شما اینجا هستید
اخبار عمومی » سرمایه‌گذاری ۱/۵ میلیارد دلاری سالانه دولت در حوزه توسعه زیرساخت

محمدزاده در مراسم امضای تفاهم‌نامه ریلی ایران و روسیه اعلام کرد:
سرمایه‌گذاری ۱/۵ میلیارد دلاری سالانه دولت در حوزه توسعه زیرساخت/ ایجاد ظرفیت مناسب برای تامین تجهیزات ریلی کشور در همکاری با روسیه

سعید محمد زاده معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طی فعالیت دولت یازدهم توجه بسیار ویژه‌ای به توسعه زیرساخت‌های ریلی در کشور صورت گرفته است گفت: در این دوره شاهد سرمایه‌گذاری دولت به مبلغ یک میلیارد دلار در سال بودیم که پیش‌بینی می‌شود در ۴ سال پیش رو نیز این سرمایه‌گذاری به مبلغ یک تا ۱.۵ میلیارد دلار به صورت سالانه و مستقیم از طرف دولت انجام پذیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سعید محمدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در مراسم امضای تفاهم‌نامه ریلی با مرکز صادرات روسیه بیان کرد: در برنامه ششم توسعه کشور توجه ویژه‌ای به موضوع حمل ونقل ریلی از طرف مقام معظم رهبری، دولت و مجلس محترم صورت گرفته است که در سیاست‌های این برنامه حمل ونقل ریلی و ایجاد مزیت رقابتی برای آن، توسعه حمل ونقل ریلی باری، اتصال شبکه ریلی به مراکز بار و توجه ویژه به کریدورهای ترانزیتی کشور به ویژه کریدور شمال به جنوب بسیار تاکید شده است.

محمدزاده با بیان اینکه طی فعالیت دولت یازدهم توجه بسیار ویژه‌ای به توسعه زیرساخت‌های ریلی در کشور صورت گرفته است گفت: در این دوره شاهد سرمایه‌گذاری دولت به مبلغ یک میلیارد دلار در سال بودیم که پیش‌بینی می‌شود در ۴ سال پیش رو نیز این سرمایه‌گذاری به مبلغ یک تا ۱.۵ میلیارد دلار به صورت سالانه و مستقیم از طرف دولت انجام پذیرد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته از طریق تامین مالی خارجی طی دوره گذشته نیز بیان کرد: خوشبختانه مراحل تامین مالی قرارداد برقی‌کردن خط‌ آهن تهران-مشهد روز ۵شنبه هفته گذشته نهایی شده و اعتبار اسنادی آن گشایش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به آغاز رسمی فعالیت‌های اجرایی پروژه مذکور بیان کرد: قطعا باتوجه به تاکیدات برنامه ششم توسعه در افزایش سهم حمل ونقل ریلی باری کشور به ۳۰ درصد و همچنین سهم حمل ونقل ریلی مسافری به ۲۰ درصد باید به صورت جدی به مساله توسعه ناوگان توجه کنیم.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران جلسه امروز جهت امضای تفاهم‌نامه ریلی نقطه بسیار مهمی در حوزه توسعه ناوگان دانست و گفت: مبنای اعتباری این قرارداد به میزان ۳ میلیارد یورو بوده که در قالب آن به کمک سازندگان داخل و مشارکت بخش صنعتی کشور روسیه نسبت به ساخت تجهیزات مورد نیاز برای توسعه حمل ونقل ریلی کشور اقدام خواهد شد.

محمدزاده در این باره افزود: خرید ۶ هزار دستگاه واگن باری از شرکت‌های ایرانی پارس، فولاد درخشان و کوثر با کمک شرکت یونایتد واگن یکی از بخش‌های این قرارداد به شمار می‌رود که تامین مالی آن توسط خط اعتباری نامبرده (۳میلیارد یورو) صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: خوشبختانه تمامی مراحل این قرارداد به سرانجام رسیده و نمونه اول آن ساخته شده است که امید داریم بعد از فعال شدن این خط اعتباری ساخت ۶ هزار واگن مذکور توسط بخش خصوصی کشور آغاز شود.

وی در پایان این قرارداد را ظرفیت مناسبی برای تامین واگن باری و مسافری، لکوموتیو و سایر تجهیزات ریلی در حوزه حمل ونقلی کشور دانست و گفت: تلاش می‌کنیم تا در این مسیر جهت تحقق سیاست‌های برنامه ششم توسعه و اهداف کلان کشور اقدام کرده و به نتیجه مطلوب برسیم.

 

اخبار راه آهن ایران | ریل نیوز