شما اینجا هستید
اخبار عمومی » در چهار سال گذشته بیش از‌ ۲.۱ میلیارد دلار در حوزه زیر ساخت های حمل و نقل کشور سرمایه گذاری شده است

مدیرعامل راه آهن در بیست و دومین اجلاس مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه UIC مطرح کرد:
در چهار سال گذشته بیش از‌ ۲.۱ میلیارد دلار در حوزه زیر ساخت های حمل و نقل کشور سرمایه گذاری شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه آهن اصفهان در جریان برگزاری اجلاسیه سعید محمد زاده روز دوشنبه در بیست و دومین اجلاس مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه UIC افزود: در چهار سال گذشته بیش از‌ ۲.۱ میلیارد دلار در حوزه زیر ساخت های حمل و نقل کشور سرمایه گذاری شده است.
وی بیان کرد : سال گذشته در بخش حمل و نقل ریلی کشور معادل ۲۵۰ میلیون دلار در مصرف سوخت صرفه جویی شد.
وی تصریح کرد: ایران در سال ۲۰۱۷ تجارت موفقی را تجربه کرد به طوری که اتحادیه اروپا ۱۱ میلیارد یورو به ایران و در مقابل ایران ۱۰ میلیارد یورو به اروپا کالا صادر کرد.
محمدزاده ادامه داد : دولت و مجلس جمهوری اسلامی ایران تصمیمات ویژه ای برای توسعه حمل و نقلی ریلی اتخاذ کردند و ایران آمادگی سرمایه گذاری به میزان ۱۷ میلیارد دلار را در این زمینه دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امیدوارم نشست امروز به همکاری‌ های منطقه ‌ای ریلی، شتابی بیشتر بخشیده و پشتوانه محکمی برای برنامه‌ها و فعالیت ‌های منطقه ‌ای پیش روی باشد.
وی با اشاره به اینکه ایران به دلیل داشتن ساحل آبی و مرز خشکی گسترده و داشتن چندین منطقه آزاد تجاری بویژه در خلیج فارس و واقع شدن در مسیر کریدورهای اصلی ترانزیت از موقعیت ممتازی برخوردار است، گفت: ایران را بعنوان کشوری تجاری – لجستیکی بالقوه در دنیا و منطقه قرار داده است در همین راستا برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های زیادی در کشور ما صورت می گیرد.
محمدزاده اضافه کرد : راه آهن های منطقه باید به صورت واحد و شعار یک شبکه و یک مدیریت باشند همچنین مدیریت یکنواخت و هماهنگی ایجاد شود در این صورت قادر خواهیم بود از مجموع سرمایه هایمان برداشت بالاتر و بهره وری بیشتری داشته باشیم.
به گفته وی انتظار ما از جلسات مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه این است که بتوانیم به شبکه ریلی یکپارچه و مدیریتی هماهنگ به منظور دسترسی به بهره وری بالا برسیم زیرا داشتن هدف های مشترک حمل و نقل می تواند به توسعه همکاری ها کمک کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نقشه جامع علمی و برنامه راهبردی توسعه کشور افق ۱۴۰۴ افزود: براساس آن مهندسی راه آهن از جمله فناوری های کلیدی و تاثیرگذار در نقشه راه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
وی گفت : در زمان حال دانشکده مهندسی راه آهن جهت تربیت هیات علمی خود و توسعه همکاری های بین‌المللی آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌ های معتبر کشورهای مختلف از جمله انگلستان، آلمان، چین، استرالیا، روسیه، اوکراین و هلند تفاهنامه و تبادل علمی دارد و از کشورهای همجوار دانشجوی بین‌المللی می‌پذیرد.
محمدزاده اضافه کرد: این دانشکده در سال ۱۳۷۶با زیربنای ۱۴۰۰۰ مترمربع تأسیس شد که به همراه دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران تنها دانشکده‌های مهندسی راه آهن و مهندسی خودرو در خاورمیانه محسوب می‌ شوند.
وی اظهار امیدواری کرد در آینده ای نزدیک شاهد انجام طرح های مشترک علمی تحقیقاتی با کشورهای منطقه خاورمیانه و دیگر کشورهای دوست باشیم و از پشتیبانی UIC برخوردار شویم و این اجلاس به نتایج خوبی دست یابد.
وی تشکیل یک شرکت حمل و نقل ریلی مشترک با کشورهای عضو این مجمع را خواستار شد.
بیست و دومین اجلاس مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه UIC، سه روزه است که در آن کشورهای عراق ترکیه، ایران، افغانستان، عربستان، سوریه، اردن، عمان، قطرو امارات عضو هستند.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز