شما اینجا هستید
اخبار عمومی » ایستگاه راه آهن ارومیه؛ مطابق با استاندارهای جهانی است

سرپرست معاونت ساخت و توسعه راه آهن:
ایستگاه راه آهن ارومیه؛ مطابق با استاندارهای جهانی است
سرپرست معاونت ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها خبر داد: ایستگاه ارومیه با رعایت اصول و استانداردهای جهانی همچون مقاومت در برابر زلزله، انتقال حرارت و حوادث غیرمترقبه با تکنولوژی های روز دنیا در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار به عنوان یکی از زیباترین ایستگاه‌های راه‌آهن در خط ریلی مراغه- ارومیه احداث شده است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، عباس خطیبی در آستانه بهره‌برداری از راه‌آهن مراغه- ارومیه در خصوص ویژگی ایستگاه‌های واقع در این مسیر گفت:‌ رعایت مقررات ملی ساختمان و کلیه استانداردهای روز دنیا در ایستگاه‌های نقده و ارومیه با استفاده از مصالح و تکنولوژی‌های نوین اجرایی شده است.
وی افزود: مقاومت ساختمان‌ها در مقابل زلزله، انتقال حرارت و حوادث غیر مترقبه، استفاده از تکنولوژی‌های نوین برای صرفه‌جویی در انرژی و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی از دیگر استاندادهایی است که در اجرای ساختمان‌های ایستگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته اند.
خطیبی رعایت حقوق شهروندی در طراحی‌ ایستگاه‌ها را یکی دیگر از مزایای این خط ریلی برشمرد و عنوان کرد:‌ بهره‌مندی از عناصر معماری ستنی در طراحی ساختمان‌های ایستگاه، طراحی مسیرها و امکانات به نحوی که برای معلولین نیز قابل استفاده باشد، سهولت مسیریابی هموطنان در ایستگاه‌ها با نصب تابلوهای راهنما از دیگر مسائلی است که در طراحی ایستگاه‌ها مدنظر قرار گرفته‌اند.
سرپرست معاونت ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها از ایستگاه تشکیلاتی ارومیه به عنوان یکی از زیباترین ایستگاه‌های راه‌آن کشور یاد کرد و گفت: این ایستگاه در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار، در جنوب شرقی این شهرستان قرار داد که سطح زیربنای کل ساختمان‌های آن ۱۶ هزارو ۶۳۵ متر مربع است.
خطیبی تاکید کرد:‌ ساختمان اصلی ایستگاه در طرح اولیه ۳۸۰۰ متر مربع بوده که در طرح جدید و توسعه ساختمان اصلی با اضافه شدن بخش فلزی به ساختمان به ۵۳۷۶ متر مربع افزایش یافت.
وی یادآور شد: این ایستگاه دارای دو سکوی مسافری سرپوشیده با سازه فضایی قوسی شکل به متراژ ۵۶۴۰ متر مربع مجهز به دو دستگاه آسانسور برای انتقال مسافرین از سالن به سکوها است.
سرپرست معاونت ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها از احداث یک ایستگاه مسافری جدید نزدیک شهر ارومیه در آینده خبر داد و گفت:‌ راه‌آهن ارومیه در ادامه به شهر تبریز متصل خواهد شد و این ایستگاه مسافری جدید نزدیک به شهر ارومیه جانمایی شده و به زودی احداث می‌شود.
وی طراحی ایستگاه نقده را بر اساس معماری بومی با تکنولوژی نوین مهم ارزیابی کرد و افزود: این ایستگاه در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در حدفاصل بین ایستگاه‌های راه‌آهن ارومیه و مهاباد قرار گرفته و مجموع مساحت زیربنای ساختمان‌های ایستگاه ۷۳۳۱ متر مربع و ساختمان اصلی ایستگاه ۱۹۲۰ مترمربع است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز