شما اینجا هستید
اخبار عمومی » در دیدار قائم مقام راه آهن با آزادگان مطرح شد: فرهنگ ایثار در راه آهن نهادینه شود

هنوز حق مطلب درمورد آزادگان سرافراز ادا نشده و مقاومت، تلاش و زحمات این عزیزان برای مردم به صورت کامل تشریح نشده است.
به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران ؛حسین عاشوری قائم مقام راه آهن در دیدار با آزادگان شاغل در راه آهن که همزمان با سالروز ورود آزادگان عزیز به میهن اسلامی، صورت گرفت با ابراز خوشحالی از حضور در جمع آزادگان راه آهن، ادامه داد: به اعتقاد من ورود آزادگان به کشور از روزهای بسیار با اهمیت در تاریخ این کشور است زیرا نه تنها رزمندگان اسیر ، بلکه مجموعه ای از تلاشها، ارزشها و مقاومت ها که کمتر به اطلاع مردم رسانده شده به وطن بازگشتند.
وی با بیان اینکه هنوز حق مطلب درمورد آزادگان سرافراز ادا نشده، تصریح کرد: اکنون واژه ایثار کمرنگ شده و مفهوم ایثار برای جوانان ما مانوس نیست و فاصله زیادی با دهه ۶۰ وجود دارد که آحاد مردم در آن زمان، ایثار را در عمل و با حضور در کمک به جبهه ها ، دفاع مقدس ، شهادت، اسارت و … معنا کردند.
قائم مقام راه آهن با اشاره به اینکه در شرکت راه آهن باید در خصوص فرهنگ ایثار کارهای بیشتری انجام شود، ادامه داد: باید تلاش شود از سال آینده مراسمی جهت قدردانی از آزادگان شرکت راه آهن با حضور آزادگان مستقر در تهران و تمامی نواحی راه آهن جهت فرهنگ سازی و بیان و انتقال خاطرات آنها برگزار شود .
عاشوری افزود: در اینگونه مراسم ها سخنرانی مسئولین تاثیر گذار نیست بلکه چیزی که تاثیرگذار است بیان خاطرات شیرین و تلخ دوران اسارت و رشادتهای آنان است. مقاومت در برابر شکنجه های دشمن در عین تلخی ، شیرین است.
وی با اشاره به اهمیت موضوع فرهنگ سازی خاطرنشان کرد: اکنون توجه به مسائل مادی،پُست و مقام بسیار پررنگ شده و اغلب افراد دنبال کسب مقام و درآمد بیشتر هستند. در حالی که قبلا این مسائل جز ارزشها نبود و افراد با سختی و نگرانی مسئولیتی را قبول می کردند. قبول پُست یعنی قبول مسئولیت و این، یعنی یک تصمیم اشتباه می تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد.
وی ادامه داد: برای موفقیت در سازمان ها نیاز داریم که برای حل مشکلات عدیده با همدلی، وفاق و ایثار رفتار کنیم و ایثار الزاما پرهیز از قبول مسئولیت نیست بلکه قبول مسئولیت های سخت و طاقت فرسا را نیز شامل می شود.
قائم مقام راه آهن خاطرنشان کرد: قبول مسئولیت در حوزه راه آهن و کار کردن در راه آهن یعنی مواجه شدن با حجم زیادی از فشارهای کاری، زیرا راه آهن جز سازمانهایی است که ایثار در وجود و نهاد آن نهفته است: از کارگری که در خط کار می‌کند، لکوموتیوران، مانورچی و کارکنان حوزه فنی و زیربنایی ، بهره برداری و پشتیبانی در شرایط سخت آب و هوایی و محیطی و با حداقل حقوق و مزایا برای ارائه بهترین خدمات به مسافرین و صاحبان بار تلاش می کنند.

ارزشها و زحمات را فراموش نکنیم
سرهنگ پاسدار داود عباس زاده، مشاور مدیر عامل در امور ایثارگران و فرمانده مرکز مقاومت بسیج راه آهن نیز ضمن تشکر از قائم مقام راه آهن برای اهمیت دادن به موضوع آزادگان گفت: در سال ۶۹ میهن اسلامی شاهد حضور اولین گروه آزادگان سرافرازی بود که پس از سال ها اسارت در زندان ها و اسارت گاه های رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند.
وی با اشاره به شرایط سخت اسارت خاطرنشان کرد: آنها از خانواده و میهن دفاع کردند و بر ماست که آن ارزشها و زحمات را فراموش نکنیم و نیز آن فرهنگ و ارزشها را انتقال دهیم.
عباس زاده ادامه داد: هرچند متاسفانه در گذر زمان فرهنگ ایثار به دلیل مشکلات و مسائل کشور، کمی کم رنگ و فراموش شده اما قدر مسلم این است که بایستی قدردان حضور و زحمات عزیزان آزاده باشیم.
در این دیدار با اهدا لوح و هدیه از آزادگان سرافراز؛ علیرضا زرافشان شاغل در حوزه معاونت فنی، فرزاد دلیریان و حمید صادق زاده از اداره کل واگن‌ها، محسن ملکی اداره کل راه‌آهن تهران و حیدر حمزه زاده اداره کل امور مالی و اموال قدردانی شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز