شما اینجا هستید
زیربنایی - زیر ساخت » خرید ۹۰ واگن مسافری برای حمایت از کالای ایرانی

نوروز امسال نسبت به سال‌های گذشته آمار سفر ریلی بالاتر رفته است. این امر به موارد بسیاری از جمله بالا رفتن کیفیت خدمات بستگی داشته است که در گفت‌وگو با معاون مسافری راه‌آهن به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

به گزارش تین‌نیوز، میرحسن موسوی درباره آمار کلی میزان سفر، تعداد مسافر و تعداد رام قطارهای اعزام‌شده در نوروز امسال به شبکه ریلی به خبرنگار ما گفت: تا پایان روز ۱۵ فروردین ۹۷، حدود ۴هزار و ۸۴۰ رام قطار به ایستگاه‌های سراسر کشور اعزام شد و در خط سیر قرار گرفت که با این ترتیب، مجموع تعداد مسافر از ۲۵ اسفند ۹۶ تا مورخ پانزدهم فروردین امسال حدود یک‌میلیون و ۸۵۷ هزار و ۷۲۳ نفر است که در مقایسه با مجموع تعداد مسافر مشابه سال قبل با تعداد یک‌میلیون و ۶۸۸ هزار و ۴۱۰ مسافر، از نظر تعدادی دقیقاً ۱۶۹ هزار و ۳۱۳ نفر و ۱۰.۰۳ درصد بیشتر از سال قبل رشد داشته است.

موسوی دلایل مهم این رشد را اینچنین عنوان کرد: عوامل بسیاری همچون نوسازی ناوگان مسافری، توسعه شبکه خطوط ریلی و افزایش سرعت سیر و تبلیغات در این رشد تأثیرگذارند اما عامل مهمِ کم شدن میزان تأخیرها، کمک شایانی به افزایش تقاضای سفر در شبکه ریلی کرده است. بنابراین، مجموع تأخیر از مبدأ به ازای هر قطار تا ۱۵ فروردین امسال، ۲۵ دقیقه بوده که در مقایسه با میانگین تأخیر از مبدأ مشابه سال قبل یک دقیقه کاهش داشته است.

مدیرکل مسافری راه‌آهن جمع میانگین تأخیرها تا تاریخ ۱۵ فروردین را ۲۷ دقیقه عنوان کرد و افزود: میانگین تأخیر کل در بازه زمانی مشابه سال قبل ۳۳ دقیقه بوده است. ضمن اینکه میانگین تأخیر رسیدن به مقصد با احتساب قطارهای حومه‌ای ۱۹ دقیقه بوده است.

میرحسن موسوی همچنین درباره رشد سفرهای نوروزی از طریق محورهای ریلی کشور گفت: در ایام پیک نوروز میزان جابه‌جایی مسافران رشد ۹ درصدی داشته و تأخیر حرکت قطارهای مسافری نیز به زیر ۱۸ ثانیه رسیده است اما ما انتظار بیش از این از خود داریم و همکاران ما همواره در تلاش‌اند تا این آمار هر روز بیشتر شود چراکه نفع مردم در این رشد است. ضمن اینکه امسال، سال حمایت از کالای داخلی نیز نام‌گذاری شده است و در همین آغاز سال، شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی در سال ۹۷، اقدام به خرید ۹۰ واگن جدید مسافری از شرکت‌های داخلی و بازسازی برخی از واگن‌های مسافری کرده‌اند.

موسوی از عوامل دیگری که بر رشد تقاضای سفر در نوروز امسال تأثیر داشته است را از سیر خارج کردن ۲۸۴ واگن مسافری بالای ۳۰ سال، جرم‌گیری ۴۷۲ واگن و بهسازی ۱۰۰ واگن مسافری در جهت ارتقای کیفیت خدمات مسافری موقر عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد که با حمایت از حمل‌ونقل ریلی که توسعه آن به نفع کشور است، بتوان از میزان مخاطرات سفرهای جاده‌ای کاست و سفری ایمن و آسوده را در تعطیلات سال‌های آینده برای هم‌وطنانمان رقم زد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز