شما اینجا هستید
اخبار عمومی » خسارت ۶۰۰ میلیارد تومانی کرونا به حمل و نقل ریلی تا تیر ۹۹

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از فارس، مهرداد تقی‌زاده با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا موجب شد مسافران حمل و نقل ریلی در نوروز امسال ۹۴ درصد نسبت به نوروز ۹۸ کاهش یابد، گفت: اغلب مسافرانی که بلیت‌های خود را پس داده‌اند و بسیاری از مردم هم تصمیم گرفتند به دلیل شیوع کرونا سفر نکنند.

* ۳۰۰ هزار بلیت قطار در این مدت کنسل شد

دبیر انجمن شرکت‌های ریلی بیان کرد: با شیوع کرونا و تقاضای مردم برای استرداد بلیت‌های قطار، ناوگان حمل و نقل ریلی همکاری مناسبی داشت و در این مدت ۳۰۰ هزار بلیت قطار کنسل شد. 

وی بیان کرد: در این مدت ۹۱ میلیارد تومان پول بلیت قطار به مردم برگردانده شد. 

* پیش‌بینی خسارت ۶۰۰ میلیارد تومانی کرونا به حمل و نقل ریلی

دبیر انجمن شرکت‌های ریلی بیان کرد: بخش حمل و نقل ریلی مسافری طبق پیش‌بینی‌های ما تا پایان خرداد ۵۰۵ میلیارد تومان و بخش حمل و نقل ریلی بار تا پایان خرداد ۹۹ رقم ۱۰۰ میلیارد تومان از کرونا آسیب می‌بیند. 

* مکاتبه با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور برای حمایت از شرکت‌های ریلی

تقی‌زاده با بیان اینکه بخش حمل و نقل و گردشگری زیان بسیاری از شیوع کرونا در دنیا دیده است، اظهار داشت: حمل و نقل ریلی نیز به عنوان یکی از مهمترین مدل‌های حمل و نقلی در کشور ما در این مدت آسیب زیادی دیده است. در این راستا طی مکاتبه‌ای با دولت، تصمیم داریم درخواست‌ها و پیشنهادات خود را بابت حمایت از شرکت‌های ریلی، بار و مسافر در دوران کرونا ادامه دهیم. 

وی گفت: شرکت‌های ریلی در شرایط عادی نیز در برخی مواقع از نظر سود و زیان سربه‌سر بودند، اما در شرایط کرونا کاملاً وارد زیان شدند و باید دولت در این حوزه به این مدل حمل و نقلی استراتژیک کمک کند. 

* درخواست تخصیص تسهیلات بلاعوض ۲۰۰ میلیارد تومانی به بخش ریلی

دبیر انجمن شرکت‌های ریلی اظهار داشت: در این راستا چندین موضوع را پیشنهاد داده‌ایم که یکی از آنها کمک بلاعوض ۲۰۰ میلیارد تومانی برای شرکت‌های ریلی بار و مسافر است. 

تقی‌زاده افزود: از سوی دیگر درخواست ارائه تسهیلات به شرکت‌های ریلی با نرخ سود ۴ درصد ارائه شده است. از آنجا که دولت تسهیلات ۱۲ درصدی برای حمایت از کسب و کارها در کرونا درنظر گرفته است، طی بررسی‌های ما مشخص شد که این میزان سود برای شرکت‌های ریلی مشکل‌آفرین است و امیدواریم دولت تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد در اختیار شرکت‌های ریلی قرار دهد. 

* تقاضای ورود قطعات اضطراری ناوگان ریلی با هزینه‌های گمرکی تخفیف‌دار و ارز نیمایی

دبیر انجمن شرکت‌های ریلی بیان کرد: همچنین در نامه‌ای که به دولت نوشته‌ایم و به زودی برای آنها فرستاده می‌شود، در مورد ورود قطعات اضطراری ناوگان ریلی است که دولت هزینه‌های گمرکی تخفیف‌دار اعمال کند، ضمن آنکه ارز نیمایی به آن اختصاص یابد. 

* درخواست نرخ صفر مالیات بر ارزش افزوده برای حمل و نقل مسافری

تقی‌زاده بیان کرد: همچنین درخواست داده‌ایم در بخش حمل و نقل مسافری نظیر حمل و نقل باری حداقل برای دو سال نرخ صفر مالیات بر ارزش افزوده اعمال شود. 

وی بیان کرد: ما این نامه را به زودی به دفتر معاون اقتصادی رئیس‌جمهور می‌فرستیم.

دبیر انجمن شرکت‌های ریلی گفت: مشخص نیست کرونا تا چه زمان در کشور شیوع دارد، اما پیش‌بینی ما این است که اگر تا اوایل تیرماه هم به پایان رسید، چند ماه پس از این تاریخ، شرکت‌های ریلی زیان خواهند داد، بنابراین درخواست داده‌ایم این بسته‌های حمایتی در نیمه اول امسال به صورت جدی از سوی دولت دنبال شوند.

* برنامه‌ریزی برای تردد حمل و نقل ریلی در شرایط کرونا طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت

دبیر انجمن شرکت‌های ریلی بیان کرد: در انجمن این طراحی در حال انجام است تا پروتکل‌های جابجایی مسافر با فرض به طول انجامیدن شیوع کرونا طراحی شود، امیدواریم که به زودی این ویروس ریشه‌کن شود، اما ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که اگر در کشور ادامه‌دار بود، حمل و نقل ریلی براساس چه پروتکل‌هایی عمل کند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز