شما اینجا هستید
اخبار نواحی » امکان ترخیص روزانه قطار باری در بارانداز آستارا فراهم شد

رسول امیدی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از این در هر ۲ روز، امکان تخلیه و ترخیص سه واگن قطار باری در بارانداز آستارا فراهم بود و از این پس با ورود هر قطار، ۲ نفر از عوامل اداره کل گمرک به ترخیص قطعی بار آن اقدام خواهند کرد.
وی اظهار کرد: باید تا افتتاح رسمی بارانداز در فروردین ۹۷، زیرساخت های ارتباطی آن فراهم شود و با اتصال بارانداز راه آهن آستارا به سامانه جامع گمرکی، کالاهای وارداتی با سرعت زیاد و هزینه کم ترخیص خواهد شد.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ابتدای سال ۹۵ به منظور توسعه همکاری های اقتصادی، به ایجاد ارتباط ریلی متعهد شده بودند و امسال با تحقق آن، قطارهای جمهوری آذربایجان و روسیه، عبور آزمایشی خود را از این مسیر تجربه کردند و در آینده با اتصال آن به راه آهن رشت – قزوین، کریدور ریلی شمال – جنوب ایران فعال خواهد شد.
مدیرکل گمرک آستارا ادامه داد: فعالیت این گمرک با همکاری گمرک جمهوری آذربایجان به علت افزایش تردد در آستانه عید نوروز، از ۱۰ به ۱۲ ساعت افزایش یافته است و وزرای اقتصاد ایران و جمهوری آذربایجان بر شبانه روزی شدن گمرک آستارای دو کشور تاکید دارند و گمرک آستارای ایران این آمادگی را دارد .
سابقه گمرک آستارا به دوران فتحعلی شاه باز می گردد. اداره کل گمرک آستارا در امور واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی، صدور برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی و امانت های پستی فعالیت می کند.
امسال تا پایان دی ماه، ۲۹۰ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۱۵۲ میلیون دلار از طریق این گمرک از کشور صادر و ۲۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۷۸ میلیون دلار وارد کشور شد و در این مدت در حوزه حمل و نقل خارجی ۳۰۶ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۰۷ میلیون دلار عبور داده است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور است و سالیانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز