شما اینجا هستید
اخبار نواحی » رشد ۲۹ درصدی صادرات به کشورهای CIS از راه‌آهن قم / رشد ۳۱.۵ درصدی آمار جابجایی مسافر

رشد ۲۹ درصدی صادرات به کشورهای CIS از راه‌آهن قم

مدیرکل راه‌آهن قم از رشد ۲۹ درصدی صادرات کالا به کشورهای CIS طی چهار ماهه نخست سال‌جاری خبر داد.

رشد ۲۹ درصدی صادرات به کشورهای CIS از راه‌آهن قم
تین‌نیوز | 

مدیرکل راه‌آهن قم،  با تشریح عملکرد چهارماهه نخست سال‌جاری در این اداره‌کل گفت: طی این مدت، تناژ تخلیه با میزان ۳۲ هزار و ۴۵۰ تن، رشد ۱۹ درصدی و بارگیری با میزان ۶ هزار و ۷۸۰ تن، رشد ۹۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی راه‌آهن، محسن اعتماد با اشاره به اینکه بیشترین سهم این منطقه از بارگیری، از نوع صادرات بوده افزود: بارگیری از این منطقه باهدف صادرات به کشورهای عضو CIS بوده و در ۴ ماهه نخست امسال با بارگیری ۵۴ واگن به میزان سه هزار و ۴۰۳ تن، رشد ۲۹ درصدی را شاهد بودیم.

مدیرکل راه‌آهن قم اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی بارگیری شده کاشی، گرانول، روغن ماشین آلات و مواد پلاستیکی بوده است.

اعتماد، کانتینر را از دیگر کالاهای تخلیه و بارگیری شده در شهرک‌صنعتی کاوه خواند و عنوان کرد: در چهار ماهه نخست امسال تعداد واگن کانتینردار بارگیری شده با رشد ۱۳۸ درصدی به ۳۱۶ کانتینر رسیده است. تعداد واگن کانتینر دار تخلیه‌شده نیز با رشد ۲۰۱ درصدی، ۳۴۶ کانتینر بوده است.

وی اضافه کرد: در این منطقه به طور متوسط ماهیانه ۳۰ واگن بارگیری و ۱۴۸ واگن تخلیه می‌شود.

در چهار ماه نخست سال گذشته بیش از ۴.۲ میلیون تُن کیلومتر بار و در مدت مشابه امسال نیز با افزایش ۸۹ درصدی بیش از هشت میلیون تُن کیلومتر بار از طریق ریل و راه‌آهن قم حمل شده است.

اعتماد در ادامه با اشاره به لزوم اتصال چشمه‌های بار به راه‌آهن، گفت: سالانه ۱۹ میلیون تن بار از مناطق مهم باری قم جابه جا می‌شود که این مساله فرصت خوبی برای راه‌آهن است تا در راستای کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از آلودگی هوا، بخشی از این میزان بار را از سطح جاده به ریل منتقل کند.

رشد ۳۱.۵ درصدی آمار مسافر

مدیرکل راه‌آهن قم، با تاکید برافزایش آمار جابجایی مسافر درراه آهن قم، گفت: در چهار ماه نخست امسال، ۳۸۹ هزار و ۹۸ مسافر از ایستگاه مرکزی قم خارج و ۳۶۹ هزار مسافر نیز واردشده‌اند که در مجموع ۷۵۸ هزار و ۹۸ مسافر از طریق ریل و راه‌آهن قم جابه جا شده اند که این تعداد نشانگر رشد ۳۱.۵ درصدی مسافر جابجا شده نسبت به مدت مشابه پارسال است.

وی با اشاره به مزیت استفاده از راه‌آهن نسبت به جاده، گفت: در چهار ماه نخست سال گذشته حدود ۲۶۹ میلیون نفر کیلومتر مسافر از طریق خطوط آهن قم جابه جا شده اند که در مدت مشابه امسال با افزایش ۳۳ درصدی، این مقدار به حدود ۳۵۸ میلیون نفر کیلومتر رسیده است.

اعتماد افزود: در حال حاضر روزانه چهار رام قطار از قم به تهران و بالعکس و سه رام قطار مسافری کوپه ای از قم به مشهد و بالعکس با ضریب اشغال بیش از ۹۰ درصد در حال سرویس‌دهی است.

وی گفت: با توجه به اقبال زیاد مردم برای سفرریلی به مشهد، قطارهای مسافری ملایر، کرمانشاه و اراک به مشهد از ۱۵ مردادماه جاری از ایستگاه محمدیه به ایستگاه مرکزی راه‌آهن قم منتقل شد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز