شما اینجا هستید
اخبار عمومی » ایستگاه راه آهن شمال (ساری) و ۲ اثر تاریخی دیگر مازندران ثبت ملی شد

ایستگاه راه آهن شمال (ساری) و ۲ اثر تاریخی دیگر مازندران ثبت ملی شد

مسؤول ثبت بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: ایستگاه راه‌آهن شمال، باغ مستوفی الممالک و اداره گمرک بابلسر به‌عنوان آثار تاریخی مازندران به ثبت رسیده است.
به گزارش بلاغ، مریم مددی طی گفت‌وگویی اظهار کرد: ایستگاه راه‌آهن شمال، باغ مستوفی الممالک و اداره گمرک بابلسر در فهرست آثار تاریخی مازندران جای گرفت.

وی افزود: ایستگاه راه‌آهن شمال در شهرستان ساری که قدمت آن به دوران پهلوی اول برمی‌گردد با شماره ثبت ۳۱۷۶۷ در تاریخ ۱۴ تیر ماه امسال به ثبت رسید.

مسؤول ثبت بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه نخستین خط راه‌آهن نوین ایران در دوران رضا شاه پهلوی از شاهی (قائم‌شهر کنونی) تا بندر شاه (بندر ترکمن امروزی) کشیده شد، تصریح کرد: پس از اتمام ساخت پل‌گردن در ساری نخستین قطار در مهرماه سال ۱۳۰۸ به دستور رضا شاه پهلوی از ساری عازم بندر ترکمن شد.

مددی با بیان اینکه این اثر نیز متعلق به دوران پهلوی اول است، اضافه کرد: راه‌آهن شمال از مهم­‌ترین و منحصر به فردترین مسیرهای ریلی در ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود مرکز اداره راه‌آهن شمال نیز در شهر ساری قرار دارد و از ایستگاه‌های مهم این خط ایستگاه شهرستان ساری است.

وی ادامه داد: پیوستگی و یکپارچگی معماری ساختمان ایستگاه‌های راه‌آهن ایران در دوره پهلوی اول برگرفته از زبان مشترک معماری این دوره و بر‌اساس ویژگی‌های ناشی از سبک رایج همچون بهره‌گیری از الگوهای معماری نئو کلاسیک اروپا (معماری آلمان) و معماری دوره باستان ایران و تلفیق آن با ویژگی‌های معماری بومی هر منطقه، از شمال تا جنوب ایران قابل مشاهده است.

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز