شما اینجا هستید
اخبار عمومی » تشکیل شرکت قطارهای حومه ای در دستور کار راه آهن

مدیر عامل راه آهن در قم خبر داد؛
تشکیل شرکت قطارهای حومه ای در دستور کار راه آهن

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از تشکیل شرکت قطارهای حومه ای در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مرکز قم، آقای رسولی عصر امروز در نشست با خبرنگاران در قم با اشاره به اینکه قطارهای حومه ای نقش موثری در جابجایی مسافران خواهد داشت گفت: تشکیل شرکت قطارهای حومه ای در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده و امسال با مدیریت راه آهن جمهوری اسلامی تشکیل خواهد شد.

 وی افزود: هم اکنون قطارهای حومه ای در شهرهای مختلف از جمله قم در حال فعالیت است.

آقای رسولی از سیاست راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای اتصال راه آهن درون شهری در شهرهای مختلف به راه آهن سراسری خبر داد و گفت: در تهران، اتصال راه آهن به مترو در چند نقطه در حال انجام است و در شهرهای دیگر مانند همدان و رشت هم طراحی شده است.

آقای رسولی با اشاره به سیاست های کلی برنامه ششم توسعه برای استفاده حداکثری از خطوط ریلی گفت: اتصال چشمه های بار در کشور به خط راه آهن سراسری از سیاست های راه آهن است که در این راستا احداث ۵۱۲ کیلومتر خط فرعی متصل به چشمه های بار از برنامه های راه آهن جمهوری اسلامی است.

 وی افزود: امسال قرار است با احداث ۵۹ کیلومتر خط فرعی از هشت مرکز بار در کشور ، ۲۰ میلیون تن بار از جاده به ریل منتقل شود.

آقای رسولی اهمیت جابجایی بار با راه آهن را مورد توجه قرار داد و گفت: سال گذشته ۴۶ میلیون تن بار از طریق ریل در کشور جابجا شد.

وی گفت :هم اکنون ۱۳ هزار کیلومتر ریل در کشور وجود دارد که با اتصال مراکز بار حداکثر استفاده از آنها به عمل می آید .

آقای رسولی همچنین با تاکید بر بهسازی وایمن سازی برخی خطوط ریلی داخل شهر قم گفت: با این وجود برای جمع آوری خط آهن متروکه کنار بلوار امام رضا با مسئولان استان به تفاهم رسیدیم .

 وی خاطر نشان کرد: برای نگهداری یا جمع آوری برخی خطوط دیگر باید در شورای فنی راه آهن جمهوری اسلامی تصمیم گیری شود .

 اقای رسولی همچنین استفاده بهینه از ایستگاه راه آهن جمکران را از برنامه های راه آهن جمهوری اسلامی دانست .

وی حفظ خطوط موجود ریلی را به عنوان سرمایه ملی مورد توجه قرار داد و گفت با استفاده از برخی خطوط ریلی اهواز ۱۲ نقطه پر جمعیت شناسایی شده و قرار است با استفاده از rail bus ریل باس یا اتوبوس ریلی درداخل شهر مسافران جابجا شوند .

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی همچنین زیبا سازی دیواره حریم راه آهن در محدوده ایستگاه قم را نیز از دیگر برنامه های راه آهن عنوان کرد .

 آقای رسولی با اشاره به برخی انتظارات در کشور برای خارج کردن ایستگاه های راه آهن از داخل شهر ، اینکار را اشتباه توصیف کرد و گفت: برخی ایستگاههای جدید التاسیس یا قدیمی که در فاصله زیاد از شهر ها قرار دارند همواره موجب زحمت برای مسافران است

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز