شما اینجا هستید
بازرگانی » ترانزیت ریلی ترکمنستان از سرخس به ترکیه افزایش یافت

ترانزیت ریلی ترکمنستان از سرخس به ترکیه افزایش یافت

مشهد- ایرنا- مدیرکل راه آهن خراسان گفت: ترانزیت ریلی کشور ترکمنستان از مرز ریلی سرخس واقع در خراسان رضوی به مقصد ترکیه و از طریق مرز ریلی رازی در استان آذربایجان غربی ۱۱ درصد افزایش یافت.

محمد هادی ضیایی مهر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سه ماهه نخست امسال ۱۴ هزار تن کالای ترانزیتی شامل بیشتر کود شیمیایی از طریق کریدور ترانزیت ریلی سرخس – رازی از ترکمنستان به ترکیه حمل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۱ درصدی دارد.
وی ادامه داد: در حمل ریلی این بار بیش از یک میلیون لیتر سوخت کمتر از ناوگان جاده ای مصرف شد. برای جا به جایی این میزان بار بطور متوسط به ۷۰۰ دستگاه کامیون نیاز است که با جا به جایی ریلی آن حجم قابل توجهی از ترافیک و سوانح جاده ای در این مسیر کاهش یافته است.
مدیرکل راه آهن خراسان گفت: همچنین در فصل بهار امسال هزار و ۱۹۴ تن کالای ترانزیتی توسط ۹۸ واگن از ترکیه به مقصد کشورهای آسیای میانه به ویژه ترکمنستان حمل شده است.
وی همچنین به درآمد چهار برابری ترانزیت ریلی نسبت به ترانزیت جاده ای اشاره و بیان کرد: سه عامل سرعت انتقال بار، تعرفه و امنیت مسیر موجب روی آوردن صاحبان کالا و تجار به حمل و نقل ریلی شده است.
از مجموع ۱۲هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط شبکه ریلی ایران هزار و ۵۰۰ کیلومتر معادل ۱۲ درصد در خراسان رضوی قرار دارد.
حدود ۸۵ درصد ترانزیت ریلی کشور از ایستگاه بین المللی سرخس انجام می شود. سرخس در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی مشهد در کنار مرز ایران و جمهوری ترکمنستان واقع است.
پایانه ریلی رازی نیز در شهرستان خوی و مرز ایران و ترکیه قرار دارد. طول کریدور ریلی سرخس – رازی حدود هزار و ۸۰۰ کیلومتر است.

منبع : ایرنا

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز