شما اینجا هستید
اخبار عمومی » تقدیر از ساربان مسئولیت‌پذیر در هفته حمل‌ و‌ نقل

با هدف ترویج مسئولیت‌های اجتماعی در راه‌آهن رخ می‌دهد:
تقدیر از ساربان مسئولیت‌پذیر در هفته حمل‌ و‌ نقل
راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی مردم در بخش حمل‌ونقل، از ساربانی که یک سانحه را گزارش کرده بود تقدیر می‌کند.
به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سیدمصطفی داوودی مدیرکل راه‌آهن‌یزد با بیان این خبر گفت: اطلاع‌رسانی ساربان، احمد عامری در سانحه یک کامیون روی ریل‌های راه‌آهن، یک اقدام مسئولیت شناسانه میان ساکنان حریم خطوط ریلی بود که از برخورد احتمالی قطار با کامیون سانحه دیده موثر بود؛ از همین رو بنا داریم تا برای فرهنگ سازی دراین حوزه، همزمان با هفته حمل‌ونقل از این ساربان مسئولیت شناس به صورت نمادین قدردانی شود.
وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل بی احتیاطی برخی رانندگان، بروز این‌گونه سوانح روی خطوط ریلی به صورت دائمی تکرار می‌شود و چند روز قبل از این حادثه که احمد عامری آن را اطلاع رسانی کرد، حادثه ای مشابه تکرار شده بود که با اقدام به موقع همکاران راه‌آهن، قطار برخوردی با خودروی سانحه دیده در روی ریل نداشت.
او افزود: حدود ۱۴هزار کیلومتر خطور ریلی در کشور وجود دارد و اینگونه سوانح همواره وجود دارد، اما چیزی که اهمیت دارد این است که بدانیم این گونه سوانح با اطلاع رسانی و مسئولیت شناسی مردم، بیشتر قابل کنترل خواهد بود.
داوودی توضیح داد: دیزل لکوموتیو ۱۲۰تن و هر واگن مسافری ۳۰ تا ۳۵ تن وزن دارد و در هر قطار به صورت میانگین حدود ۱۵ سالن وجود دارد که وزنی معادل ۶۰۰ تا ۶۵۰ تن را روی ریل به حرکت در می‌آورد. از این رو باید در نظر داشت که درصورت برخورد قطار با وسایل نقلیه‌ای که روی خط ریلی می‌آیند می‌تواند برای خودروهای عابری یک زیان غیر قابل جبران باشد.
وی تاکید کرد: در راستای فرهنگ سازی در خصوص مسئولیت پذیری ساکنان حاشیه خطوط ریلی از این ساربان در شورای اداری اداره کل راه آهن یزد تقدیر می‌شود تا بتوانیم اینگونه اقدام‌ها و حساسیت‌های اجتماعی را ارتقا دهیم.
گفتنی است احمد عامری ۴۵ ساله اهل یکی از روستاهای نزدیک زواره به نام « شهرآشوب » است. او ساربان است و با یک اقدام به موقع سانحه کامیون روی خطوط ریلی را اطلاع رسانی کرده بود.
سید مصطفی داودی مدیرکل راه‌آهن یزد نیز در تشریح این واقعه، از منظری دیگر درباره این اتفاق گفته است. او توضیح داد: واژگونی تریلی در یکی از جاده‌های فرعی حد فاصل ایستگاه «سنگی» تا نایین در یک جاده فرعی رخ داد؛ در واقع مسیر ریلی با پلی از روی این جاده فرعی عبور می‌کند و این تریلی به دلیل سرعت بسیار بالا از مسیر اصلی منحرف شده و از شانه و حاشیه جاده بالا آمده و روی ریل متوقف شده بود. در این حادثه راننده تریلی هم جانش را از دست داده بود.
وی افزود: دقایقی بعد مردی از اهالی همان منطقه با موتور درحال تردد از همان جاده بوده که متوجه این حادثه می‌شود و مسئولان ایستگاه «سنگی» را در جریان می‌گذارد و به همه قطارهای عبوری در این مسیر دستور توقف داده می‌شود.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز