شما اینجا هستید
زیربنایی - زیر ساخت » برقی سازی خط آهن گرمسار-اینچه برون وارد مرحله اجرا شد/ تأمین مالی از روسیه و اجرا با مشارکت ایران

 

معاون فنی و زیربنایی راه آهن خبرداد؛

برقی سازی خط آهن گرمسار-اینچه برون وارد مرحله اجرا شد/ تأمین مالی از روسیه و اجرا با مشارکت ایران

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن از پایان اقدامات پیش‌ آغازین برای شروع عملیات اجرایی پروژه برقی سازی خط آهن گرمسار-اینچه‌برون خبرداد و گفت: این پروژه با تأمین مالی روسیه و مشارکت بخش روسی-ایرانی در ۴۹۵ کیلومتر خط اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی راه آهن ایران به نقل از فارس،مازیار یزدانی اظهارداشت: پروژه برقی‌سازی مسیر گرمسار-اینچه‌برون که در چند سال گذشته مراحل مطالعاتی و قراردادی خود را می‌گذراند، به ایستگاه نهایی خود برای شروع عملیات اجرایی رسید.
وی ادامه داد: این خط ریلی شامل مسیر تک خطه گرمسار-اینچه‌برون، انشعاب تک خطه گرگان-سبزدشت و انشعاب تک خطه رستم‌کلا-امیرآباد است که بخش عمده‌ای از این مسیر با قدمت‌ترین مسیرهای ریلی ایران است.
معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن ادامه داد: شیب و فراز بالای این مسیر و تک خطه بودن آن موجب شده است که این مسیر ریلی به عنوان یک گلولگاه برای کریدور شمال-جنوب راه‌آهن ایران به حساب آید که به علت کوهستانی و صعب‌العبور بودن آن بین دو گزینه دو خطه کردن و برقی کردن مسیر، برای افزایش ظرفیت آن، مطالعات فنی به گزینه برقی‌سازی منتج شد.
یزدانی اظهار داشت: پروژه برقی سازی مسیر ریلی مذکور با تأمین منابع مالی کشور روسیه و مشارکت بخش روسی-ایرانی انجام می‌شود که شامل برقی‌سازی ۴۹۵ کیلومتر مسیر به همراه تأمین ناوگان و اصلاح و ارتقاء خط و سازه‌های فنی و ساختمان‌ها و تأسیسات منصوبه برای انطباق با خط برقی است.
معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن بیان کرد: در فاز اجرایی مراحل پیش آغازین به پایان رسید، جلسات و مذاکرات با شرکت توانیر به عنوان متولی تامین برق پروژه نهایی شد و جلسه با استانداری و سازمان‌های استانی و محلی برای تسریع در روند اجرا به خصوص تسهیل در امر تملک اراضی مورد نیاز پروژه برگزار شد.
معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن اضافه کرد: تاکنون پیمانکار مربوطه نسبت به جانمایی اماکن موقت برای زمان اجرای پروژه و اماکن دائمی برای زمان بهره‌برداری مبادرت کرده است که این امکان از سوی کمیته ایستگاه‌های معاونت فنی و زیربنایی راه‌آهن مورد بررسی، تائید و تامین قرار گرفت.
یزدانی بیان کرد: در مورد تأمین آب و برق و سایر ملزومات کارگاه‌های ساخت نیز مذاکرات بین دفتر پروژه برقی‌سازی راه‌آهن و نواحی مربوطه صورت گرفت و تأمین آنها نهایی شد؛ در مرحله نهایی پیش از آغاز افتتاح پروژه تیمی متشکل از دفتر پروژه برقی‌سازی راه‌آهن و پیمانکار در حال برداشت مسیر، عکس‌برداری و فیلم‌برداری از نقاط منتخب پروژه هستند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز