شما اینجا هستید
اخبار عمومی » خلف وعده ترکمنستان در بازگشایی مرز اینچه‌برون

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از ایرنا ، سیدابراهیم حسینی اظهار داشت : نمونه همین تونل در نقطه صفر مرزی کشور ترکمنستان هم ایجاد شده، اما مجوز بازگشایی، تردد و آغاز مبادلات تجاری ۲ کشور باید از سوی کشور همسایه صادر شود.

در نشست ۱۰ خرداد امسال کارشناسان اقتصادی ۲ کشور که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و از طرف مقامات گلستانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان به همراه مدیران کل گمرکات و حمل و نقل استان در این نشست حضور داشتند، مقرر شد که طرفین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی نقاط مشترک مرزی نسبت به بازگشایی مرز و تردد ریلی و زمینی یکدیگر از روز ۲۱ خرداد اقدام کنند.

ترکمنستان از اوایل اسفند ۹۸ و در پی همه گیری ویروس کرونا، مرز خود در اینچه برون گلستان را روی تریلی‌ها و کامیون‌های ترانزیت ایران و دیگر کشورها بست.

با وجود تلاش مقامات دو کشور از جمله تماس تلفنی یک ماه پیش رییس جمهوری ایران با همتای ترکمنستانی برای از سرگیری تبادلات مرزی و نیز نشست کارگروه دو کشور در ۱۰ خرداد امسال هنوز این کشور از بازگشایی مرزهای خود بر روی خودروهای ترانزیت و صادراتی ایران خودداری می‌کند.

مدیرکل گمرکات استان گلستان گفت: ترکمنستان نه تنها مرز اینچه برون بلکه هیچ کدام از مرزهای خود با جمهوری اسلامی را بازگشایی نکرده است.

حسینی افزود: با وجود تلاش های زیاد گمرکات و نیز مرزبانی گلستان برای ملاقات با مقامات ترکمنستان اما مسوولان این کشور پاسخی به درخواست مسوولان این استان نمی‌دهند و حتی گرفتن نامه از طرف ایرانی را هم با رعایت تشریفات بهداشتی انجام می دهند.

وی اضافه کرد: با وجود آماده شدن تونل ضدعفونی در داخل خاک ۲ کشور و در نقطه صفر مرزی و با وجود موافقت برای بازگشایی مرز ریلی در ۲۱ خرداد اما کشور ترکمنستان به این تعهد خود عمل نکرد.

حسینی تصریح کرد: هم اکنون ۱۳۱ واگن باری که ۸۲ واگن آن حامل بار سیمان، انواع فلزات و اجناس پلاستکی هستند، در مرز اینچه برون آماده ورود به خاک ترکمنستان است که اجازه ورود به آنها داده نشد.

اینچه برون، تنها گمرک زمینی و ریلی استان گلستان است.

اینچه برون مرکز گمرکات این استان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین‌المللی گرگان است.

در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شده است.

استان مرزی گلستان در شمال ایران با کشور ترکمنستان و استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز