شما اینجا هستید
مترو » توسعه حمل‌ونقل عمومی و جریان روان زندگی

شتاب زندگی امروز اگر با تلاش برای گسترش تعاملات اجتماعی و ایجاد مولفه‌های هویتی برای تعلق خاطر به محیط زندگی همراه نباشد سلامت روان و اجتماع در خاموشی سریع به یغما می‌رود.در این میان توسعه حمل‌ونقل عمومی یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌های جریان روان زندگی در کلان‌شهرهای شلوغ و پرجمعیت و حفظ انرژی، هزینه و وقت برای مردمی است که در این گستره پرشتاب امروز بی‌تاب اندکی وقت و انرژی هستند که برای خودشان ذخیره کنند.توسعه مترو در کلان‌شهرها در کنار سایر مُدهای حمل‌ونقل می‌تواند یکی از مهم‌ترین راهکارهایی باشد که اجرای سیاست‌های توسعه شهر را بر پایه رضایت و رفاه انسان‌ها پیش می‌برد.به همین منظور ضرورت احداث و توسعه متروی تهران به‌عنوان پایتخت کشورمان برای اولین مرتبه در سال ۱۳۴۷ و در قالب اولین طرح جامع شهری دیده شد و آنچه امروز دوم آذر ماه و در چهل و چهارمین سالگرد تاسیس شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) مشاهده می‌کنیم بیانگر سال‌ها تجربه‌اندوزی و تلاش خانواده صنعت ساخت مترو در پایخت ایران است.

ساخت و راه‌اندازی ۷ خط مترو در این چهار دهه در تهران متخصصان و افراد زبده‌ای را در این صنعت برای کشورمان تعلیم داده، به‌گونه‌ای که امروز با افتخار می‌توانیم بگوییم متروی تهران موضوعی ملی و متخصصان آن همچون گذشته آماده انتقال آموخته‌های ارزشمندشان به سایر شهر‌های کشور عزیزمان هستند. اما اثرگذاری که توسعه این خطوط در کاهش آشکار آلودگی هوا و گره‌های ترافیکی و کاهش پنهان انواع بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا و نیز حفظ محیط‌زیست زندگی‌مان داشته دستاوردی است که سهل‌انگاری در آن را هیچ تلاش دیگری جبران نمی‌کند. ممکن است از سال‌های گذشته تا کنون متناسب با تلاش‌های شبانه‌روزی خانواده بزرگ مترو در پایتخت به‌دلیل شرایط سخت تحریم‌ها و سیاست‌گذاری‌های ناصحیح در تخصیص بودجه مترو آنچنان که در قدر و لیاقت مردم عزیز تهران است امکان توسعه خطوط میسر نشده باشد اما یادآوری تلاش‌ها و جانفشانی‌های هزاران زحمتکش خانواده بزرگ مترو ما را وامی‌دارد با افتخار چهل و چهارمین سالگرد تاسیس این صنعت کاربردی و ارزشمند را در پایتخت میهن عزیزمان گرامی بداریم و تلاش‌هایمان را برای تکمیل و توسعه خطوط با رعایت بالاترین استانداردهای جهانی دوچندان کنیم.

روزی را با استعانت از توفیقات الهی پیش چشم داریم که در افق طرح جامع حمل‌ونقل ریلی تهران بزرگ، شبکه کامل شده و خطوط متروی تهران لااقل متکفل ۱۰ میلیون سفر روزانه شهروندان عزیز باشد. باید بدانیم که تلاشگران مترو در زیر پوست شهر با سختی دوچندان نسبت به سال‌های گذشته فعالیت می‌کنند اما همان‌قدر که به همت خود برای تکمیل و توسعه خطوط جدید در قالب اتصال حلقه‌های خطوط و گسترش پوشش کامل ریلی برای شهروندان ایمان دارند، نسبت به همراهی سیاست‌های کلان کشور و نگاه ویژه مسوولان برای حل مشکلات شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) در حوزه تامین منابع مالی چشم امید دارند. بدون شک آنچه منجر به‌ثمر دادن هر نوع حمایت، همراهی و همدلی در هر ساختار سازمانی است، وجود سرمایه انسانی است. بنابراین زنان و مردانی که در سال‌های گذشته ایام عمرشان را در مسیر توسعه حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو قرار داده‌اند شایسته تقدیرند. هر چند که دست و زبانمان قاصر است از بزرگداشت شایسته و در خور کسانی که از جان یا سلامتی خود در گذشته، حال و آینده برای توسعه حمل‌ونقل عمومی در جای‌جای میهن عزیزمان گذشته‌اند و همچنان می‌گذرند. شاید اگر فداکاری این زحمتکشان نبود امروز نمی‌توانستیم افق تلاش‌هایمان را در آینده نه چندان دور دستیابی به حمل‌ونقل انسان‌محور قرار دهیم. برای تک تک اعضای خانواده بزرگ و عزتمند مترو آرزوی سلامتی و توفیق دارم.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز