شما اینجا هستید
اخبار عمومی » حمل ۱۰ درصد بارهای ورودی و خروجی بنادر از طریق شبکه ریلی

معاون بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد:
حمل ۱۰ درصد بارهای ورودی و خروجی بنادر از طریق شبکه ریلی
معاون بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: امسال ۱۰ درصد بارهای ورودی و خروجی بنادر از طریق شبکه ریلی حمل می شود.

به گزارش ایرنا محمد علی حسن زاده چهارشنبه شب در مراسم انعقاد قرارداد ۱۸۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در بنادر کشور افزود: هدف سازمان بنادر تا ۱۰ سال آینده حمل ۳۰ درصد بار های ورودی و خروجی بنادر کشور با شبکه ریلی است.
وی اظهار داشت: سال گذشته ۶ درصد بار های ورودی و خروجی بنادر از طریق شبکه ریلی حمل شد و امسال مجموع این کالاها به ۱۰ درصد افزایش می یابد و هدف ما در ۱۰ سال آینده جابجایی ۳۰ درصد کالاهای بنادر کشور با شبکه ریلی است.
معاون سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه با اشاره به نقش مهم بندر چابهار در توسعه محور شرق بیان کرد: برای رونق فعالیت‌های بندری در چابهار بسته تشویقی مناسبی در هیات مدیره سازمان بنادر و دریانوردی مصوب شدو به زودی با بازنگری در دستورالعمل سرمایه‌گذاری ها در این بندر و سایر بنادر کشور شاهد رونق سرمایه گذاری ها در بنادر کشور خواهیم بود.
حسن زاده با بیان اینکه مقرر شده بندر شهید رجایی چابهار و بندر امام به عنوان سه مرکز لجستیکی کشور معرفی شوند یادآور شد دو بندر امام و شهید رجایی در منطقه ویژه اقتصادی قرار دارند و بندر چابهار نیز به منطقه آزاد چابهار ملحق شود .
در ادامه این مراسم عضو هیات رئیسه انجمن پایانه داران بنادر ایران گفت بخش خصوصی تاکنون بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در بنادر کشور سرمایه گذاری کرده است و این باعث شده برای ۱۵ هزار نفر در بنادر کشور اشتغال ایجاد شود.
محمدرضا قائم‌مقام خواستار اصلاح تعرفه های تخلیه و بارگیری بنادر شد و گفت در ۴ سال گذشته تعرفه تخلیه و بارگیری در بنادر کشور بسیار پایین بوده و این به ضرر بخش خصوصی فعال در این عرصه است در حالی که ۷۵ درصد سرمایه‌گذاری‌ها در بنادر ایران به صورت ارزی بوده است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران نیز در این مراسم یادآور شد: سهم ۷ درصدی حمل و نقل کشور در تولید ناخالص داخلی نسبت به انجام سرمایه‌گذاری‌های آن در این بخش بسیار اندک است.
یزدان سیف افزود: تا ۱۵ آذرماه سال جاری در مجموع ۱۵ میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شده است و اگر ما بتوانیم کالاهای اساسی هر استانی را از بنادر نزدیک به آن حمل کنیم شاهد کاهش هزینه‌های و ریسک جابجایی آن خواهیم بود
به گزارش ایرنا با امضای قراردادهای سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در بنادر شمالی و جنوبی کشور شاهد فعالیت های تولیدی و صنعتی در پسکرانه های بنادر کشور خواهیم بود.
سرمایه‌گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در بنادر کشور در قالب ۱۹ قرارداد امشب به امضا رسید که ۸۷ میلیارد تومان بندر بندر شهید رجایی ۷۱۷ میلیارد تومان در بندر امام ۳۳۵ میلیارد تومان در بندر انزلی ۱۰۳ میلیارد تومان در بندر بوشهر ۱۰۰ میلیارد تومان در بندر امیرآباد ۳۳۲ میلیارد تومان در بندر چابهار و ۷۰ میلیارد تومان در بندر نوشهر است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز