شما اینجا هستید
اخبار عمومی » راه‌اندازی قطار گردشگری مذهبی برای زائران پاکستانی در دست بررسی

مدیرکل راه‌آهن قم خبر داد:
راه‌اندازی قطار گردشگری مذهبی برای زائران پاکستانی در دست بررسی

پیشنهاد راه‌اندازی قطار گردشگری مذهبی برای گردشگران و زائران پاکستانی به وزارت راه و شهرسازی و استانداری قم ارسال شده است.
به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، محسن اعتماد مدیرکل راه‌آهن قم با اعلام این خبر گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای این امر انجام شده و به محض راه‌اندازی خط زاهدان و میرجاوه، زائران پاکستانی می‌توانند شهرهای مذهبی مشهد و قم و شیراز را زیارت کنند.
وی، راه‌اندازی قطار قم- کربلا را از جمله دیگر پیشنهاد‌های این اداره کل دانست و افزود: بررسی‌ها نشان داده است که از راه‌اندازی این قطار استقبال می‌شود و قطارهای گردشگری نقش مؤثری در بهبود اقتصاد و ایجاد اشتغال در این استان دارند.

افزایش تعداد قطارهای حومه‌ای؛ تا پایان سال
وی با یادآوری اینکه درحال حاضر ۴رام قطار حومه‌ای در رفت به تهران و ۴‌رام قطار حومه‌ای در برگشت به تهران درحال سیر است و در آخر هفته نیز ۲رام به تعداد این قطار افزوده می‌شود گفت: تعداد این قطارها با افزایش اقبال مردمی، بیشترخواهد شد و در نظر داریم که تا پایان امسال، چنانچه ظرفیت این قطارها به بالای ۸۰ تا ۹۰ درصد برسد، این تعداد را به ۱۰رام در روز افزایش دهیم.
مدیرکل راه‌آهن قم با اشاره به مکاتبات انجام شده با تولیت حرم معصومه (س) افزود: تلاش کردیم تا ساعت حرکت قطارها درحرم اعلام شود همچنین هماهنگی‌هایی نیز با مسجد جمکران و شهرداری، دانشگاه قم، صدا و سیما و اصحاب رسانه در این زمینه صورت گرفته است.
وی از آمادگی سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای راه‌اندازی قطار حومه‌ای قم- کاشان نیز خبر داد و خاطر نشان کرد: مذاکرات دراین‌باره درجریان است.
اعتماد با اشاره به اینکه قطار قم- مشهد بالاترین ضریب اشغال روزانه را دارد افزود: روزانه ۳ رام مسافری رفت و برگشت یعنی ۶ رام در این مسیر درحال حرکت است و بنا داریم که تعداد آن را افزایش دهیم.

توسعه ایستگاه قم
مدیرکل راه‌آهن قم با یادآوری ورود و خروج روزانه ۶ هزار نفر مسافر به ایستگاه قم گفت: به منظور بهبود خدمت‌رسانی به مسافران این ایستگاه، طرح توسعه ایستگاه قم در دستور کار این اداره کل قرار دارد .
وی با بیان اینکه برای توسعه ایستگاه قم، بالغ بر ۱۱ میلیون اعتبار مورد نیاز است افزود: نقشه‌ها توسط مشاور طراحی شده و اداره کل خدمات ایستگاهی در حال رایزنی با ذی‌حساب طرح های عمرانی است تا این اعتبار تأمین شود.
وی با تأکید بر اینکه بعد از ایستگاه راه‌آهن تهران و مشهد، ایستگاه راه‌آهن قم سومین رتبه در جابجایی مسافر را به خود اختصاص داده است گفت: در سال ۹۶ از مبدأ و مقصد قم به دیگر مناطق کشور، بالغ بر ۹۸۳ هزار نفر مسافر در این اداره کل جابجا شده که این میزان مسافران عبوری را شامل نمی‌شود.

مدیریت بحران و طرح TOD
اعتماد همچنین با اشاره به اینکه قم به عنوان استان معین تهران در بخش پدافند غیرعامل شناخته شده است گفت: در بهمن ماه سال ۹۶ که سرمای پیش‌بینی نشده و بارش برف، موجب بسته شدن اتوبان قم شد، ۱۷ هزار نفر مسافر در عرض دو روز در ایستگاه قم جابجا شدند که تجربه خوبی برای استفاده از این ایستگاه در مواقع بحران است.
وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل توسعه ایستگاه راه‌آهن قم نیز استفاده از این ایستگاه در مواقع بحران است، افزود: برای طراحی توسعه این ایستگاه از مشاور بین‌المللی در شرکت «ارپ» فرانسه استفاده و ویژگی قرار داشتن ایستگاه قم در مرکز این شهر مورد توجه قرار گرفت.
اعتماد با بیان اینکه فاصله ایستگاه راه‌آهن قم تا حرم حضرت معصومه، بیش از هزار متر نیست اضافه کرد: چنین ویژگی‌هایی موجب شده تا موضوع پیاده‌سازی TOD در ایستگاه قم مطرح شود که در این راستا با شهرداری و مسئولان شهری در حال رایزنی و گفتگو هستیم.
مدیرکل راه‌آهن قم بایادآوری اینکه ایستگاه راه‌آهن قم می‌تواند به عنوان یک قطب حمل و نقلی در نظر گرفته شود، گفت: خطوط متروی قم تا نزدیکی ایستگاه راه‌آهن قم کشیده شده است و ما آمادگی کامل برای اجرای این امر را داریم و مسیرهای لازم برای این اتصال نیز بررسی و طراحی شده است.
وی درباره جانمایی برای ایجاد پارکینگ ایستگاه قم افزود: در راستای برنامه TOD با شهرداری مذاکراتی انجام و لکه‌نمایی برای سرمایه‌گذاری صورت گرفته که منتظر نتایج مذاکرات هستیم.
اعتماد با اشاره به اینکه ایستگاه قم در سال ۱۳۱۷ ساخته و قدمتی۸۰ساله دارد، افزود: این ایستگاه در ۱۵ مهرماه سال ۹۶ ثبت ملی شده است.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز