شما اینجا هستید
زیربنایی - زیر ساخت » تحول بزرگ اشتغالزایی و تولید ثروت با اجرای پروژه راه‌آهن خراسان جنوبی

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از ایسنا،محمدصادق معتمدیان ، با اشاره به پروژه راه‌آهن، اظهار کرد: امیدواریم باتوجه به منابع تخحصیص داده شده و انعقاد قرارداد شاهد به ثمر رسیدن این پروژه مهم شرق کشور باشیم.

وی با بیان اینکه دو مصوبه مهم در سه ماهه گذشته در این خصوص داشتیم، افزود: برای اولین بار است که در خصوص راه‌آهن با تشکیل کنسرسیوم بخش خصوصی با پنج شرکت مهم راهسازی با مدل مالی جدید و به این شکل مصوبه داشتیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه شرکت ویسا که در مناقصه برنده شد به کنسرسیوم الحاق شد، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی اختیار دارد در مناقصه و یا در ترک تشریفات، اجرا را به شرکت‌های اجرایی واگذار کند.

معتمدیان ادامه داد: پروژه راه آهن شرق کشور دارای چند قطعه است که قطعه اول برای اتصال بیرجند به گناباد است تا بتوانیم بیرجند را به شبکه ریلی متصل کنیم.

وی افزود: کریدور از چابهار آغاز می‌شود و سپس از طریق زاهدان، نهبندان، بیرجند ادامه یافته و به شبکه ریلی خراسان رضوی که یونسی و گناباد است، متصل می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه پیگیری‌ها منجر به آغاز عملیات اجرایی قطعه ۳۲ کیلومتری از بیرجند به یونسی شد، افزود: با این پیگیری‌ها کریدور شرق کشور که از دغدغه‌ها و مطالبات مردم در سال‌های اخیر بود تعیین تکلیف شده و منابع مالی آن تامین شد.

معتمدیان ادامه داد:  قطعه دیگر از چابهار تا زاهدان بوده که از بلندترین مسیرهاست که در دو ماه گذشته برای تکمیل این قطعه ۳۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی با دستور رهبر معظم انقلاب تخصیص پیدا کرد.

وی افزود: این اتفاق بزرگی است چراکه پروژه‌ای که سال‌ها بلاتکلیف مانده بود، با توجه به محدودیت‌های اعتباری با مدل جدید مالی به زودی به سرانجام می‌رسد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: یک هفته پس از تصویب در دولت، وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه و ایران و افغانستان به همراه هیاتی از وزارت راه و شهرسازی در روسیه حضور پیدا کرده و تفاهم نامه‌ای امضا کردند.

معتمدیان تصریح کرد: براساس این تفاهم‌نامه، حدود ۲ میلیارد یورو منبع مالی از کشور روسیه تخصیص پیدا کرد و از این مبلغ چهار طرح تصویب شد که یک طرح که بیشترین تخصیص را دارد مربوط به راه‌آهن زاهدان ـ بیرجند و بیرجند به مشهد است.

وی با بیان اینکه براساس این تفاهم‌نامه، ۷۰۰ میلیون یورو به پروژه استان اختصاص داده می‌شود که مبلغ قابل توجهی است، افزود: امیدواریم با اجرای این پروژه، تحولی در اشتغال و تولید ثروت در استان ایجاد شود.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: توجه‌ها به سمت توسعه در شرق کشور جلب شده است و نگاه دولت به سمت توسعه منطقه است که امیدواریم با پیگیری‌ها به این مهم دست یابیم.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز