شما اینجا هستید
اخبار عمومی » سرمایه‌گذاری جمهوری‌آذربایجان در راه‌آهن آستارا پیگیری می‌شود

به گزارش ریل‌نیوز به نقل ازایرنا، ارسلان زارع روز دوشنبه در بازدید از پل ریلی آستارا – آستارا در شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: اگر ۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان که بنا بود ظرف ۲ سال گذشته تحقق یابد، به طور کامل محقق می شد، امروز شرایط بهتری در توسعه این مسیر ریلی را شاهد بودیم و تحقق این سرمایه گذاری را از طریق سفارت ایران در جمهوری آذربایجان پیگیری می کنیم.

استاندار گیلان در خصوص لایحه منطقه آزاد تجاری و صنعتی گیلان و احتمال افزایش حوزه آن نیز گفت: این لایحه در شورای نگهبان در حال بررسی است و مسیر منطقی و قانونی خود را طی می کند.

او گفت: آستارا ظرفیت های ویژه ای نظیر منطقه ویژه اقتصادی دارد و متاسفانه از این فرصت به طور کامل استفاده نمی شود و باید با وجود محدودیت ها، زمینه سرمایه گذاری فعالان بخش خصوصی در آن فراهم شود.

او افزود: بازار اوراسیا برای گیلان حائز اهمیت است و برخی کشورهای نزدیک به این بازار، بعد از ما برای بهره مندی از آن وارد میدان شده اند و ما نیز نباید عقب بمانیم و در این راستا ظرفیت مرزی شهرستان آستارا برای استان مهم است.

حسن رستم زاد فرماندار آستارا نیز گفت: جمهوری آذربایجان باید ظرف ۲ سال در تامین زیرساخت های راه آهن و بارانداز سرمایه گذاری و سپس از این مسیر بهره برداری می کرد، اما هنوز زیرساخت ها تامین نشده و بهره برداری را آغاز کرده اند.

راه آهن آستارا-آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین سال ۹۷ افتتاح شد و اکنون قطارهای باری روسیه و جمهوری آذربایجان از این مسیر ریلی به بارانداز راه آهن آستارای استان گیلان وارد و کالاها را تخلیه یا بارگیری می کنند و بعد از اتصال راه آهن آستارا به رشت و تکمیل کریدور ریلی شمال – جنوب ایران، امکان حمل و نقل ریلی از بنادر شمال تا جنوب میسر خواهد شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده است و با جمهوری آذربایجان سه مرز ریلی، دریایی و زمینی دارد.

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز