شما اینجا هستید
اخبار عمومی » تفاهم ایران،روسیه،آذربایجان وبلاروس برای توسعه ظرفیت کریدور شمال – جنوب

چهار کشور ایران، روسیه، بلاروس و جمهوری آذربایجان در پایان نشست دو روزه مسئولان راه آهن ها در باکو، تفاهمنامه برای توسعه ظرفیت های دالان شمال – جنوب و افزایش قابلیت رقابت آن تفاهمنامه همکاری امضا کرد ند.

بر اساس مفاد این تفاهم نامه که روز چهارشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، طرف ها توافق کردند تا ۲۵ دسامبر سال جاری در خصوص نرخ حمل و نقل برای سال ۲۰۱۸ میلادی از جمله شرایط حمل و نقل محموله ها در کانتینر های ۲۰ و ۴۰ فوت با وزن ۳۰ناخالص تن تبادل نظر کنند.
طرفها همچنین با پیشنهادات جمهوری آذربایجان در زمینه بررسی مساله جذب محموله ها از حمل و نقل جاده ای به حمل و نقل ریلی در مسیر روسیه – جمهوری آذربایجان و ایران موافقت کردند.
جمهوری اذربایجان و روسیه از هیات ایران درخواست کردند تا ظرفیت های آتی حمل و نقل محموله ها از ایران به روسیه از طریق جمهوری آذربایجان را با هدف هماهنگ کردن آن با ظرفیت های حمل و نقل بالعکس، بررسی کند.
طرف ایران نیز موافقت کرد آمار و ارقام درباره ظرفیت های حمل و نقل و فرستندگان بالقوه محموله از طریق دالان شمال – جنوب را ارایه کند و حاضران دیگر این گروه کاری نیز موافقت کردند اطلاعات مشابه را در نشست آتی ارایه کنند .
طرفها همچنین موافقت کردند مساله دست یابی به ظرفیت محموله ها از خلیج فارس و هند برای حمل و نقل ترانزیتی از طریق خاک ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه وبلاروس به اروپا از جمله اروپای شمالی و بالعکس را بررسی کنند.
ایران در این ارتباط مسئول سازماندهی دیدار، تجار و صادر کنندگان و دریافت کنندگان محموله ها از هند تا ماه ژانویه – دی ماه – سال ۲۰۱۸ میلادی شد.
نهادهای راه آهن جمهوری آذربایجان، ایران، روسیه و بلاروس شرکت های لجستیکی را برای اجرای عملیات حمل و نقل در مسیر شمال – جنوب را مشخص کردند.
طرفها همچنین درباره بررسی ایجاد سیستم واحد اطلاع رسانی برای ارایه اطلاعات لازم به شرکت کنندگان در حمل و نقل محموله ها در باره حرکت واگن و کانتینرهای خالی و بارگیری شده در مسیر دالان شمال – جنوب به توافق رسیدند.
چهار کشور حاضر در این نشست تصمیم گرفتند اجلاس بعدی را در دهه سوم ماه دسامبر – اوایل دی ماه – ۲۰۱۷ میلادی برگزار کنند.
این تفاهمنامه در پایان نشست دو روزه مسئولان راه آهن چهار کشور که با حضور هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی حسین عاشوری عضو هیات مدیره راه آهن کشورمان، هیات روسی به سرپرستی ویاچسلاو پاولووسکی معاون اول راه آهن این کشور و با حضور اقبال حسین اف معاون راه آهن جمهوری آذربایجان و ایگور شیلوف معاون اول راه آهن بلاروس در باکو ه به امضا رسید.

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز