شما اینجا هستید
اخبار عمومی » جانمایی ایستگاه دوم راه‌آهن تهران در محدوده جنوب غرب میدان آزادی

جانمایی ایستگاه دوم راه‌آهن تهران

جانمایی ایستگاه دوم راه‌آهن تهران

خبرگزاری آریا- مدیرکل راه‌ و شهرسازی استان تهران از جانمایی ایستگاه دوم راه‌آهن تهران در محدوده جنوب غرب میدان آزادی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی­ نادر محمدزاده گفت: این ایستگاه علی رغم قرار گرفتن در نزدیکی پایانه مسافربری غرب تهران و فرودگاه مهرآباد با خطوط مترو تهران نیز در ارتباط خواهد بود و قابلیت اتصال فرودگاه امام خمینی (ره) به فرودگاه مهر‌آباد را نیز فراهم می‌کند.
وی افزود: با توجه به محدودیت‌های اراضی در این منطقه با ارتش جمهوری اسلامی ایران توافقی منعقد شده که بر اساس آن ۲۰ هکتار از اراضی ارتش در اختیار شرکت راه‌آهن قرار گیرد.
محمد زاده­ اضافه کرد: این نقطه از سوی مشاور فرانسوی و ایرانی پس از بررسی نقاط مختلف تهران با توجه به نزدیکی پایانه مسافربری غرب، فرودگاه مهرآباد و ایستگاه مترو انتخاب شده است تا بتواند محل تردد قطار‌های سریع‌السیر و قطار‌ حومه‌ای تهران- اسلامشهر- رباط‌کریم- پرند باشد.
مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران­ معتقد است، حجم فعالیت‌های حوزه ­مسافری ایستگاه دوم راه‌آهن تهران به دلیل ارتباط و انطباق با شقوق مختلف حمل‌ونقلی و سیستم حمل‌ونقل درون شهری نسبت به ایستگاه اصلی تهران به مراتب بالاتر خواهد بود.
وی در ادامه از صدور سند قطعی برای ۴۴۰ هکتار از زمین‌های فرودگاه مهرآباد خبر داد و گفت: از مجموع این اراضی، ابتدا مشکلات حقوقی ۱۷۰ هکتار مشاء و اخیرا ۲۷۰ هکتار دیگر برطرف شد و تنها مقدار کمی باقیمانده تا مشکلات حقوقی فرودگاه مهرآباد به طور کامل برطرف شود.
گفتنی است: علی رغم اینکه اراضی فرودگاه مهرآباد بر اساس قوانین حاکمیتی متعلق به دولت بوده است، اما به دلیل نقص در پرونده‌ها و عدم صدور سند قطعی به نام دولت، افرادی سود جو قصد خارج کردن این زمین‌ها از مالکیت دولت را داشتند که خوشبختانه با کمک دستگاه‌های قضایی و شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی از بروز این اتفاق جلوگیری شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز