شما اینجا هستید
اخبار نواحی » برقی کردن خط آهن تهران – مشهد به زودی کلید می‌خورد

مدیرعامل شرکت راه آهن از آغاز عملیات اجرایی برقی کردن خط آهن تهران – مشهد در بهار امسال خبر داد و گفت: اعتبار اسنادی (LC) مورد نیاز اجرای این طرح ریلی در اگزیم بانک چین گشایش شده است.

 

سعید محمدزاده افزود: برای اجرای قرارداد برقی کردن خط آهن تهران – مشهد همه­­­ اقدام های مورد نیاز از طرف ایران انجام شده و در آینده کنسرسیومی از پیمانکاران ایرانی و شرکت چینی در این مسیر ریلی کار خود را آغاز می کنند. اگزیم بانک چین ۱.۷ میلیارد دلار برای برقی کردن راه آهن تهران – مشهد تامین مالی خارجی (فاینانس) اختصاص داده است.

وی با اشاره به قرارداد برقی کردن مسیر ریلی گرمسار – اینچه برون با استفاده از فاینانس روسیه گفت: خوشبختانه قراردادهای این طرح ­بین وزارتخانه های اقتصاد ایران و روسیه مبادله شده است و انتظار داریم امسال­ اعتبارات اسنادی آن گشایش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: اکنون مطالعات لازم توسط مشاور برای برقی کردن مسیر ریلی گرمسار – اینچه برون آغاز شده است و امیدواریم امسال­ عملیات اجرایی آن آغاز شود. بر اساس آمار سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران، دولت روسیه در مجموع ۲.۲ میلیارد یورو از طریق «ونش اکونوم بانک روسیه» به ساخت نیروگاه هرمزگان و برقی کردن قطار گرمسار اینچه برون اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: اقدام های لازم برای اجرای این دو قرارداد مهم با استفاده از فاینانس شرکت چینی و شرکت روسی انجام شده و آغاز عملیات اجرایی این دو پروژه هیچ مشکلی ندارد و باید فرایندهای قانونی آن سپری­ شود.

براساس این گزارش، وزیر راه و شهرسازی پیشتر گفته بود، برقی کردن راه آهن تهران – مشهد به ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

مسیر ریلی بین تهران – مشهد حدود ۹۲۵ کیلومتر طول دارد و مدت زمان سفر در این مسیر حدود ۱۲ ساعت به طول می انجامد؛ هدف دولت از برقی کردن این مسیر ریلی کاهش زمان سفر به حدود ۶ ساعت است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز