شما اینجا هستید
اخبار عمومی » تکمیل پروژه ریلی جنوب ـ شمال موجب استحکام روابط تهران و باکو می‌شود

تکمیل پروژه ریلی جنوب ـ شمال موجب استحکام روابط تهران و باکو می‌شود
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح راه‌آهن قزوین ـ رشت و در دیدار «شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را برادرانه و در راستای خواست دو ملت، رو به تعمیق و توسعه خواند و تاکید کرد: اراده دولت جمهوری اسلامی ایران تقویت و گسترش همکاری‌ها با جمهوری آذربایجان به عنوان یک همسایه، دوست و برادر است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح راه‌آهن قزوین ـ رشت و در دیدار «شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را برادرانه و در راستای خواست دو ملت، رو به تعمیق و توسعه خواند و تاکید کرد: اراده دولت جمهوری اسلامی ایران تقویت و گسترش همکاری‌ها با جمهوری آذربایجان به عنوان یک همسایه، دوست و برادر است.

وی با بیان اینکه «همکاری های تهران ـ باکو در حوزه های مختلف، بویژه در دولت تدبیر و امید بیش از پیش توسعه و تحکیم یافته است»، اظهارداشت: یکی از این همکاری‌های ارزشمند ملی و منطقه‌ای در زمینه تکمیل پروژه ریلی جنوب ـ شمال و اتصال خط آهن تا آستارا است که امیدواریم موجب استحکام بیش از پیش روابط فی‌مابین شود.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت گسترش همکاری بین ایران و آذربایجان در حوزه های حمل و نقل، انرژی، خودروسازی و داروسازی، ادامه داد: همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک خدمت به تاریخ و ملت‌های دو کشور خواهد بود.

روحانی با قدردانی از حمایت‌های آقای الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان برای توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط تهران و باکو ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی‌های بیشتر شاهد اجرای سریع‌تر توافقات در کمیسیون مشترک باشیم.

“شاهین مصطفی یف” وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز با بیان اینکه رئیس جمهور آذربایجان اهمیت خاصی برای پروژه ریلی قزوین به رشت و همچنین آستارا قایل است، گفت: اعزام دو وزیر آذربایجان برای این مراسم نشانگر این است که افتتاح این خط ریلی بخش مهمی از کریدور جنوب ـ شمال است و پایه مناسبات محکم‌تر و همچنین اراده و دوستی دو کشور را به نمایش می‌گذارد.

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با بیان اینکه روابط دو کشور در تمامی حوزه‌ها در حال توسعه بوده و همکاری در حوزه‌های حمل و نقل و ترانزیت از مهم‌ترین بخش‌های این همکاری است، تأکید کرد: همکاری‌های ایران و آذربایجان در چارچوب توافقات دو کشور پیش می‌رود و جمهوری آذربایجان درحال تکمیل زیرساخت‌های خود برای اتصال به کریدور ریلی جنوب ـ شمال است.

وی با بیان اینکه با تکمیل خط ریلی رشت ـ آستارا، آرزوی دیرینه ملت‌های منطقه محقق می‌شود، افزود: هیچ مانعی نمی‌تواند توسعه روابط باکو ـ تهران را تحت تاثیر قرار دهد.

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان بر ضرورت ارتباطات و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی دو کشور تأکید کرد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز