شما اینجا هستید
اخبار عمومی » رشد ۸۸‌ درصدی حمل ریلی کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد

به گزارش ریل‌نیوز به نقل از  فرینا، محمدعلی اصل سعیدی‌پور با اعلام این خبر گفت: «از آغاز سال جاری تاکنون ۴۳‌هزار و ‌۳۵۸‌تُن کالا به‌صورت حمل ریلی در بندر امیرآباد جابه‌جا شد که در مقایسه‌ با مدت مشابه سال قبل، رشد ۸۸‌درصدی را نشان می‌دهد».

اصل سعیدی‌پور ضمن تأکید بر اینکه از اولویت‌های استراتژیک در بندر امیرآباد توسعه حمل‌ونقل ریلی از بندر و افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی از کل تراکنش‌های عملیاتی بندر است خاطرنشان کرد که برنامه‌های عملیاتی بندر به‌گونه‌ای طراحی شده است که در آینده‌ای نه‌چندان‌دور شاهد تحولات بزرگی در حمل‌ونقل ریلی در بندر خواهیم بود.

وی بااشاره‌به‌اینکه سه‌درصد از میزان کل حمل‌ونقل در بندر امیرآباد را حمل ریلی به‌خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: «سیمان، ذرت و انواع نمک از عمده کالاهایی بوده که توسط ۸۱۳ دستگاه واگن به‌صورت حمل ریلی در این بندر جابه‌جا شد».

مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد در پایان به برنامه‌های عملیاتی از جمله ساخت و بهره‌برداری از اسکله رو‌ ـ رو ریلی، طراحی و جذب اپراتور عملیات ریلی، طراحی و بازنگری تعرفه‌های حمل‌ونقل ریلی، تربیت و آموزش نیروهای متخصص درزمینه عملیات ریلی و لجستیک بندری، ترغیب سرمایه‌گذاران به توسعه زیرساخت ریلی در درون محوطه‌های عملیاتی و … اشاره کرد. گفتنی‌ست؛ بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد تنها بندر متصل به شبکه راه‌آهن سراسری در شمال کشور است که با دارا‌بودن ۲۵‌کیلومتر شبکه ریلی داخلی از سهم بی‌بدیلی در واردات، صادرات و ترانزیت کالا در منطقه برخوردار است و با بهره‌برداری از تنها اسکله رو‌ ـ رو ریلی کشور در این بندر در آینده نزدیک، ترانزیت کالا از این بندر به کشورهای CIS عراق و افغانستان افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز