شما اینجا هستید
اخبار عمومی » با تکمیل کریدور شمال -جنوب، ایران به شمال اروپا و آذربایجان به خلیج فارس متصل میشود

⬅️با تکمیل دالان بین المللی شمال – جنوب، ایران به شمال اروپا و آذربایجان به آبهای خلیج فارس متصل می شود

✅وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه هنگام ورود به جمهوری آذربایجان در فرودگاه باکو گفت : ایران و جمهوری آذربایجان گام های مهمی در زمینه اتصال راه آهن دو کشور در قالب دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب برداشته اند که با تکمیل آن ایران به شمال اروپا و آذربایجان به آبهای خلیج فارس متصل می شود.

✅به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از ایرنا، مسعود کرباسیان که برای یک دیدار دو روزه در راس یک هیات بلند پایه اقتصادی به باکو سفر کرده است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، به تشریح اهداف این سفر پرداخت و گفت : کارهای خوبی در دولت یازدهم در زمینه گسترش روابط با جمهوری آذربایجان در زمینه های مختلف ریلی، سرمایه گذاری مشترک، خودرو سازی ، گردشگری ، گمرکات و امور فرهنگی انجام شده است که در این سفر این برنامه ها پیگیری خواهد شد.

✅وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان ، با اشاره به دیدار سه جانبه رئیسان جمهوری ایران ، جمهوری آذربایجان و روسیه در چند روز آینده در تهران گفت : من هم در این سفر حامل دعوت دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران از الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان برای حضور در این دیدار سه جانبه در تهران هستم .

✅کرباسیان افزود: مذاکرات سازنده ای که تا کنون میان دو کشور بوده و بخصوص در دیدار اخیر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با رئیس جمهوری آذربایجان صورت گرفت، زمینه های گسترش همکاری در حوزه های مختلف را فراهم کرده است .

✅وی افزود: همچنین به لحاظ اینکه مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور را از جانب ایران بر عهده دارم ، این اولین دور مذاکرات است که به عنوان رئیس کمیسیون مشترک با شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان و رییس آذری این کمیسیون مشترک در باکو خواهیم داشت.

✅کرباسیان گفت : یک سری زمینه های همکاری وجود دارد که ما باید آنها را دنبال کنیم تا بتوانیم در تهران در حضور رئیسان جمهوری گزارش اقدام نهایی آنها را منعکس کنیم.

✅وی همچنین خاطر نشان کرد ، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان گام های مهم در زمینه اتصال راه آهن دو کشور در قالب تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال- جنوب برداشته اند .

✅مسعود کرباسیان با اشاره به این که خط آهن آستارا –آستارا میان دو کشور به مراحل نهایی نزدیک شده است ، گفت : با احداث بخش خط ریلی رشت – آستارا می توانیم دسترسی خوبی به خط آهن منطقه شمال اروپا داشته باشیم و جمهوری آذربایجان نیز امکان دسترسی به جنوب ایران را خواهد داشت که همه اینها زمینه همکاری گسترده را فراهم می آورد.

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز