شما اینجا هستید
اخبار عمومی » راه آهن برقی گرمسار-اینچه برون و تهران-مشهد در دستور کار است

به گزارش ریل نیوز به نقل از مهر، محمود واعظی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان که بعد از ظهر پنج شنبه در استانداری برگزار شد، ضمن اشاره به قرار گیری سمنان در مسیر سوق الجیشی تهران- مشهد همچنین کریدور شمال-جنوب و نقش این استان در ترانزیت کالا و تردد مسافران، تاکید کرد: برقی کردن ناوگان ریلی مسیر گرمسار- اینچه برون و تهران-مشهد از برنامه های در دست اقدام دولت است.

وی با بیان اینکه برخلاف آن چیزی که وجود دارد، نسبت به استان سمنان بی مهری شده است، افزود: همگان فکر می کنند به خاطر رئیس جمهور، به استان سمنان امتیاز ویژه ای داده که در واقع این چنین نیست.

استان سمنان ۴۲ ماده معدنی دارد

رئیس دفتر رئیس جمهور، ضمن تاکید بر اینکه می بایست احقاق حق این استان را دنبال کنیم، بیان داشت: در سفر نخست رئیس جمهور به سمنان ۹۶۲میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که ۸۳۸ میلیارد تومان آن جذب شد و در سفر امسال نیز اعتبارات خوبی را شاهد بودیم که امیدواریم تا پایان سال ٩٩ باقی مانده اعتبار سفر اول و دوم رئیس جمهوری به استان پرداخت شود.

واعظی با بیان اینکه از ٧٠ ماده معدنی در کشور، ۴٢ ماده در استان سمنان موجود است و تامین آب استان سمنان، منجر به آبادانی ایران می شود، گفت: مسئله آب، موضوع مهمی است و تامین آب استان از آب های زیرزمینی، سدها، رودخانه های استان و… مطالعه شده است از سوی دیگر در دولت تصمیم غیر علمی و تصمیمی که محیط زیست را به چالش بکشد گرفته نمی شود، در تصمیمات دولت تنها منافع یک استان تامین نمی شود.

وی در دیگر بخش سخنان خود ضمن بیان اینکه از سال گذشته با یکی از سخت ترین تحریم های بین المللی مواجه شدیم، ابراز کرد: دشمنان سعی کردند تا با استفاده از تمام ابزارهای سیاسی و امنیتی که در سراسر دنیا اختیار دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند اما موفق به این امر نشدند.

جنگ روانی دشمنان علیه افکار مردم

رئیس دفتر رئیس جمهور، ادامه داد:  در کنار بحث تحریم ها جنگ تبلیغاتی و روانی گسترده ای از سوی دشمنان بر علیه ایران اسلامی راه افتاد که مثلث شکل دهی به آن ها، آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای منطقه بودند دشمنان به گونه ای برنامه ریزی کردند که نه تنها بر روی افکار عمومی بلکه بر روی رهبران جهان نیز تاثیر بگذارند و به دنیا بگویند که ایران نمی تواند در مقابل فشارها دوام بیاورد.

واعظی گفت: درست است که سال ۹۷، سال دشواری برای دولت و مردم بود و این جنگ و تبلیغات روانی به مراتب از جنگ و مقابله اقتصادی سختی های بیشتری داشت برای مثال تلقین شرایط نامناسب سبب می شد تا سرمایه گذاران برای ورود به ایران محتاط عمل کنند اما خوشبختانه با برنامه ریزی هایی که انجام شد مردم و کشورهای منطقه قبول کردند که جنگی در کار نیست و این یک دستاورد بزرگ برای ما بود.

وی با بیان اینکه جنگ روانی که ترامپ علیه ایران اسلامی را انداخت به مراتب دشوار تر بود از جنگ اقتصادی که ایران با آن روبرو بود، ابراز کرد: بسیاری از اقتصاد دانان پیش بینی می کردند که سال ۹۸ به مراتب بدتر خواهد بود اما امروز با همدلی که در کشور بین مردم و مسئولان به وجود آمد و همچنین کارهایی که مسئولان قوای سه گانه زیر پرچم رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام دادند شاهد هستیم که سرمایه بزرگی برای عبور از بحران در ایران اسلامی شکوفا شده است.

شرایط اقتصادی با سال قبل متفاوت است

رئیس دفتر رئیس جمهور، با بیان اینکه امروز شرایط اقتصادی و حتی دیگر بخش ها، کاملا متفاوت با سال گذشته است، گفت: با وجود تحریم ها بانک مرکزی توانست قیمت ارز را کاهش دهد و این شاخصی است که سیاست مداران و همچنین اقتصاد دانان متوجه آن هستند که تحریم ها بی اثر بود و علی رغم اینکه شرایط یاس و ناامیدی از سال گذشته به کشور تزریق می شد، امسال شاهد بودیم که ملت ما بدون اتکا به بیگانگان مایحتاج خود را تامین و از بحران عبور کردند.

واعظی ضمن اشاره به اینکه امروز شرایط بین الملل به مراتب از گذشته بهتر است، ابراز داشت: ما صراحتاً اعلام کرده ایم که با همه کشورها دوست هستیم و با همسایگان ارتباط داریم لذا امروز روابط به آرامی تغییر کرده است ما به دنبال ارتباط با کشورهای آسیایی و اسلامی و … هستیم و گام به گام به این سمت حرکت می کنیم لذا امروز کشورهای منطقه و جهان می دانند که آمریکا به دنبال منافع خودش است و نمی توان به آن تکیه کرد.

وی به موضوعات منطقه ای اشاره کرد و افزود:  اماراتی ها در حل مسائل با ایران پیش قدم شدند و ایران به دنبال روابط خوب با سایر کشور های منطقه نیز است از سوی دیگر شاهد تغییر ادبیات از سوی عربستان سعودی هستیم.

بازداشت زم صدای صهیونیست ها را درآورد

رئیس دفتر رئیس جمهور، همچنین به بازداشت روح الله زم اشاره کرد و گفت: اقتدار امنیتی ایران در روزهای اخیر به خوبی به نمایش گذاشته شد، سر شبکه آمد نیوز که توسط برادران سپاه دستگیر شده در خارج کشور صدای سرویس های امنیتی صهیونیستی را درآورده و این پیامی برای دیگران است که به مردم خود خیانت می کنند و خیال می کنند در دامن کشورهای دیگر امنیت دارند.

واعظی درباره اقتصاد و معاش مردم هم بیان کرد: نمی توان گفت وضعیت مردم در اوضاع خوبی قرار دارد بخشی از مردم ما و به خصوص طبقه متوسط به پایین مشکل دارند و تلاش داریم به این طبقه توجه بیشتر کنیم البته در این راه اقداماتی نیز صورت گرفته که برنامه ریزی ویژه برای حقوق بگیران، روستاییان و بخش محروم کشور از آن جمله است.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن بیان اینکه اقتصاد کشور طوفان را پشت سر گذاشته و اگر شرایط تحریم نباشد قیمت ارز کاهش پیدا می کند، ابراز کرد: ارز پایین آمده و ثبات پیدا کرده است و باید به گونه ای برنامه ریزی شود که قیمت ها کاهش یابد از سوی دیگر باید گفت با تمام محدودیت ها پروژه های متعددی در کشور در دست انجام است و ما معتقد هستیم که مشکلات کشور با کمک نخبگان و دانشگاهیان برطرف می شود.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز