شما اینجا هستید
اخبار عمومی » راه آهن سرخس – بندرعباس فعالترین کریدور ترانزیت ریلی در ایران

راه آهن سرخس – بندرعباس فعالترین کریدور ترانزیت ریلی در ایران

مشهد-ایرنا- مدیرکل راه آهن خراسان گفت: مسیر راه آهن سرخس – بندرعباس از سواحل جنوب به شمال شرق کشور با جا به جایی ۸۰ درصد حجم کالای ترانزیت ریلی فعالترین کریدور ریلی ایران است.

راه آهن سرخس – بندرعباس فعالترین کریدور ترانزیت ریلی در ایران

اداره کل راه آهن خراسان روز یکشنبه به نقل از محمدهادی ضیایی مهر گزارش داد: یک میلیون و ۱۵ هزار تن کالای ترانزیتی در مسیر سرخس – بندرعباس با استفاده از ۱۶ هزار دستگاه واگن ظرف ۱۰ ماه گذشته امسال حمل شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۶۵ درصد بیشتر شده است.
وی افزود: با فعالیتهای صورت گرفته از قبیل استمرار در اعطای تخفیفات ۱۵ تا ۵۰ درصدی تعرفه حمل کالاهای ترانزیتی مرز ریلی سرخس، رفع گلوگاههای زیرساختی ترانزیت در پایانه مرزی ریلی سرخس، کاهش زمان سیر کالاهای ترانزیتی از یک هفته به ۵۳ ساعت با راه اندازی و استمرار قطارهای برنامه ای و مستقیم ترانزیتی سرخس – بندرعباس بیش از یک میلیون تن کالاهای ترانزیتی از طریق ایستگاه بین المللی سرخس به مقصد بندرعباس حمل شده است.
مدیرکل راه آهن خراسان ادامه داد: عمده این محموله ها شامل ۶۰۰ هزار تن گوگرد ترانزیتی از مبداء ترکمنستان، ۱۹۶ هزار تن کود شیمیایی، ۸۱ هزار تن پنبه، ۳۰ هزار تن مازوت و ۲۰ هزار تن ماش بوده است.
وی همچنین در خصوص مبادی و مقصدهای بار گفت: ۶۲۰ هزار تن کالاهای ترانزیتی از جمهوری ترکمنستان با سهم ۶۱ درصد، ۳۵۳ هزار تن ازبکستان با سهم ۳۶ درصد و مابقی از سایر مبادی از جمله تاجیکستان و قزاقستان بارگیری و جهت رسیدن به مقصد نهایی از طریق کریدور ریلی و ترانزیتی سرخس به بندرعباس حمل شده است.
از مجموع ۱۲هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط شبکه ریلی کشور هزار و ۵۰۰ کیلومتر معادل ۱۲ درصد در خراسان رضوی قرار دارد.
نیمه نخست امسال یک میلیون و ۷۱۶ هزار تن بار داخلی و خارجی از طریق راه آهن خراسان جا به جا شد که از این میزان ۷۸۰ هزار تن مربوط به صادرات، واردات و ترانزیت ریلی از پایانه سرخس بوده است.

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز