبریز دروازه قرآن

در ادامه آیین افتتاح این  تقاطع غیر همسطح موسوم به پل شهیدان یغمور، حیدر اسکندرپور شهردار شیراز ضمن تشکر از همراهی  مجموعه استانداری و پلیس راهور گفت: بخش زیادی از انرژی مدیریت شهری و اعتبارات شهری صرف جابه‌جایی تاسیسات می‌شود که تقاضا دارم برای این موضوع  و مدیریت کمربندی، مدیریت واحد و چاره‌اندیشی کافی شود تا هزینه طرح‌های عمرانی در شیراز کاهش یابد چرا که با ورود کمربندی به شهر شیراز شهروندان از مجموعه مدیریت شهری درخواست دریافت خدمات دارند در صورتی که اداره راه و شهرسازی متولی  این امر است.

وی در ادامه به مباحث مربوط به ایمنی حوزه آبریز دروازه قرآن  و کوتاهی‌هایی که در گذشته صورت گرفته بود، پرداخت و گفت: ثمره این کوتاهی‌ها را همه در سیل ویرانگر سال گذشته و وفات تعداد زیادی از هم وطنانمان شاهد بودیم.

اسکندرپور با اشاره به آغاز اجرای عملیات احداث لوله دوم در روزهای اخیر در حریم شهر و پایان آن در ماه‌های آتی افزود: توسط منابع طبیعی نیز شش بند در بالادست دروازه قرآن احداث گشت که با این اقدام بخش زیادی از سیلاب از کوه‌های بمو در این بندها مهار می‌شود و با همدلی دستگاه‌های مختلف حوزه آبریز دروازه قرآن مدیریت می‌شود.

هزینه‌کرد ۳۰۰ میلیارد تومان برای پل شهدای یغمور

وی درباره پل شهدای یغمور گفت: برای ساخت این تقاطع غیرهمسطح  که امروز با ساخت یک دستگاه پل روگذر ۸ دهانه‌ای، با دو باند مجزا جهت رفت و برگشت افتتاح شد بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

اسکندرپور کاهش ترافیک ورودی و خروجی بولوار شهید باهنرجنوبی و  شهرک‌های جنوبی کمربندی و حذف دوربرگردان‌های این قسمت را از جمله مهمترین اهداف ساخت این پل بر شمرد و تصریح کرد: این  پل تقاطع غیرهمسطح از حدود یک سال قبل با هدف تسهیل در رفت و آمد از بلوار شهید باهنر جنوبی به شهرک‌های جنوب کمربندی و بر عکس، کاهش تصادفات در این کمربندی حادثه‌خیز، افزایش ضریب ایمنی تردد در مسیرِ کمربندی و افزایش ضریب ایمنی تردد شهروندان ساکن بلوارشهید باهنرجنوبی، شهرک «فرهنگیان» و شهرک‌های همجوار کلنگ خورد و امروز با اتصال شهرک فرهنگیان به باهنر جنوبی شاهد روان‌سازی بار ترافیک  ورودی و خروجی شهرک فرهنگیان و شهرک فرزانگان هستیم.

افتتاح سه تقاطع غیر همسطح دیگر تا پایان سال

شهردار شیراز در پایان خطاب به شهروندان شیراز نوید داد تا پایان سال جاری شاهد افتتاح سه تقاطع غیر همسطح دیگر در نقاط مختلف شهر شیراز هستیم.

به گزارش تسنیم تقاطع بلوار شهید باهنر و کمربندی از دیرباز و به ویژه طی سال‌های اخیر با افزایش ساخت و ساز در شهرک‌های اطراف  و هجوم جمعیت مواجه بوده و  به سبب افزایش بار ترافیکی آن و نبود امنیت جاده و روشنایی مناسب شاهد تصادفات فراوانی در این کمربندی بوده‌ایم.  

پل شهدای یغمور پروژه‌ای مهم است که البته وعده افتتاح آن در هفته دفاع مقدس داده شده بود اما شورای شهر شیراز با این استدلال منطقی که نباید دقت فدای سرعت شود، تلاش کردند پروژه تکمیل شود. 

امروز و در هفته اول آبان ماه با تکمیل عملیات روکش نهایی آسفالت آن، تامین روشنایی و تکمیل فضای سبز حریم آن با حضور استاندار فارس، شهردار شیراز، اعضای شورای شهر و اصحاب رسانه افتتاح شد. 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز