شما اینجا هستید
اخبار عمومی » جابه جایی بیش از ۳۱ هزار تن کالا از راه آهن آستارا

به گزارش ریل نیوز به نقل از مهر ، رسول امیدی با بیان اینکه ۳۱ هزار و ۸۵۱ تن کالای غیر نفتی از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است، گفت: این میزان کالا در توسط ۵۲۱ واگن قطاردر پنج ماهه نخست امسال از راه آهن آستارا به خارج از ایران صادر شده است.

امیدی سرامیک، سیمان، سنگ و کلینگر را از جمله کالاهای صادر شده از راه آهن بین المللی آستارا عنوان و اظهار کرد: در مقابل نیز ام دی اف، چوب و غلات از طریق بارانداز راه آهن آستارا وارد کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه در پنج ماهه نخست امسال ۹۲ هزار و ۷۵۶ تن کالا با یک هزار و ۴۷۷ واگن به ارزش ۲۷ میلیون و ۹۸۶ هزار دلار به بارانداز راه آهن آستارا وارد شده است، گفت: در همین مدت نیز هشت هزار و ۳۱۹ تن کالا با ۲۳۲ واگن به ارزش ۲۸ میلیون و ۹۸۳ هزار دلار از طریق همین بارانداز حمل و نقل ریلی شده است.

مدیرکل گمرک آستارا با بیان اینکه بارانداز راه آهن آستارا هنوز به راه آهن رشت متصل نشده است، ادامه داد: در حال حاضر کالاها به شیوه حمل و نقل ترکیبی و با کامیون‌های تراتزیتی از بارانداز به نقاط مختلف ایران حمل می شود.

امیدی با اشاره به اینکه بعد از تکمیل کریدور ریلی شمال-جنوب، حمل و نقل کالاها با قطار صورت خواهد گرفت، اظهار کرد: تکمیل و راه اندازی خط ریلی رشت – آستارا، گره‌های بزرگی را در حوزه تجارت ملی و بین المللی باز کرده و زمینه ساز توسعه تجارت منطقه ای می شود.

مدیر کل گمرک آستارا تصریح کرد: خط ریلی آستارا-آستارا نقش مهمی در تقویت ارتباطات اقتصادی ایران با کشورهایی نظیر جمهوری آذربایجان و روسیه دارد.

وی ادامه داد: راه آهن بین المللی آستارا-آستارا بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در شمالی ترین نقطه کریدور ریلی ایران قرار دارد و کالاهای ارسالی از بندرهای جنوب، از طریق این بارانداز به کشورهای حوزه قفقاز و اورآسیا منتقل می شود و کشورهای منطقه و تجار داخلی و خارجی به آینده روشن و تحولات اقتصادی این مسیر آهنی، چشم امید دوخته و بارها برای استفاده از آن ابراز علاقه کرده‌اند.

امیدی، تاکید کرد: روند رو به رشد آمار تجارت کالا و حمل و نقل ریلی گویای ظرفیت عالی این مسیر و نقش آن در تحولات اقتصادی آینده منطقه است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز