شما اینجا هستید
زیربنایی - زیر ساخت » امضای قرارداد قطار برقی گرمسار ـ ساری در ۱۱ تیرماه

امضای قرارداد قطار برقی گرمسار ـ ساری

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت از امضای قرارداد پروژه برقی کردن راه‌آهن گرمسار ـ ساری به اینچه‌برون خبر داد.

 امضای قرارداد قطار برقی گرمسار ـ ساری
تین‌نیوز عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت از امضای قرارداد پروژه برقی کردن راه‌آهن گرمسار ـ ساری به اینچه‌برون خبر داد.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از فارس، علی‌اصغر یوسف‌نژاد گفت: قرارداد پروژه برقی کردن راه‌آهن گرمسار ـ ساری به اینچه‌برون روز دوشنبه ۱۱ تیرماه امسال با حضور وزیر راه و شهرسازی و مسئولان شرکت راه‌آهن با سرمایه‌گذار خارجی بسته می‌شود.

او گفت: این طرح شامل ۳۲ ایستگاه و بیش از ۲۶ کیلومتر تونل ازجمله بسته‌های کاری ازجمله برقی‌سازی مسیر، تامین لکوموتیوهای برقی و ساخت و تجهیز دپوهای تعمیراتی لکوموتیو و همچنین اصلاح مسیر و سازه‌های فنی و تونل‌ها به همراه توسعه خطوط ایستگاه‌ها ارتقای سیستم علائم، ارتباطات، تأمین ماشین‌آلات نگهداری و شبکه برق است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی  گفت: با اجرای این پروژه ظرفیت خطوط ریلی از ۲.۵ به ۷.۵ میلیون تن و سرعت قطارهای باری از ۳۰ کیلومتر به بیش از ۵۰ کیلومتر افزایش خواهد یافت.

یوسف‌نژاد اضافه کرد: باتوجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال گذشته و در قالب قانون بودجه سال ۹۷ برای تامین وام، قرارداد پروژه به ارزش یک میلیارد و ۱۷۶ میلیون یورو بین مدیران عامل ایران و روسیه امضا شد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مدت اجرای این پروژه را چهار سال اعلام کرد و گفت: ۱۵ درصد هزینه این طرح از محل منابع داخلی و ۸۵درصد از محل وام دولتی روسیه تامین شده است.

او طول مسیر را ۵۰۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: ۳۵۵ کیلومتر در محدوده اداره کل راه‌آهن شمال و ۱۴۰ کیلومتر آن در استان گلستان واقع شده است و از ایستگاه گرمسار آغاز شده و پس از عبور از فیروزکوه، پل‌سفید، ساری و گرگان به ایستگاه مرزی اینچه‌برون می‌رسد.

وی، هدف از اجرای این پروژه را افزایش ظرفیت حمل بارهای ترانزیتی و فعال ساری کریدور بین‌المللی ریلی شمال ـ جنوب به‌عنوان یکی از طرح‌های بااهمیت در توسعه روابط کشورهای شمال و جنوب دانست و افزود: دراین‌ارتباط ۸۵درصد هزینه از سوی  سرمایه‌گذار تامین شده و شرکت راه‌آهن بین‌المللی روسیه از سوی دولت روسیه به‌عنوان پیمانکار اصلی معرفی‌شده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز