شما اینجا هستید
اخبار عمومی » امضا تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی

مدیرعامل راه آهن خبر داد:
امضا تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی

مدیرعامل شرکت راه آهن از امضا تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت راه و شهرسازی (شرکت راه آهن) خبر داد.
به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید رسولی، در جلسه هماهنگی و ارائه پیشنهاد شرکتهای تولید کننده ناوگان و ادوات ریلی، ضمن قدردانی از تلاش همکاران در حوزه ریلی گفت: ظرفیت هایی در قوانین وجود دارد که هر یک می تواند زمینه ساز ایجاد تحول در سازمان باشد اما برخی سوء برداشتها یا عدم آمادگی برخی دستگاه ها، اجرایی شدن آنها را کند می کند.
وی با اشاره به تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور افزود: این امر، قانونی مترقی بود که برای تحرک اشتغال و تولید داخل به تصویب رسید و شرکت راه آهن تلاش کرد جزء اولین دستگاه هایی باشد که از این ظرفیت استفاده می کند.
مدیرعامل شرکت راه آهن ادامه داد: با اینکه ابعاد این موضوع در ابتدا برای طرفین روشن نبود و ابهاماتی وجود داشت، اما در راه آهن هیچ درِ بسته ای وجود ندارد و تحقق این امر به همدلی و هم جهتی ما بستگی دارد.
وی یادآور شد: در جلسه روز گذشته با دکتر پور محمدی، معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، علی رغم اینکه اعتبارات در دسترسی تبصره ۱۸ توزیع شده بود، بسته پیشنهادی راه آهن بررسی و ایشان پذیرفتند که رقم ۲۱۸۳ میلیارد تومان را از این محل، به راه آهن تخصیص دهند.
وی ادامه داد: در این جلسه، دکتر پورمحمدی خواستار ارائه برنامه زمان بندی تحویل ناوگان از سوی راه آهن شدند و باید عزم خود را جزم کنیم تا بتوانیم این اعتماد را به خوبی پاسخ دهیم.
رسولی بیان کرد: بر این اساس، تفاهم نامه همکاری مشترک بین دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد در حوزه حمل و نقل ریلی موضوع تبصره ۱۸ و تامین مالی لازم برای طرح های زیربخش صنعت در قالب بازسازی و خرید واگن مسافری، خرید ریل باس، لکوموتیو و واگن باری به امضا خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: راه آهن در کشور آبروی صدساله دارد و جز صنعت های مردمی است که سطح تماس آن با مردم زیاد و مورد علاقه آنان است و بایستی اکنون در شرایط تحریم، حداکثر توان داخلی را بالفعل کرده و بر تولید داخلی تمرکز کنیم.
رسولی تاکید کرد: بیشتر از تامین ناوگان، باید به دنبال افزایش بهره وری ناوگان موجود باشیم.
وی با تاکید بر اعتماد به نیروها و مجموعه های بخش حمل و نقل ریلی، اظهار امیدواری کرد: سال آینده سال خوبی برای صنعت ریلی کشور باشد و شرکت راه آهن برای تحقق این امر، در حد توان به بخش خصوصی کمک خواهد کرد.
در این جلسه، شرکت های تولید کننده ناوگان و ادوات ریلی، پیشنهاد و نقطه نظرات خود درباره نحوه تامین مالی تفاهم نامه مذکور راارائه کردند که کاهش نرخ سود بازپرداخت وام، کاهش آورده اولیه شرکتها، سهولت در تضامین و رویه اجرایی مصوبات، از جمله موارد مطرح شده بود.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز