شما اینجا هستید
آموزشی » خاطرات یک مهماندار پرسابقه در بازگرداندن اموال مسافران قطار

قطارحسین‌ آبادی مهماندار قطار نورالرضا که ید طولایی در یافتن و بازگرداندن اشیا و اموال مسافران دارد ماجرای پیدا کردن یک کیف حاوی ۱۲سند تک‌برگ، سه سند منگوله‌دار و تعدادی اوراق ضمانت قرارداد، مبلغ ۶۵۰ میلیون تومان پول نقد و ۳۵۰ میلیون چک در وجه حامل و چگونگی جستجو و پس‌دادن به صاحبش را تعریف کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران عباس حسین‌آبادی که یک میلیارد تومان در قطار پیدا کرده و آن را تحویل راه‌آهن داده است ،در گفتگو با ما درباره این اقدام خود افزود: همواره کارم را با راستی و درستی انجام داده‌ام و جز خدا از هیچ‌کس کمک نخواسته و نمی‌خواهم.

وی با اشاره به سابقه ۱۵ ساله کاری خود در راه‌آهن اظهار داشت: در تاریخ ۹۶/۱۱/۱۸ زمانی که به ایستگاه مشهد رسیدم و برای بازدید و بررسی به داخل کوپه‌ها رفتم، در کوپه ۱۰ کیفی را دیدم که جامانده بود.

حسین‌ آبادی با اشاره به اینکه احساس کردم که شاید این کیف از سوی مسافران در کوپه جامانده باشد، گفت: پس از بررسی کیف متوجه شدم که اسناد بسیار با ارزشی در کیف وجود دارد که از جمله آن‌ها ۱۲سند تک‌برگ، سه سند منگوله‌دار و تعدادی اوراق ضمانت قرارداد با شرکت‌های مختلف بود.

وی افزود: به‌علاوه مبلغ ۶۵۰ میلیون تومان پول نقد و ۳۵۰ میلیون چک در وجه حامل در کیف موجود بود.

این مهماندار قطار با اشاره به اینکه در وهله اول من با دیدن این مبالغ بسیار شوکه شدم ، اظهار داشت: با این حال از همان ابتدا کوچک‌ترین چشمداشتی به این کیف نداشتم و سریعاً به سرمهماندار خبر دادم که به دنبال این امر با هماهنگی سرمهماندار، صاحب کیف را جستجو کردیم اما متأسفانه او پیدا نشد.

وی بابیان اینکه همین موضوع موجب شد تا به دنبال شماره تلفن مسافر بگردیم، تصریح کرد : خوشبختانه شماره تلفن همراه مسافر در این کیف درج شده بود. پس‌ازآن به ایستگاه مشهد و قسمت اشیای پیداشده مراجعه کردیم و پس از صورت‌جلسه کردن این موضوع با مسافر تماس گرفتیم.

وی با اشاره به اینکه مسافر برای تقدیر و تشکر به مدیریت ایستگاه مشهد مراجعه کرد افزود: صاحب کیف ضمن اینکه تائید کرد که کلیه اموال خود را تحویل گرفته است نامه‌ای را جهت تقدیر و تشکر نوشت.

این مهماندار قطار درباره اولین فکری که پس از پیدا کردن کیف به ذهنش رسید، اظهار داشت : در اولین گام خودم را جای مسافر قرار دادم و گفتم که اگر چنین چیزی برای من پیش می‌آمد چه توقعی داشتم و همین احساس موجب شد تا من هر چه بیشتر تلاش کنم که کیف را به صاحب آن برسانم.

وی افزود : جالب آنجا بود که صاحب کیف پس از ۴ تا ۵ بار تماس، تلفن خود را پاسخ داد و خودش هم نمی‌دانست که مدارکش گم‌شده و گمان می‌کرد که ما اشتباهاً با وی تماس گرفته‌ایم.

حسین‌آبادی با بیان اینکه وی با اصرار من با همسرش صحبت کرد و متوجه شد که اشتباه می‌کند، گفت : وقتی متوجه اشتباه خود شد پس از نیم ساعت در ایستگاه حاضر و اموال خود را تحویل گرفت.

وی درباره اینکه چرا مسافر چنین کیف گران‌بهایی را که حاوی اسناد و مدارک زیادی بود در قطار جا گذاشته است اظهار داشت: صاحب کیف توضیح داد به دلیل تعدد چمدان‌هایش متوجه چنین اتفاقی نشده است.

این مهماندار قطار خاطرنشان کرد: این موضوع را خواست خداوند می‌دانم و فکر می‌کنم که مورد امتحان الهی قرار گرفتم که خوشبختانه از آن سربلند بیرون آمدم.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان هیچ‌کس جز من و خدای من متوجه چنین موضوعی نشد، افزود: به دلیل عقاید و پایبندی دینی و وجدانی که دارم دیدن این مقدار پول نتوانست تأثیری بر روی من بگذارد.

این مهماندار قطار با بیان اینکه در طی ۱۵ سال خدمت‌رسانی خود در راه‌آهن بارها اموال و کالاهای جا مانده از سوی مسافرین را پیدا کرده است، تأکید کرد: من به اینکه درآمدم حلال باشد عقیده دارم و نمی‌توانم لقمه حرام برای خانواده‌ام ببرم.

حسین‌آبادی یادآور شد: بعد از این ماجرا نیز یک گوشواره طلا پیدا کردم و آن را تحویل دادم و خوشبختانه صاحب آن پیدا شد.

وی تأثیر آموزش خانواده بخصوص پدر و مادرش را در این اقدام مؤثر دانست و درباره دریافت مژدگانی گفت: وقتی من وسایل مسافران را تحویل می‌دهم، آن‌ها به من مژدگانی می‌دهند اما من هیچ‌گاه آن را قبول نکرده‌ام چون عقیده دارم باید اجر خود را از خدا دریافت کنم. حتی صاحب همین کیفی که در مورد آن صحبت می‌کنیم به من گفت که نمی‌دانم با چه زبانی از شما تشکر کنم و به من پیشنهاد ۱۰۰ هزار تومان مژدگانی داد اما من آن را قبول نکردم.

این مهماندار ۴۰ ساله با اشاره به شرایط متوسط مالی خود و خانواده‌اش، افزود: من صاحب دو فرزند هستم و در خانه‌ای استیجاری ساکن هستم حتی خودرو ندارم اما در عوض خدا را شکر می‌کنم که فرزندانم صالح و سالم هستند و خودم هم در مقابل پروردگارم سربلندم.

وی با بیان اینکه وقتی خوشحالی صاحب کیف را می‌دیدم خود را در شادی او شریک احساس می‌کردم ، اظهار داشت: می‌دانم که انسان موجودی وسوسه پذیر است و اگر کسی عقلانی فکر کند، درست تصمیم می‌گیرد و به خطا نمی‌رود.

حسین‌آبادی با تأکید بر وظیفه انسانی و شرط امانت‌داری در مقابل اموال دیگران گفت: در سال ۹۳ نیز کیفی به مبلغ ۵۳ میلیون تومان پیدا کردم و آن را تحویل صاحبش دادم.

وی افزود: توصیه من به همکارانم این است که هیچ‌گاه به مال مردم چشم نداشته باشند، چراکه اگر خدا بخواهد مالی را به کسی برساند آن را بی‌منت می‌بخشد و برای خداوند کار ساده‌ای است.

این مهماندار قطار در مورد واکنش همسر و خانواده‌اش به این اتفاق یادآور شد: او نه‌تنها به من برای برداشتن پول یا گرفتن مژدگانی پیشنهادی نکرد بلکه خیلی از این اقدام من خوشحال شد. حتی برخی از دوستان به شوخی مرا سرزنش می‌کردند که چرا در این شرایط اقتصادی چنین کاری کردی اما همسرم به من اطمینان می‌داد که کارم درست‌ترین کار بوده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز