شما اینجا هستید
اخبار عمومی » رکورد کاهش تاخیر حرکت قطارها شکست/توسعه قطارهای حومه ای در دستور کار راه آهن

مدیرعامل راه آهن خبر داد؛
رکورد کاهش تاخیر حرکت قطارها شکست/توسعه قطارهای حومه ای در دستور کار راه آهن

رسولی گفت: متوسط تأخیر حرکت قطار‌های حومه‌ای از مبدا کمتر از ۴۰ ثانیه و قطار‌های بلند برد کمتر از یک دقیقه است.

سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه آهن در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه،  تشکیل شرکت قطار‌های حومه‌ای به راه آهن تکلیف شده است، گفت: اساسنامه تشکیل شرکت قطار‌های حومه‌ای به تصویب دولت رسیده و در آینده‌ای نزدیک شاهد تشکیل این شرکت خواهیم بود.

مدیر عامل شرکت راه آهن با بیان اینکه تا به امروز قطار‌های حومه‌ای در کشور، متولی خاصی نداشته است و به عنوان شرکت قطار شهری و حومه به شهرداری‌ها واگذار شده بود گفت: شهرداری‌ها طبق قوانین و مقررات موظف هستند تنها در محدوده حریم شهر‌های خودشان برای هر موضوعی از جمله احداث شبکه ریلی حومه‌ای هزینه کنند، در نتیجه برای قطار‌های حومه‌ایکه از حریم شهر‌ها خارج می شوند امکان هزینه کرد و اجرای پروژه برای شهرداری هر شهر در خارج از حریم شهرشان وجود نداشته و این موضوع از موانع توسعه قطار‌های حومه ای بوده است.

رسولی تصریح کرد: با تشکیل شرکت قطار حومه‌ای یک متولی در کشور برای ساماندهی قطار‌های حومه‌ای ایجاد می‌شود که خود یک اقدام مناسب و منحصر به فردی در این حوزه به شمار می‌آید که البته راه آهن این کار مهم را با همکاری کامل با شهرداری‌ها انجام خواهد داد.

مدیرعامل شرکت راه آهن بیان کرد: در گذشته راه‌آهن بخاطر تقاضا‌های زیادی که در سفر‌های حومه‌ای وجود داشت در مسیر‌های مختلف کشور اقدام به راه‌اندازی قطار‌های حومه‌ای کرده است و در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده ایم.

رسولی با تاکید بر اینکه خدمات قطار‌های حومه‌ای باید با قیمت مناسب به مسافران عرضه شود افزود: ساکنان شهر‌ها و شهرک‌های اقماری اطراف کلان شهر‌ها به دلیل ارزان بودن هزینه‌های حمل و نقل از قطار‌های حومه‌ایاستفاده می‌کنند و همین پایین بودن قیمت انگیزه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بویژه قطار‌های حومه‌ای  است.

رسولی توضیح داد: اگر قیمت بلیت قطار حومه‌ای گران باشد مزیت اصلی استفاده از این وسیله از بین می‌رود و ممکن است شاهد کاهش تقاضا برای استفاده از آن  شویم.

مدیرعامل شرکت راه آهن تاکید کرد: برای توسعه حمل و نقل حومه‌ای باید ابزار‌های حمایتی از جمله پرداخت بخشی از درآمد ناشی از صرفه جویی سوخت ایجاد شده ، اجرایی شود. با حمایت‌های مالی، امکان استمرار و توسعه کمی و کیفی قطارهای حومه ای وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: هم اکنون نرخ بلیتی که برای قطار‌های حومه‌ای از مسافران دریافت می‌شود در مقایسه با سایر بخش‌های حمل و نقلی بسیار پایین‌تر است در نتیجه میزان تقاضا برای قطار‌های حومه‌ای بالاست.

رسولی تأکید کرد: با کمک‌هایی که به شرکت‌های مالک واگن می‌شود و همچنین با پرداخت یارانه پنهان قطار‌های حومه‌ای را به سختی اداره می‌کنیم.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز