شما اینجا هستید
مترو » حال و هوای متفاوت شهرزیرزمینی در روزهای داغ تابستانی + عکس

این روزها حال و هوای متروی تهران و حومه متفاوت از روزهای عادی است و آواهایی از موسیقی کهن ایران زمین توسط نوازندگانی از استان های مختلف کشور سبب شده تا لحظاتی متفاوت و زیبا برای مسافران این شهر زیرزمینی رقم بخورد.
به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، چند روزی است گروه های موسیقی محلی از مناطق مختلف کشورمان عصر هر روز از ساعت ۱۶تا ۱۸ برای مسافران متروی تهران می‌نوازند و می‌خوانند تا خاطراتی خوش و به یادماندنی همراه این شهروندان شود.
این اجراهای موسیقی در قالب برنامه‌ای با عنوان «نوای ایران زمین» تدارک دیده شده‌ و همزمان با برگزاری اولین جشنواره ملی گردشگری چهارسوق و به منظور ایجاد شور و نشاط اجتماعی در شهر زیرزمینی پایتخت، برگزار می شود.
محسن محمدیان مدیر ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با بیان اینکه سرزمین ما رنگین کمانی از آداب و رسوم متنوع است و گذرگاه های فرهنگی متروی تهران بستر مناسبی برای معرفی و آشنایی بیشتر شهروندان و مسافران با نواها و نغمه های محلی و سنتی است، می گوید: این برنامه با مشارکت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، به مدت ۵۶ روز از چهارشنبه ۳مردادماه ۹۷ آغاز شده است.
وی در ادامه می افزاید: مسافران متروی تهران هر روز عصر از ساعت ۱۶ تا ۱۸ می توانند در ایستگاه های منتخب به تماشای اجرای موسیقی و حرکات آئینی بپردازند. در واقع این گروه ها ضمن اجرای موسیقی فولک منطقه خود، به انجام حرکات آئینی نیز می‌پردازند که جذابیت‌های بسیاری برای پایتخت‌نشینان دارد.
ایستگاه های تئاتر شهر، امام خمینی (ره)، تجریش، میدان آزادی و شهید بهشتی میزبان اجرای هنرمندان عرصه موسیقی اقوام مختلف کشورمان است که از میان اجراهای هفته گذشته می توان به رقص چوب گروه خراسان رضوی در ایستگاه امام خمینی (ره) ، طنین موسیقی هنرمندان میامی سمنان در ایستگاه تئاتر شهر، موسیقی لری کهکیلویه و بویر احمد در ایستگاه میدان آزادی، اجرای هلپرکه کردی در ایستگاه امام خمینی (ره) و اجرای گروه سما از استان لرستان در ایستگاه تجریش اشاره کرد.
همچنین گروه گلستان هم در سه بخش قزلباش، اجرای موسیقی شمالی و رقص خنجر گروه ترکمن در ایستگاه شهید بهشتی لحظات شادی را برای شهروندان تهرانی رقم زدند.
در هفته جاری گروه استان هرمزگان در ایستگاه تجریش، گروه آذربایجان شرقی در ایستگاه شهید بهشتی، گروه های یزد و خوزستان در ایستگاه تئاتر شهر، گروه اردبیل در ایستگاه میدان آزادی و گروه های اصفهان، همدان، قم و چهارمحال و بختیاری در ایستگاه امام خمینی (ره) به اجرا خواهند پرداخت.
روزهای پایانی این برنامه با ایام ماه محرم تقارن خواهد داشت که در این ایام نیز گروه های هنری، برنامه های خود را در قالب مراسم آیینی و مذهبی اجرا خواهند کرد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز