شما اینجا هستید
اخبار نواحی » حجم صادرات ریلی سیمان به ازبکستان افزایش یافت

حجم صادرات ریلی سیمان به ازبکستان افزایش یافت

اقتصاد ایران: مشهد- ایرنا- مدیرکل راه آهن خراسان گفت: حجم صادرات واحدهای تولید سیمان در منطقه خراسان از طریق راه آهن به آسیای مرکزی به ویژه کشور ازبکستان افزایش یافته است.

محمدهادی ضیایی مهر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال تا روز ۲۲ تیر جاری ۷۹ هزار تن سیمان از طریق پایانه ریلی سرخس به کشورهای آسیای مرکزی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد بیشتر است.
وی ادامه داد: این میزان صادرات با هزار و ۲۱۷ واگن انجام شد. بر اساس توافق اخیر با مقامات راه آهن ترکمنستان صادرات این محصول با استفاده از واگنهای ترکمن تسهیل شود.
مدیرکل راه آهن خراسان گفت: قرار شد واگنهای لبه بلند حامل گوگرد ترانزیتی ترکمنستان به مقصد ایران که پیش از این خالی به همسایه شمالی باز می گشت برای صادرات سیمان به ازبکستان مورد استفاده قرار گیرند.
وی نیاز ازبکستان را به سیمان سالانه حدود ۱.۵ میلیون تن اعلام و بیان کرد: پیش بینی شده شش تولیدکننده سیمان در منطقه خراسان نماینده ای به راه آهن معرفی کنند تا روند تعیین سهمیه و امور مربوط به صادرات این محصول به ازبکستان را از طریق راه آهن پیگیری نمایند.
پارسال یک میلیون و ۹۷۰ هزار تن کالا توسط ۳۳ هزار و ۸۵ دستگاه واگن از طریق مرز ریلی سرخس با ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی در سه بخش کالاهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی مبادله شد. مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان از طریق راه آهن در دو مرز ریلی سرخس و اینچه برون انجام می شود. مرز سرخس به دلیل سابقه، زیرساختهای بهتر و نزدیک بودن به کشورهای آسیای مرکزی و مسیر ریلی بندرعباس بخش عمده ترانزیت و تجارت ریلی کالا بین ایران و آن کشورها را به خود اختصاص داده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز